11. 1. 2006 Lucie Vítková

Sparta se může vrátit na vítěznou vlnu již v Litvínově

Sparta míří na sever Čech do Litvínova, kde v pátek otevře zápasem s Chemopetrolem poslední čtvrtinu extraligového kalendáře. Pražané na černožlutý rej letos již dvakrát vyzráli a jednou svému soupeři podlehli. Nyní na zimním stadiónu Ivana Hlinky hodlají uspět a vrátit se do osmičky zaručující účast v play off. Bude pro Holešovické pátek třináctého dnem šťastným? Utkání začíná v 17:30!
O soupeři ...
Chemikům se v lize nedaří. Třinácté mužstvo průběžné tabulky tápe a když čas od času dokáže potrápit silného protivníka, potvrdit dobrý výkon nedokáže v následujícím zápase. Mužstvo se trápí především střelecky, když je v produktivitě třetím nejhůře střílejícím týmem. Nevyniká ani v obraně, Litvínov patří mezi nejhůře bránící celky. Chemopetrol letos oslavil 60 let své historie, ale důvod k radosti v městě továren příliš není. Přesto na sebe Litvínov upoutal nedávnou přestřelkou s Libercem, kterou severočeši ovládli 7:6 v prodloužení, ovšem o kolo později nestačili na Karlovy Vary. Pomoci Litvínovu přišel ze Zlína gólman Altrichter, ale za děravou obranou sám na všechno nestačí.
Hráčské osobnosti v týmu soupeře:
Třiatřicetiletý hráč Jan Benda je hokejový univerzál. Ač je útočník, dokáže, když je potřeba, zahrát i v obraně. Tomu jej naučil kouč německé reprezentace Hans Zach, pod kterým Benda vykonával dokonce funkci kapitána reprezentace našich západních sousedů. Jan Benda se před lety představil i ve Spartě, ale poté dlouhé roky hrál v Německu, jehož má Benda i pas. V létě posílil tým Chemopetrolu a dokazuje, že Litvínovští jeho nákupem neprohloupili. Benda je jejich nejproduktivnějším hráčem, nasbíral zatím třicet bodů za jedenáct gólů a devatenáct asistencí. K velkým výkonům se v Chemopetrolu nadchl několikaletý kapitán české reprezentace Robert Reichel. Ikona českého hokeje pomalu začala uhasínat, když v prvním týdnu roku 2006 dal populární „Alby“ o sobě znovu vědět. Čtyřmi góly a přihrávkou proti Liberci byl hlavním hrdinou utkání, o kterém se dlouho mluvilo. Reichel v klubu zastává rovněž funkci sportovního ředitele, v klubových statistikách mu patří druhé místo s osmadvaceti body.
Vzájemné zápasy v letošní sezóně:
První kolo svedlo odvěké rivaly na led holešovické T-Mobile Areny. Na obou týmech bylo vidět, že je teprve začátek sezony. Možná i proto padla první branka až ve čtyřiatřicáté minutě. Po vhazování před brankářem Litvínova vystřelil Marek, Štrba si jeho střelu dojel a chytrou kličkou do forhendu oklamal i do té doby výtečného Jarinu. Stejný hráč dal i druhý, závěrečný gól jinak zajímavého utkání. V padesáté deváté minutě tak stvrdil Martin Štrba gólem do prázdné branky výhru Sparty 2:0.

K odvetě na sever Čech přijela v okleštěné sestavě. Divoká přestřelka a řada vyloučení dlouho nedávala znát, kdo by ze zápasu mohl vyjít vítězně. Pražané se ujali vedení odchovancem Chemiků Strakou, na což brzy zvládl zareagovat Balázs. Poté se dvakrát dostal do vedení domácí celek, ale zarputilá Sparta dokázala v krátkém sledu vždy srovnat krok vyrovnávacím zásahem. Když už utkání směrovalo do prodloužení, zasadil Holešovickým po chybě Černoška definitivní úder v 58. minutě Punčochář. Litvínov po jedenácti zápasech zvítězil, porazil Spartu 4:3.

Třetí utkání vyznělo opět lépe pro Holešovické, kteří se z tříbodového vítězství tenkrát radovali po více než měsíci. Chemopetrol dokázal v T-Mobile Areně vzdorovat Spartě pouhou první třetinu, poté selhal. V prostředním dějství rozpoutala Sparta uragán, jehož výsledkem byly čtyři góly v Jarinově síti. V závěru utkání dokázali Chemici využít jednu z přesilovek a snížit tak na konečných 5:1. Sparťané byli po celý zápas aktivnějším mužstvem a zaslouženě zvítězili.

Holešovičtí v novém roce v základní hrací době poprvé prohráli. Nad jejich síly byla sousední Slavie, která zvítězila již v devátém derby z posledních desíti. Trenéři Výborný s Jelínkem postrádali v prestižním utkání hned dva střelce, a to Marka s Kratěnou. K dispozici stále nebyl také útočník Kašpařík. Zadák Toman chyběl pro pohmožděnou ruku, nahradil jej sedmý bek Stehlík. Jestli někdo z chybějících hráčů naskočí do zápasu v Litvínově je zatím jen otázkou. Nejpravděpodobnější je start Ondřeje Kratěny, jenž má problémy s ramenem.
Ve Spartě nejvíce září:
Již čtyři utkání má po vážném zranění nohy za sebou obránce Ján Tabaček. Slovenský zadák chyběl v sestavě Pražanů téměř pět měsíců, nyní se vrátil a dlouhá pauza není znát. Plný sil a hokejové chutě vlétl do zápasů a přestože nevyniká bodově, hraje s přehledem. Tabačkovou předností je dobré bruslení a rozehrávka. Pětadvacetiletý hokejista nechybuje a v nejdůležitější fázi sezóny je v zadních řadách oporou. Po zápasové odmlce znovu zamířil do černého také Martin Štrba. Devětadvacetiletá letní posila Sparty z Českých Budějovic zaznamenala již čtrnáctou trefu. Štrba se tak dopracoval do pozice druhého nejlépe střílejícího sparťana. Odchovanec jihočeského hokeje nasbíral již šestadvacet bodů, v derby v první třetině se štěstím vyrovnal na 1:1. V konečném součtu ovšem Štrbův gól Spartě k bodům nepomohl.
Hraje se v pátek 13. ledna 2006 na litvínovském stadiónu Ivana Hlinky. Změny stavu zápasu, který začíná v 17:30, můžete sledovat na našich stránkách.