19. 10. 2009 Tomáš Máčal

Sparta si jede napravit reputaci do Liberce

P r a h a - Hokejisté z Holešovic opravdu nepotěšili své fanoušky nedělní prohrou v derby se Slavií. Důvěru příznivců by opět mohli získat při utkání na severu Čech v rámci 18. kola O2 extraligy. Sparťané vyrážejí pro body do Liberce, kde je v Tipsport Areně v úterý 20. října od 18:30 hostí domácí Bílí Tygři.

O soupeři…

Je za námi více jak čtvrtina základní části a dá se říct, že Liberečtí jsou v těžké krizi. Po sedmnácti odehraných zápasech se krčí na předposledním místě tabulky s bilancí šesti výher a jedenácti proher, z toho jednou ztratili zápas v prodloužení. Bodů mají Severočeši o deset více než poslední Kometa, tedy 19. Do karet jim nehraje ani záporné skóre, které činí 45 branek vstřelených a 59 obdržených. Více gólů inkasovalo jen poslední Brno (65) a dvanáctý Litvínov (63), pro Tygry z těchto čísel vyplývá téměř hrůzný průměr 3,47 obdržených branek na zápas.

V posledním nedělním kole se Liberec utkal venku s pardubickými hokejisty, kterým kryl záda Dominik Hašek. V ČEZ Areně svedly oba týmy úporný boj, ještě 51 vteřin před koncem drželi Tygři nadějnou remízu 4:4. Nůž do zad jim ovšem vrazilo trestné střílení, které bylo rozhodčími nařízeno po faulu na Pivka. Rostislav Špirko se nebál tíhy odpovědnosti a střelou do horního růžku proměnil samostatný nájezd a zajistil tak domácímu Eatonu plný bodový zisk.

Osobnosti v týmu soupeře…

Pinc,DeSantis
Marek Pinc Jason DeSantis

Již zmiňovaný velký počet obdržených branek se rozhodlo liberecké vedení řešit angažováním osvědčené opory – brankáře Marka Pince. Sázka na duo Leinonen – Fikrt nevyšla. Fikrt se minulý týden poroučel na hostování do Liptovského Mikuláše a místo jedničky v brance Tygrů zaujal bývalý reprezentační gólman. Pinc se ocitl v prekérní situaci po konci loňské sezóny, kdy se ve Vítkovicích stal nadbytečným. Po rozehrání na farmě v Benátkách, kde odchytal zápas proti Ústeckým Lvům, naskočil do obnovené premiéry na ledě Zlína. Jeho přítomnost nabudila liberecké hráče, na Moravě vyhráli 4:0 a Marek Pinc si po parádním výkonu připsal čisté konto. Bezzubý výkon "ševců" nezopakovaly ale Pardubice, které se staronové postavy v brankovišti hostů nezalekly, a Pincovi nasázely za jeho záda pět kousků.

V letošním extraligovém ročníku se objevil zajímavý trend – angažování často přehlížených zámořských hokejistů. Ani Liberec se rozhodl nezůstat pozadu. Z týmu AHL Philadelphia Phantoms přestoupil do týmu pod Ještědem americký obránce Jason DeSantis. Premiéra v modro-bílém dresu mu hned vynesla první extraligový bod za asistenci na gól v zápase s Č. Budějovicemi. První branku si připsal v utkání se Zlínem a z pěti zápasů v nejvyšší české soutěži tak zatím bilancuje s třemi kanadskými body (1+2), čtyřmi trestnými minutami a třemi kladnými body v tabulce plus/mínus. Za zmínku určitě stojí i další zámořští hráči v týmu soupeře – americký útočník Dennís Packard a kanadský obránce Matthew Spiller.

Bílí Tygři mají na marodce zapsány hráče Tomáše Haranta, Tero Leinonena a Jana Holuba.

Vzájemné zápasy v letošní sezóně…

V pátém extraligovém kole porazila domácí Sparta Bílé Tygry z Liberce 3:2 po prodloužení. Celý zápas byli Pražané aktivnější. Dva góly zařídil Jaroslav Hlinka. V poslední desetiminutovce si ale Liberec vytvořil tlak a dokázal vyrovnat brankami Hlaváče a Kašpaříka. V prodloužení nakonec vrátil Spartě vítězství Petr Ton.

O Spartě…

Tým HC Sparta Praha najdeme v současné tabulce O2 extraligy na 8. místě, jenž zajišťuje pouze předkolo play-off. Pražané mají na svém kontě 25 bodů, kladné skóre 56:47, čtyři výhry za tři body, pět výher v prodloužení, což je nejvíc ze všech čtrnácti klubů nejvyšší soutěže, tři prohry se ziskem jednoho bodu a pět ztracených utkání po šedesáti minutách hry. O příčku výš nad Spartou se drží hokejisté Mladé Boleslavi, kteří vybojovali o jeden bod do tabulky více, a pod hráči z Holešovic je tým Českých Budějovic, který má však zápas k dobru.

Sparťané odehráli poslední dva zápasy v domácí TESLA ARENĚ, obě utkání byla ale diametrálně odlišná. Zatímco v pátek si Pražané s chutí zastříleli na brankáře Hoviho v souboji s brněnskou Kometou, v neděli je čekal odvěký rival Slavia. Do Holešovic se přišla na prestižní souboj podívat zatím nejvyšší návštěva letošního ročníku - 11.551 diváků. Ve vyhecovaném souboji se vedení nejprve ujali hosté, do dvou minutek však srovnal stav povedenou tečí Michal Gulaši. Hosté ale vletěli do třetí třetiny s jasným cílem, po gólech Vondrky a Havla už ale ani korigování skóre Jakubem Langhammerem nevedlo ke sparťanskému úspěchu. Třicet tři vyslaných projektilů z holí domácích zastavil slávistický brankář Stanislav Neruda.

O hráčích Sparty…

Langhammer, Vykoukal
Jakub Langhammer Jiří Vykoukal

Možná je to už otřepané, ale Jakub Langhammer skutečně prožívá ve Spartě významnou sezónu. Ve čtrnácti zápasech si připsal čtrnáct bodů (8+6) a pokud mu toto tempo vydrží, má jistě našlápnuto ke svému nejúspěšnějšímu extraligovému ročníku v počtu kanadských bodů. V posledním zápase proti Slavii opět mířil přesně, když po Tonově přihrávce nedal Nerudovy střelou pod horní tyč sebemenší šanci. Hráč s číslem 84 na zádech vybojuje spoustu důležitých puků a pro to je nepostradatelnou součástí výběru kouče Hynka.

Je mu třicet osm let, je mistrem světa a Sparta je mu nesmírně vděčná za jeho služby. Řeč je o Jiřím Vykoukalovi, stále nejproduktivnějším obránci holešovických hokejistů. V zápase se Slavií pálil od modré čáry při přesilovce a díky šikovné teči Gulašiho domácí srovnali skóre na 1:1. Vykoukal si v sedmnácti zápasech připsal 13 bodů (3+10) a k tomu má na kontě i tři kladné body v hodnocení ±.

Na marodce Sparty jsou zapsáni tři hráči – Ondřej Kratěna, Petr Kafka a Petr Macholda.

O zápase…

Utkání 18. kola ELH mezi osmou Spartou a třináctým Libercem se hraje od 18:30 v Tipsport Areně v Liberci. Zápas můžete sledovat buď přímo na stadionu nedaleko pivovaru Svijany nebo u online přenosu. Více o soupeři se dozvíte na oficiálních webových stránkách www.hcbilitygri.cz.

zdroj fotek: hcbilitygri.cz