14. 1. 2006 Lucie Vítková

Sparta v boji o play off bude doma krotit Bílé Tygry

Hokejisté Liberce se vyhřívají na druhém místě extraligové tabulky a účast ve vyřazovacích bojích mají takřka jistou. Na druhé straně bude stát doma houževnatá Sparta, které jde stále o hodně, každý ztracený bod může Pražany mrzet. Proto už nyní Holešovičtí střádají plány, jak poprvé v sezóně vyzrát na Bílé Tygry zpod Ještědu. Utkání je na programu v neděli od 17:00 v T-Mobile Areně.
O soupeři ...
Bílí Tygři z Liberce se po vstupu do extraligy rok od roku zlepšují, loni překvapivě vyřadili Slavii ve čtvrtfinále. Letos právě s pražským klubem svádí Liberec boj o první příčku v tabulce, tedy o krále základní části. Momentálně je na koni Slavia, která vede o šest bodů zejména díky výpadku tygrů v posledních zápasech. Liberec těží body zejména v domácí Tipsport Areně, která je stále nedobyta. Naopak, když tygři body ztratí, je to na hřišti soupeřů. Naposledy v prodloužení nestačili na Litvínov, ovšem následně uspěli před domácími příznivci nad Vsetínem a Třincem. Během sezóny Sparta s Libercem také měnila, tehdy do Holešovic přišel výměnou za Hlavačku obránce Nikolov. Hlavačka ovšem do utkání nenastoupí, v domácí péči se zotavuje po autonehodě.
Hráčské osobnosti v týmu soupeře:
Útok Liberce se spoléhá zejména na služby slovenského forvarda Ľubomíra Vaice. Rodák ze slovenské Spišské Nové Vsi nasbíral v probíhajícím ročníku ve čtyřiceti zápasech již devětatřicet bodů, což libereckého střelce řadí na třetí místo nejproduktivnějších hokejistů nejvyšší domácí soutěže. Osmadvacetiletý hokejista září vysoko také ve vstřelených brankách, s šestnácti zásahy okupuje pátou příčku. Nejproduktivnější tygr těží zejména z fungující spolupráce se svými krajany, Podkonickým a Ratajem. Obrovskou oporou je Liberci mezi tyčemi reprezentační gólman Milan Hnilička. Olympijský vítěz z Nagana a dvojnásobný mistr světa se může pochlubit průměrem pod dvě branky na zápas a procentuelní úspěšností přes 93%. Hniličkovi ve statistikách patří mezi brankáři sedmé místo, čtyřikrát v letošní sezóně neinkasoval. Ovšem především v zápasech proti Spartě jej letos dokázal spolehlivě dvakrát nahradit Pavel Falta.
Vzájemné zápasy v letošní sezóně:
Sparťanům se letos zatím proti Liberci nedaří, nezískali ani bod. Ve druhém kole se ve zbrusu nové Tipsport Areně nemohla Sparta dlouho střelecky prosadit. Po dvou třetinách vedli domácí 3:0, když skóroval Rataj a dvakrát Vaic. V posledních šesti minutách však Sparta dvakrát udeřila. Nejprve se Martin Štrba předvedl střelou pod víko a v šedesáté minutě se ještě stačil prosadit Jan Marek. Víc však domácí Spartě nepovolili a vyhráli 3:2.

Ve druhém zápase před televizními kamerami nedala Sparta poprvé v sezoně ani branku a i proto si Liberec odvezl výhru 3:0. Všechny branky padly v prvních čtvrthodině utkání. Nejprve si u tyče počíhal Vampola, poté zmatky v obraně Sparty využil Klimenta a krátce po něm i Šachl. Bříza poté odjel na střídačku a vystřídal ho Marek Schwarz. Ten již neinkasoval, ale stejně neinkasoval na druhé straně chytající Pavel Falta.

V třetím vzájemném klání jela Sparta do Liberce konečně dobýt Tipsport Arenu, ale opět neuspěla. Po dvou třetinách sice bylo skóre vyrovnané, když na Tomajkovu úvodní trefu dokázal ještě reagovat Ton, ale třetí třetina byla z řad nevídaných. Stehlík dvěmi chybami v krátkém sledu povolil Liberci v rozmezí čtyř minut utéci na dvoubrankový rozdíl a bylo po zápase. Liberec hnaný výbornou kulisou se v závěrečném dějství rozstřílel a upravil výsledek na 5:1. Do Prahy se Sparta vracela s nepořízenou.

O Spartě:
Sparta se před veledůležitou poslední čtvrtinou základní části musí vyrovnat z těžkou ztrátou. V utkání s Litvínovem, které Sparta vyhrála v prodloužení, přišli Pražané o hvězdu letošního extraligového ročníku, o Petra Tona. Sparťanský kanonýr si při pádu zlomil ruku o mantinel a sezóna pro něj skončila předčasně. Týmu nadále nemůže pomoci ani Pavel Kašpařík, naopak do sestavy se vrátili forvardi Marek s Kratěnou. Otazník stále visí také u beka Tomana. Zranění znepříjemňují Spartě život zejména nyní, když pražský klub bojuje o účast v elitní osmičce. Tabulka je velice nahuštěná, o čtyři volná místa bojuje sedm mužstev, které od sebe dělí nejvíce pět bodů. Aktuálně je Sparta desátá s dvoubodovou ztrátou na osmou pozici.
Ve Spartě nejvíce září:
Poslední utkání v Litvínově mělo jediného hrdinu, kterým byl sparťanský obránce Jan Hanzlík. Nenápadný odchovanec holešovického výběru nejprve svůj tým poslal do vedení a svou druhou trefou v nastaveném čase rozhodl o dvou bodech, které putovaly po zápase do Prahy. Hanzlík v novém roce hýří nevídanou formou, které jej posunula do pozice nejproduktivnějšího zadáka Sparty se čtyřmi góly a šesti asistencemi. Daří se také Martinu Štrbovi, jenž na gól z městského derby navázal v Litvínově dvěmi asistencemi. Rodák z Českých Budějovic zaznamenal ve sparťanském dresu již čtrnáct zásahů a stejný počet asistencí. Štrba v elitním útoku zastává zejména funkci nenápadného dříče, jenž má odvést především černou práci dozadu, ovšem daří se mu také směrem dopředu. Uvidíme, jak se první pětka vyrovná se ztrátou Tona a zda na Tonovy body naváží alespoň sehraní útočníci Štrba s Markem.
O zápase:
Zápas začíná v holešovické T-Mobile Areně v neděli 15.1.2006 v 17:00. V předprodeji či na pokladnách haly si můžete zakoupit vstupenky v ceně 20 - 130 Kč. Taktéž lze využít prodejní síť Ticketpro či Tipsport a zakoupit vstupenky v ceně 20 - 115 Kč.