24. 1. 2013 Daniel Ryl

Sparta míří do království Rytířů z Kladna!

P r a h a - V rámci 43. kola Tipsport extraligy zavítají Pražané na led Kladna. V případě osmého vítězství v řadě se mohou přeskočit právě Středočechy a přiblížit se čtvrté příčce. Na ledě pátého týmu na ně ovšem nečeká procházka růžovým sadem. Utkání začíná v pátek 25. ledna v 17:30 a server www.onlajny.com vám přinese textový on-line přenos.

Propad po odchodu zámořských posil? Omyl!

Hvězdný Jaromír Jágr si začíná získávat publikum v Dallasu, Tomáš Plekanec pomáhá Montrealu v cestě do play-off, v Carolině se spoléhají na poctivou práci Jiřího Tlustého a defenzivu New Jersey táhne Marek Židlický. I přes začátek zámořské NHL se Kladno drží na příčkách, které zaručují boje v play-off. Rytíři aktuálně drží páté místo před šestou Spartou.

Těžko byste hledali tým, který by na výluce v NHL vydělal více. Všechny tváře ze zámoří pomohly ke skvělým výsledkům a Kladno pravidelně sbíralo body. Dlouho se drželo na špici tabulky a bojovalo s těmi nejlepšími týmy. Po odchodu hvězdy většina fanoušků očekávala hluboký propad Rytířů, ale ti se postavili proti veškerým předpokladům. Do utkání s Litvínovem už mělo Kladno zasáhnout bez všech opor, ale nebyl by to Jaromír Jágr, aby všechny kolem nepřekvapil a na poslední chvíli se společně s trenéry dohodl, že nastoupí. Svůj tým dovedl k vítězství 3:2 a poté se vydal do Dallasu. Majitel Středočechů již nezasáhl do duelu ve Varech, který jeho tým nezvládl a odvezl si porážku 0:4. V dalším kole zamířilo Kladno na led Liberce a v televizním utkání vybojovalo vítězství. Kladenští zvládli také domácí duel s Kometou Brno, ale v posledním zápase na ledě Vítkovic prohráli o dvě branky. Do jejich branky se tentokrát postavil Lukáš Cikánek, ale již po 24 minutách přenechal místo Janu Cháberovi, který do utkání zasáhl za stavu 0:4. Jeho spoluhráči ještě dokázali snížit.

Kladno sice nepořádá žádné kanonády, ale v konkurenci ostatních týmů se rozhodně neztrácí. Dnes ovšem utrpělo další citelnou ránu do sestavy, když po zámořských posilách odešel také Jan Hlaváč, který se ve čtvrtek dohodl se švédským Växjö. V tomto ročníku nastoupil do 37 zápasů a připsal si v nich 21 bodů za deset branek a jedenáct asistencí.

Statistické okénko:

Celkem 135 branek řadí Pražany na třetí místo střelecké produktivity celé soutěže. Kladno nastřílelo o čtrnáct gólů méně, ale v obranné činnosti je na tom lépe než jeho páteční soupeř. Středočeši sklopili hlavy ve 115 případech, zatímco Sparta inkasovala o tři branky více.

Čelo kanadského bodování Kladna stále drží Jaromír Jágr s 57 body a je velmi nepravděpodobné, že by ho někdo z kladenských hráčů dohnal. Po odchodu hvězdy převzala pomyslné žezlo další legenda kladenského hokeje - Pavel Patera. Zkušený forvard doposud nasbíral 24 bodů. Na druhé straně barikády pokračuje bitva dvou ostřílených borců...

Nedělní utkání s Chomutovem nahrálo do karet Petru Tonovi, který vstřelil dvě branky a bodově se dotáhl na Jaroslava Hlinku, který zaznamenal "pouze" jednu asistenci. Oba zkušení útočníci nasbírali 41 bodů a první jmenovaný je zároveň nejlepším střelcem Sparty. V kladenském dresu patří střelecký trůn také Pavlu Paterovi.

Vzájemné souboje? Kladno je na tom lépe...

30. kolo,  9. 12. 2012: SPARTA - Kladno  6:3
17. kolo, 28. 10. 2012: Kladno - SPARTA  5:1
  4. kolo, 23. 9. 2012: SPARTA - Kladno  3:4

Poslední týdny ve znamení výher a změn v kádru...

Sparťané dlouho hledali svou tvář a dočkali se až s příchodem Josefa Jandače. Zkušenž trenér, který v loňské sezoně dovedl holešovický celek k vítězství v základní části, si vyměnil post s Václavem Sýkorou a pomohl týmu z krize. Díky posledním výsledkům se Sparta vyhoupla až na šesté místo extraligové tabulky...

V každém z posledních devíti zápasů získali Pražané alespoň bod. Poslední dva zápasy ovšem měly slavnostní nádech, jelikož Sparta opět vzdávala hold. Akce věnovaná všem záchranným jednotkám České republiky začala pátečním utkáním s Libercem a fanoušci se rozhodně nenudili. Ani Marek Schwarz nezabránil sparťanské kanonádě a musel zkousnout porážku 1:8. Do nedělního zápasu s Chomutovem nastoupil domácí výběr ve speciální edici dresů. Ty mu ovšem nepřinesly tolik štěstí. Piráti se dokázali ujmout dvoubrankového vedení, které snížil minutu před koncem první části Vladimír Sičák. Po brankách Petra Tona a Zdeňka Bahenského domácí výběr otočil stav utkání, ale Severočechům se podařilo vyrovnat o minutu později z hole Lukáše Pulpána. Vyrovnaný stav ovšem nevydržel dlouho, protože neutekla ani minuta a Sparta se mohla radovat po druhém zásahu svého nejlepšího střelce. Pět minut před koncem vybojovali hosté prodloužení po zásahu Milana Krafta. Utkání dospělo až do samostatných nájezdů, ve kterých se dvakrát prosadil Peter Jánský a rozhodl o zisku dvou cenných bodů.

V posledních dnech se na Spartě udála řada změn. Nejdříve se Pražané dohodli s Libercem na výměně dvou brankářů a na sever Čech putoval Marek Schwarz výměnou za jmenovce Pince. To ovšem nebyla jediná změna v kádru holešovického celku. Vedení Lva si kvůli rozsáhlé marodce stáhlo Jiřího Sekáče, což může Spartu velmi mrzet, protože mladý forvard předváděl výborné výkony. Dalším zásahem do kádru byl odchod Alexe Fostera. Americký útočník se bohužel nevešel do sestavy trenéra Jandače a obě strany se tedy dohodly o jeho odchodu do německého Mannheimu. V Holešovicích naopak zůstane Radek Philipp, který prodloužil smlouvu o jeden rok.

Sestavy z minulého kola:

Rytíři Kladno : Cikánek (od 24. Chábera) - Kameš, Piskáček, Drtil, Černošek, David Růžička, Doudera - Eberle, Lukáč, M. Látal - Valský, Kuchler, Hlaváč - Kuchejda, Dalecký, Obdržálek - Strnad. Trenéři: Vojta a Tatíček.

HC Sparta Praha: Melicherčík (na čtvrtý nájezd Pinc) - Pilař, Sičák, Milam, Gřegořek, Philipp, Jan Hanzlík, Krstev - Ton, Hlinka, Tenkrát - Hovorka, Broš, Forman - S. Treille, Přibyl, Rachůnek - Jánský, Foster, Bahenský. Trenéři: Jandač a Votruba.

Zajímavosti pátečního duelu:

Kladno bere pouze tři body! Prodloužení se stalo noční můrou Středočechů. Jako jediní v tomto ročníku Tipsport extraligy neslavili zisk dvou bodů. Celkem čtyři zápasy Rytířů skončily po základní hrací době nerozhodně. Třikrát se došlo až do samostatných nájezdů a ani jednou nedokázalo Kladno zvítězit.

Pokud hledáte zajímavou sázku na svůj tiket, tak se nebojte vsadit, že v zápase padne více než pět a půl branek. Ve všech třech vzájemných zápasech tohoto ročníku byla tato hranice překonána. V prvním zápase padlo sedm branek, potom šest a naposledy dokonce devět.