19. 11. 2005 Vojtěch Gibiš

Sparta s novými trenéry míří poprvé ven, vyzvou jí Vítkovice

Tým Sparty pod vedením nových koučů Františka Výborného a Mariana Jelínka míří poprvé k venkovnímu zápasu. A to hned na „horký“ led Vítkovic, které jsou v tabulce aktuálně třetí. Navíc mají Pražané Ostravanům co vracet, v jarním play-off to byly právě Vítkovice, které ukončily cestu Sparty vyřazovacími boji již ve čtvrtfinále.
O soupeři ...
Sparťanští diváci si Vítkovice velmi dobře pamatují z letošního play-off, kdy ostravský tým velmi překvapivě vyřadil Spartu plnou zámořských hvězd v pěti zápasech. Vítkovice totiž přinutili Spartu hrát jejich styl, což Pražanům vůbec nevyhovovalo. Cesta Vítkovic v play-off však skončila v semifinále, kde nestačily na zlínské Hamé. Přes léto se severomoravský tým skoro vůbec nezměnil, největším pohybem v kádru byl odchod zámořských posil. Po několika zápasech této sezony se Vítkovicím podařilo ulovit slovenského beka Stanislava Jasečka, který zná českou extraligu z dlouhého působení v Českých Budějovicích. Místo mu uvolnil Marek Černošek, který zamířil hostovat do Sparty na celou sezonu.
Hráčské osobnosti v týmu soupeře:
Ve vítkovickém dresu se nejvíce daří Jiřímu Burgerovi, který táhne tým v útoku. Technický centr vytváří hodně šancí svým spoluhráčům, kteří je většinou přetavují v branky. V patnácti zápasech reprezentant Burger pětkrát skóroval a dvanáctkrát nahrával. V kanadském bodování extraligy mu patří patnácté místo. Navíc se může Burger pochlubit deseti kladnými body v hodnocení účasti na ledě při vstřelených a inkasovaných gólech. Branku Ostravanů střeží exlitvínovský Marek Pinc, který si za své výkony vysloužil i pozvánku do reprezentace na finský turnaj Karjala Cup. Vzrůstem nevelký gólman má průměr inkasovaných branek pod dvě na zápas, konkrétně 1,78. Úspěšnost zákroků 94,39% jej řadí na čtvrté místo mezi extraligovými brankáři.
Vzájemné zápasy v letošní sezóně:
První letošní měření sil obou soupeřů od jarní sparťanské katastrofy bylo úspěšnější pro Pražany. Již v 6. minutě zleva šikovně vystřelil Netík, jeho pokus tečoval za Pince Sivek. Za Vítkovice srovnal na konci prvního dějství Ivan Padělek. Druhá třetina přinesla tři góly. Za Spartu se mezi betony trefil Ton, ze vzduchu trefil puk Kratěna. V poslední minutě druhé třetiny v přesilovce snížil Petr Hubáček. Konečnou podobu výsledku 4:2 dal v poslední minutě při vítkovické powerplay Michal Sivek.
Sparta prošla během reprezentační pauzy velkými změnami. Nejprve byl odvolán trenér Jaromír Šindel se svými asistenty, které nahradila dvojice František Výborný, Marian Jelínek. Později se všech svých funkcí ve Spartě vzdal Luboš Koželuh, kterého vystřídal Viliam Sivek. Navíc se uzdravili všichni hráči s výjimkou Jána Tabačka, Martina Chabady a Jiřího Vykoukala. U posledních dvou jmenovaných se však očekává návrat každým zápasem. Premiéra novému kouči však asi nevyšla podle představ, s Plzní se Holešovickým podařilo vybojovat jen jeden bod za prohru v prodloužení 1:2. Přesto aspoň kladně hodnotil František Výborný nové složení obran a útoků.
Ve Spartě nejvíce září:
Zřejmě nejzářivější hvězdou s rudým eskem na dresu je útočník Petr Ton. Šikovné křídlo se po osmi letech podívalo do reprezentace, kde přispělo také jedním přesným zásahem. Ton ale hlavně kraluje na domácích extraligových kluzištích. Exkladenský forvard je totiž nejen nejlepší střelec naší nejvyšší domácí soutěže, ale také nejproduktivnější hráč. K tomu mu pomohlo čtrnáct branek a deset asistencí. Do branky Sparty se v zápase proti Plzni opět postavil téměř jednačtyřicetiletý Petr Bříza. Sice dvakrát inkasoval z hole svého kamaráda Jiřího Zelenky, ale celou řadu dalších akcí plzeňských hráčů dokonale znemožnil. Statistiky hovoří o tom, že má Petr Bříza průměr 2,85 inkasovaných branek na zápas a úspěšnost zásahů 91,94%.
Hraje se v neděli 20. listopadu 2005 ve vítkovické ČEZ Areně. Zápas, který začíná v 17 hodin, můžete sledovat v online přenosu na našich stránkách.