6. 8. 2014 Daniel Ryl

Sparta nastartuje v Budějovicích své motory

Suchý letní dril už je minulostí a Sparta se připravuje na přípravné zápasy. První z nich se odehraje na jihu Čech, kde Pražané od neděle trénují na krátkém soustředění. Ve středu 6. srpna se od 17.30 střetnou s českobudějovickým týmem, pro který to bude už třetí střetnutí. Jak dopadne první ostrý test Sparty?

Jihočeši vstali z mrtvých a nechtějí být do počtu

S českobudějovickým hokejem to po odchodu týmu HC MOUNTFIELD do Hradce Králové nevypadalo příliš dobře. Tradiční klub ovšem povstal díky skupině bývalých hráčů, kteří se klubu ujali. Motor se vrátil do hokejového světa v první lize, kde skončil po základní části na desátém místě.

Na jihu Čech se během letních měsíců udála řada zajímavých příchodů. Vůbec první posilou klubu se stal navrátilec z Kazachstánu Martin Heřman. V Českých Budějovicích bude působit také zkušený obránce Petr Punčochář, který přišel z Havířova. Obranu vyztužil také Ján Mucha s bývalým hráčem karlovarské Energie Martinem Parýzkem. O góly a asistence by se měl postarat Josef Straka (na snímku ze sezony 2005/2006). Ostřílenou posilu z Chomutova by měl doplnit Tomáš Nouza, který se nevešel do extraligového týmu Mladé Boleslavi.

Otazník visí nad Alešem Kotalíkem, nejproduktivnějším hráčem Motoru z minulé sezony. Útočník se zkušenostmi z NHL se stále rozmýšlí, zda si protáhne aktivní kariéru. Jihočeský klub se bude muset obejít bez obránce Jana Nováka, který se vrátil do extraligové Slavie, kde bojuje o místo v týmu.

Motor už odehrál přátelské utkání proti Plzni a do přípravy vstoupil úspěšně. Jihočeši zvítězili 4:3 po samostatných nájezdech, což je cenné vítězství, přestože Západočeši nastoupili s mladým týmem. "První třetina byla podle našich představ, domácí jsme dostávali pod tlak," hodnotil utkání asistent trenéra Radek Bělohlav. Bývalý hráč Českých Budějovic ovšem také kritizoval. "Přišlo klasické uspokojení, náš nevýrazný hokej a jakmile polevíte, je zle," hodnotil ztrátu vedení a obrat Plzně.

Bývalý zkušený útočník byl nakonec spokojený. "Naštěstí jsme se dokázali vrátit povedenou druhou polovinou poslední třetiny. Jsem rád, že hráči hlavně plnili naše pokyny," přiznal pro klubový web jeden z asistentů trenéra Petra Rosola. Druhé přátelské utkání odehrál Motor v úterý. Vinou nepovedené první třetiny prohrál s kladenskými Rytíři nakonec vysoko 2:7.

LETNÍ PŘESTUPY ČEZ MOTORU

PŘÍCHODY ODCHODY
Martin HEŘMAN (Atyrau, KAZ) René PIEGL (Hradec Králové)
Petr PUNČOCHÁŘ (Havířov) Jan NOVÁK (Slavia)
Ján MUCHA (Zvolen)
Josef STRAKA (Chomutov)
Martin PARÝZEK (Karlovy Vary)
Tomáš NOUZA (Ml. Boleslav)

Sparta završí svůj tréninkový kemp prvním zápasem

Extraligové kluby už se přesunuly z posilovny na ledovou plochu a Sparta není výjimkou. Pražané už stihli vyzkoušet nový led v holešovické Tipsport areně, ale dlouho se na něm neohřáli. Celý tým se totiž přesunul na přípravný kemp do Českých Budějovic, kde se připravuje od neděle a jeho malé soustředění vyvrcholí přátelským utkáním proti Motoru.

"První týden na ledě byl hodně o tom, aby si kluci zase zvykli na ten každodenní pohyb, který je jiný než příprava na suchu. Ale od začátku jsme chtěli dělat všechno naplno," zhodnotil první týden přípravy hlavní kouč Pražanů Josef Jandač. Zkušený trenér se s celým týmem přesunul na jih Čech, kde Sparta rozbila tábor.

Proč zrovna České Budějovice? "Když jsme naplánovali první přípravné utkání s Budějovicemi, napadlo nás spojit ho s krátkým soustředěním," vysvětloval pětačtyřicetiletý kouč. Následně vyjmenoval klady jihočeského soustředění: "Tým je prakticky čtyři dny pohromadě, hráči bydlí na hotelu a věřím, že taková změna prostředí mužstvu prospěje."

Na českobudějovickém ledě už se proháněly všechny všechny letní posily holešovického týmu. Svou premiéru si odbyl kanadský útočník Zack Torquato, který by měl ve středu nastoupit v prvním útoku. Do prvního přátelského zápasu naskočí po jeho boku také Robert Sabolič, vyjma Martina Réwaye všechny slovenské posily a také navrátilec ze zámoří Dominik Volek.

Věděli jste, že...

... v kádru Českých Budějovic působí celkem tři hráči se sparťanskou minulostí? Čtyři zápasy za holešovický tým odehrál obránce Lukáš Chmelíř. Jeho kolega Dušan Žovinec je odchovancem Sparty a ostřílený Josef Straka s ní oslavil v roce 2006 mistrovský titul.