Sparta patří mezi zakládající členy Champions Hockey League, proto měla zaručenou účast v prvních třech ročnících. Od roku 2014 do roku 2017 patřila mezi nejúspěšnější české celky, pokaždé postoupila do play-off a při své poslední účasti nastoupila ve finále proti Frölundě, se kterou padla po tuhém boji až v prodloužení.
Ačkoliv sparťané nastoupili k prvnímu utkání Ligy mistrů už v listopadu 2014, v aktuálním kádru najdete celkem tři pamětníky prvního duelu - obránce Jana Piskáčka a útočníky Jana Buchteleho a Lukáše Pecha. Do finálové bitvy zasáhl jen poslední jmenovaný, ale kromě něho nastoupili v boji o zlato také Petr Kalina, Michal Řepík, Miroslav Forman a Andrej Kudrna.
"V Lize mistrů hrají skvělé týmy a všechny jí přišly na chuť. Pro všechny extraligové týmy má význam ji hrát, všechny země mají své herní systémy a je zajímavé si proti nim zahrát. My chceme rok 2017 minimálně napodobit a ideálně zvítězit, protože když tehdy přišli fanoušci do O2 areny na semifinále proti Växjö, bylo to fantastické," těší se pamětník Lukáš Pech.
I díky Champions Hockey League mohli sparťané vidět světové TOP hráče, mistry světa a také vycházející hvězdy. Američan Auston Matthews přijel do Prahy s Curychem jen několik měsíců před svým triumfem na draftu a odchodem do NHL, kde se okamžitě stal hvězdou. Kromě něho se Spartě postavil také český útočník Jakub Vrána, švédský mistr světa Joel Lundqvist, švýcarská legenda Martin Plüss a další úspěšní hráči.
2014/2015: Sparta byla vlajkovou lodí českého hokeje
V premiérovém ročníku čelili sparťané finské KalPě, švédskému Växjö a německé špičce z Mannheimu. Sparta vstoupila do skupiny skvěle, když vyhrála první tři zápasy, ale pak přišla prohra s Kuopiem, jenž celou situaci zamotala. Náš tým nakonec zakončil skupinu dvojzápasem s Adlerem, na jehož půdě bral bod a po domácí výhře 6:3 postoupil jako jediný český tým do vyřazovací části!
V osmifinále zavítal do Prahy švédský Linköping i s českým útočníkem Jakubem Vránou. Na dvoubrankový náskok soupeře však zareagoval jen Lukáš Cingel, čímž zmírnil porážku 1:2. Do odvety vstoupili sparťané skvěle, když po trefě Jaroslava Hlinky bleskově vedli, a přestože domácí vyrovnali, naději na prodloužení vykřesal Jan Piskáček. V závěru ovšem přišla tvrdá rána, protože dvě vteřiny před koncem udeřil Jacob Micflikier a poslal do čtvrtfinále Linköping.
"Na Ligu mistrů jsme se dobře připravili už v létě. Brali jsme jako jeden z velkých úkolů postoupit ze skupiny, což se nám povedlo, byť to nebylo jednoduché a měli jsme těžké soupeře. Bylo to pro nás super a bavilo nás to. Byla to přínosná konfrontace se zahraničními týmy, hráči k tomu přistoupili výborně," shrnul tehdy trenér Josef Jandač.
2015/2016: Hvězdný Matthews a hořký konec
V zápasech Ligy mistrů můžete sledovat bývalé i vycházející hvězdy NHL a druhý ročník byl vzorným příkladem. V základní tříčlenné skupině se sparťané střetli s norským Hamarem a švýcarskou Ženevou, proti kterým si připsali sedm bodů a postoupili ze skupiny do play-off.
Do Prahy tentokrát nezavítal český krajánek, zato přijela nynější hvězda NHL - útočník Auston Matthews! Mladý lídr Toronta tehdy sbíral zkušenosti ve švýcarském Curychu, v němž svými výkony potvrdil předpoklady a nakročil za letním triumfem v draftu NHL. V nabitém kádru Švýcarů však nebyl jedinou hvězdou, přesto sparťané zvítězili 3:2 a po skvělém výkonu brankáře Tomáše Pöpperleho stvrdili postup i v odvetě.
Čtvrtfinále nasměrovalo sparťany do Finska, kde je čekal slavný Kärpät. Nejseverněji položený klub hokejové Evropy budil velký respekt, protože v předešlých šesti zápasech inkasoval jediný gól! Výrazný podíl na tom měl brankář Sami Aittokallio, jenž po sezoně přestoupil do našeho mužstva, ale v Praze jeho kouzlo pominulo a Sparta vyhrála 4:2. Svěřence Josefa Jandače následně dohnal podobně krutý osud jako o rok dříve. V odvetě totiž drželi nepříznivý stav 1:3, který by znamenal prodloužení, ale 49 vteřin před koncem rozhodl Mika Pyörälä a sparťanské tažení skončilo.
2016/2017: Sparta slavila historické stříbro
Do třetice všeho stříbrného! Při své třetí účasti mezi evropskou špičkou bylo naše mužstvo nejúspěšnějším českým zástupcem, za čímž nakročilo už v základní skupině. Jedna výhra nad Färjestadem a dva triumfy nad polským Krakovem poslali Spartu do vyřazovací části, kde je čekala odveta proti Kärpätu.
Vyrovnaná domácí bitva skončila remízou 1:1, zatímco v Oulu gól nepadl a po trefě Miroslava Formana v prodloužení šli do dalšího kola sparťané. V něm naše družina čelila švédskému HV71, se kterým doma padla 2:4, ale po venkovním skvělém výkonu a hattricku Lukáše Pecha vyhrála 5:0 . Fanoušci se mohli těšit na švýcarský Bern, odkud si sparťané přivezli slibnou remízu 1:1. V domácí odvetě už si vedli lépe a po výhře 4:1 slavili postup mezi nejlepší čtyřku týmů.
Do Prahy opět dorazili staří známí z Växjö, na jejichž ledě sparťané vyhráli 2:1 a v O2 areně je hnalo skvělých 12 tisíc diváků. Fantastická atmosféra pomohla sparťanům k triumfu 4:0 a historickému postupu do finále. Boj o zlato čekal sparťany ve Švédsku, kde je uvítala Frölunda, zlatý a stříbrný tým z předchozích dvou ročníků. Sparťané se se zkušeným sokem prali statečně a zvládli ho i přehrávat, ale nakonec i přes výraznou podporu sparťanských fanoušků padli 3:4 v prodloužení. Při závěrečném slavnostním ceremoniálu si tak mohli na krk pověsit stříbrné medaile.
"Došli jsme daleko, je škoda, že jsme to nevybojovali. Byl by to pro mě největší úspěch v klubové soutěži, protože je to konfrontace mezinárodního hokeje. Co se týká celé sezony, ta nám vyšla parádně. Hráli jsme atraktivní hokej s výbornými soupeři. Myslím, že jsme se s tím poprali na výbornou," hodnotil stříbrnou sezonu útočník Lukáš Pech.