18. 3. 2012 Daniel Ryl

Sparta odjíždí bojovat o naději do modrobílého pekla!

Pokud jste viděli film 300: Bitva u Thermopyl, tak tu situaci zcela jistě znáte. Spartský král Leonidas a jeho hrstka statečných, stojících v průsmyku u Thermopylu, čekající na smrt v obklopení Peršanů. Tak nějak si bude muset připadat Michal Broš se svým týmem v zádech. Padnou sparťané stejně jako bojovníci Sparty, nebo dokáží zvrátit boje zpět do své arény?

Musíme bojovat za Spartu a vrátit sérii do naší haly, motivuje Sacha Treille

V dobách starověké Sparty by byli za žoldáky, bojující pro cizí armádu za peníze. V dnešní době jsou ovšem nově složeným prvním útokem Sparty a jsou to právě oni, kdo dokáže přitvrdit v osobních soubojích. Útočné trio Y. Treille - Foster - S. Treille nahání soupeři hrůzu. Kromě toho dokáže také střílet branky, což potvrdil Sacha Treille. V první přesilové hře Sparty mohl najít svého bratra, ale zvolil střelu, která doplachtila až za záda Trvaje. "Měl jsem štěstí, že se uvolnil prostor. Dokázal jsem udělat několik rychlých kroků a vystřelit pod víko. Puk naštěstí skončil v síti," popisoval autor branky.

Do konce první třetiny musel několikrát čarovat zaskakující Martin Falter a také Jiří Trvaj na straně druhé se musel v určitých situacích činit. Do konce první třetiny ovšem branka nepadla a stav se měnil až ve třetí minutě třetiny druhé. Jánský na trestné lavici a přesilovkové komando Komety. Svoboda si od mantinelu dělá oblouk do středu hřiště a vysílá dělovku. Tu Falter vyráží k Vašíčkovi, jehož rána v síti neskončila. Napodruhé to zkusil Petrovický a už uspěl. "Měli jsme necelou minutu na to, abychom to udrželi a šli do kabin za stavu 1:1, kdy by to bylo otevřené. Ve třetí třetině pak Brno vyhazovalo puky ven z pásma a my jsme nebyli schopní se tam udržet," litoval po zápase Falter. Poté tvrdým hitem ukončil zápas pro Milana Hrušku Sacha Treille, po čemž se spustil hon na tohoto francouzského útočníka. Na ledě to doopravdy připomínalo spíše boj. Necelá minuta do konce druhé třetiny a Čermák využívá sparťanské chyby. Jeho pas skončil přečíslením 2 na 1, které proměnil Dlouhý.

Třetí třetina byla v obranné režii Brna. To se snažilo držet kotouč ve své moci za každou cenu, důsledně bránilo svoje obranné pásmo a čekalo na okénka v obraně Sparty. Všechny jejich útočné pokusy likvidoval spolehlivý Falter. Když šest minut před koncem spálil jasnou šanci Jánský, vybrala si sparťanská střídačka v 58. minutě oddechový čas. Falter opustil svou klec, čehož dokázal využít Čermák a Kometa mohla slavit. "Na začátku druhé části jsme špatně odehráli oslabení a pak jsme na jejím konci pro mě nepochopitelnou chybou pustili soupeře do vedení," našel klíčový zlom utkání Patrik Martinec.

Poprvé stály v cestě Karlovy Vary a tým neuspěl...

V očích fanoušků se musejí vracet vzpomínky na semifinálovou sérii ze sezony 2008/2009. Sparta v ní čelila Karlovým Varům a za posledních deset let to byl jediný případ, kdy Sparta prohrávala svou sérii 2:3 na zápasy a šestý duel odehrála na ledě soupeře.

V prvním zápase zvítězili celkem bez problémů domácí. Již po devíti minutách vedli o dvě branky zásluhou Langhammera a Tona. O tři minuty později dokázal snížit Sailer. Ve druhé třetině se Spartě podařilo zvýšit svůj náskok. Kapitán Výborný ihned po začátku druhé třetiny rozvlnil Mensatorovu síť. To nebylo ze strany domácích vše. V poslední třetině přidal branku Kratěna spolu s Vykoukalem, který v zápase zaznamenal tři body. Sparta dokráčela za vítězstvím, přestože sedm minut před koncem snižoval Bombic na konečných 5:2. Utkání druhé bylo o něco vyrovnanější. Tentokrát to byli hosté, kdo šel zásluhou Skladaného do vedení. V jedenácté minutě ovšem vyrovnal Ton. Ve druhém dějství viděli fanoušci boj obou týmů, který skončil vedoucí brankou Procházky. Energie si chtěla náskok pohlídat, ale to se jí nakonec nepodařilo. Po brance Langhammera dospělo utkání až do prodloužení. Pět minut před koncem ho ukončil veterán Řezníček a Energie si odvezla jedno vítězství.

Na západě Čech dominovali domácí. První dvě třetiny úvodního utkání byly velmi vyrovnané, také stav byl po jejich konci vyrovnaný, ale byli to právě domácí, kdo dokázal utkání zvrátit na svou stranu. Po úvodní brance Košťála vyrovnával minutu před koncem úvodní části Langhammer, který se prosadil ve třetím utkání za sebou. Krátce po začátku druhé třetiny se prosadil Kratěna. Vedení ovšem Pražanům nevydrželo dlouho. V 25. minutě se prosadil Pech. Až posledních pět minut utkání nabídlo drama. V 54. minutě se prosadil podruhé Košťál. Po jeho brance přišel zkrat Sparty. Dvě branky v rozmezí dvou minut z hole Skladaného a Němce rozhodli o vítězství Varů, které ještě dokázal zmírnit Koreis minutu před koncem. Druhé utkání bylo rozhodnuté celkem rychle. Již v patnácté minutě svítil stav 3:0. V šesté minutě se prosadil Hluchý a minutu po něm zvýšil náskok svého týmu Kumstát. Definitivní ránu v první třetině zasadil Pech, jehož branka byla zároveň brankou vítěznou. Ve druhé třetině, respektive její dvanácté minutě se prosadil Procházka a vyhnal Pöpperleho z branky. Náhradník Přikryl ovšem inkasoval hned o dvě minuty později z hole Řezníčka. Spartě se podařilo snížit zásluhou Vykoukala, ale ve třetí třetině se již žádná krasojízda z její strany nekonala. Stav zkorigoval jedinou brankou ve 43. minutě Broš.

V pátém utkání se bojovalo do poslední chvíle. Karlovy Vary mohly ukončit tuto sérii, zatímco Sparta bojovala o naději. Domácím se to dařilo o něco lépe, když je v sedmé minutě poslal do vedení Vondráček. Oba týmy nechtěly dělat chyby a čekaly na možnosti k ohrožení branky soupeře. Oba brankáři se ovšem činili. Tedy až do 43. minuty, když vyrovnal Dej. Utkání dospělo do prodloužení. Stres byl v holešovické hale cítit všude. Tento strach z vyřazení ovšem ukončil Kratěna a Sparta jela bojovat o naději do Karlových Varů, tak jako v letošní sérii s Brnem...

Vyhecované utkání načal úvodní brankou Kristek, když rozvlnil síť za Přikrylem již po třech minutách hry. Spartě se podařilo v jedenácté minutě srovnat, když se po přihrávce Kratěny prosadil Výborný. Druhá třetina měla totožný scénář, až na branky. Padla jediná a to z hole Proška. Energie vedla a do třetí třetiny šla s klidem. Hosté nedokázali ustát tíhu tohoto tlaku a po brankách Skladaného s Procházkou definitivně přestali myslet na vítězství. Toto utkání pamatují pouze tři hráči nynějšího kádru a jeden, který aktuálně obléká dres Komety. Jan Hanzlík, Petr Ton a Michal Broš. K nim je potřeba zmínit Jakuba Koreise, který bojuje na straně Brna a ocitá se v opačné situaci. "Samozřejmě, že kdybychom vyhráli, tak vedeme 3:2 a máme dva pokusy na to sérii ukončit. Takhle nám nezbývá nic jiného, než dvakrát vyhrát, a nebude to žádná sranda," chápe situaci Falter. Jeho francouzský kolega z útoku ví, že na Spartu nečeká v Brně nic příjemného. "Čeká nás opravdu tvrdý střet. Výhoda je na straně soupeře. Vědí, že nás mohou porazit a navíc hrají doma. My jsme ale Sparta a sérii chceme vrátit zpět do naší haly. V Brně musíme vyhrát," motivuje Sacha Treille.

Šestý duel o všechno...

Šesté čtvrtfinále začíná úvodním buly v pondělí 19.března od 18:00. Možná poslední utkání vítěze základní části můžete sledovat také na serveru onlajny.cz , kde bude připraven tradiční textový on-line.

Internetové stránky Komety Brno najdete na www.hc-kometa.cz .

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Sparta zavítá po letech do Českých Budějovic

​Sparťani blízko rekordu, darovali krev i plazmu

O účast na MS U20 zabojují tři sparťané

Horák: Gesto fair play? Klobouk dolů