29. 11. 2017 HC Sparta

Sparta v neděli rozšíří svůj Klub legend

Držitel čtyř mistrovských titulů, který odehrál ve sparťanském dresu 12 sezon – Jiří Vykoukal. Dlouholetý vedoucí mužstva, jenž strávil v klubu třicet let a byl u šesti zlatých sparťanských oslav – Jaroslav Velechovský. Sekretář oddílu z poloviny 20. století, který se zasloužil o příchod nejvýznamnějších hráčů sparťanské historie – Jan Císařovský. Tato tři jména uvede Sparta do svého Klubu legend před nedělním domácím duelem proti jihlavské Dukle.

Klub legend HC Sparta Praha byl založen jako první svého druhu u nás v únoru roku 2012 a aktuálně sdružuje 29 osobností bohaté historie klubu, která se píše od roku 1903. V neděli 3. prosince přibydou další tři osobnosti. Bývalý obránce Jiří Vykoukal s dlouholetým vedoucím mužstva Jaroslavem Velechovským se osobně zúčastní ceremoniálu před utkáním v O2 areně. Jan „Hóňa“ Císařovský bude uveden do Klubu legend HCS in memoriam.

„Založili jsme před lety Klub legend proto, že více než stoletou historii Sparty pomáhalo tvořit mnoho výrazných osobností. Chtěli jsme tímto jejich přínos ocenit, poděkovat jim a ukázat, že klub, pro který toho tolik odvedli, si jich stále váží a respektuje je,“ říká tiskový mluvčí Tomáš Zetek. 

22. února 2012 před domácím duelem s Litvínovem bylo uvedeno do Klubu legend HCS celkem devatenáct bývalých hráčů, trenérů a funkcionářů pražského klubu. Sparťanské vedení dlouho a pečlivě připravovalo tuto akci a spolupracovalo na ní s respektovanými osobnostmi sportovního i mediálního světa. „Oslovili jsme tehdy řadu bývalých hráčů, expertů z českého hokejového prostředí i žurnalistů. Chtěli jsme, aby výběr legend byl co nejobjektivnější,“ dodává Zetek.

Před nedělním duelem proti Jihlavě proběhne již třetí rozšíření vážené společnosti nejvýznamnějších osobností sparťanské historie. „Klub legend je postupně doplňován o další významné osobnosti jednotlivých dekád bohaté historie Sparty. Jejich výběr je a nadále bude zpravidla průřezem kompletní sparťanské historie. Rádi bychom každému připravili co nejdůstojnější vzdání pocty, i proto je uvádění členů do Klubu legend postupné,“ upřesňuje sparťanský tiskový mluvčí.

Nové členy si už mezi sebou vždy volí samotní stávající členové tohoto uskupení a jejich výběr tentokráte padl na zmíněnou trojici. Všichni pochopitelně museli splnit přesně daná kritéria pro vstup. „Po dohodě s vedením Sparty jsme zavedli před lety tento systém výběru nových členů našeho Klubu legend,“ vysvětluje Jan „Gusta“ Havel, který patří mezi zakládající členy. „Opět jsme tudíž sami mezi sebou provedli hlasování, a vybrali tak z navrženého seznamu nové osobnosti. Hlasování bylo tajné a zúčastnili se ho téměř všichni, aby výběr byl maximálně objektivní,“ dodává Havel.

Sparta nadále rozvíjí vztahy se svými legendami, které jsou pravidelně zapojovány do klubových akcí. Samozřejmostí je tedy, že v neděli se sejde při uvádění nových členů téměř kompletní Klub legend HCS. Bohužel ale nebude přítomen nejstarší žijící člen a jedna z největších postav historie nejen našeho, ale i celosvětového hokeje Vladimír Zábrodský, který žije s rodinou již dlouhá léta ve Švédsku.

„Jsme v pravidelném kontaktu s panem Zábrodským i jeho syny a samozřejmě jsme celou rodinu zvali stejně jako každý rok na výroční utkání i letos,“ říká Zetek. „Pan Zábrodský se po zralé úvaze se svými syny rozhodl, že raději cestu ze Stockholmu do Prahy neabsolvuje. Nicméně s potěšením můžeme konstatovat, že se těší dobrému zdraví a zasílá pozdrav všem sparťanům.“ 

Stejně tak jsou samozřejmě na nedělní unikátní akci pozvaní všichni žijící členové Klubu legend HCS. Slavnostního ceremoniálu a také autogramiády, která proběhne od 13 hodin u hlavního vchodu v Galerii Harfa sousedící s O2 arenou, by se měly zúčastnit skoro dvě desítky legend, které přislíbily svou účast. Utkání s Jihlavou navíc sparťané odehrají ve speciálních dresech s tematikou Klubu legend. Na zápas jsou pozvány i legendy soupeře, tedy členové Síně slávy HC Dukla Jihlava.

Po třech večerech, které byly věnovány výhradně Klubu legend HCS, a Dni sparťana ze 7. prosince 2013 je tedy naplánována na tuto neděli další významná akce spojená s bohatou sparťanskou historií a osobnostmi, které ji pomáhaly tvořit. „V první řadě je to výraz velkého uznání bývalým hráčům, trenérům a funkcionářům Sparty. Současně tím vytváříme platformu pro jejich zapojení do klubového dění. Jsou zváni nejen na naše domácí zápasy a klubové akce, ale stávají se patrony jednotlivých sezon a dostávají větší prostor v rámci našich kampaní či komunikace,“ uzavírá sparťanský tiskový mluvčí. 
KLUB LEGEND HC Sparta Praha

- Klub legend HCS je klubem, který sdružuje nejvýznamnější hráče, trenéry a funkcionáře historie hokejového klubu HC Sparta Praha. 

- Jeho cílem je vzdát hold a symbolicky poděkovat těmto výrazným osobnostem za jejich mimořádný přínos pro klub v jeho více než stoleté historii. 

- Cílem Sparty je v rámci tohoto klubu rozvíjet vztahy s těmito osobnostmi.

- Klub legend HCS se průběžně doplňuje o další významné osobnosti jednotlivých dekád bohaté historie Sparty.


Seznam členů Klubu legend HCS

In memoriam

Kristián Cee, Karel Gut, Jiří Hanzl, Miloslav Charouzd, 

Karel Koželuh, Josef Maleček, Václav Roziňák, František Tikal

Soudobí členové

Petr Bříza, Luděk Bukač, Stanislav Hajdušek, Jan „Gusta“ Havel, 

Jiří Holeček, Josef Horešovský, Jiří Hrdina, Tomáš Jelínek, Jiří Kochta, 

Miroslav Kuneš, Jiří Nikl, Lubomír Pěnička, Pavel Richter, Jaroslav Šíma, 

Rudolf Šindelář, Pavel Šrek, František Výborný, Pavel Wohl, 

Vladimír Zábrodský, Jiří Zelenka, Richard Žemlička

Noví členové

Jan „Hóňa“ Císařovský, Jaroslav Velechovský, Jiří Vykoukal


JAN „HÓŇA“ CÍSAŘOVSKÝ

* datum narození a úmrtí není známo

* sekretář klubu od 50. do 70. let 20. století

* podílel se na příchodu klíčových opor


JAROSLAV VELECHOVSKÝ

* narozen 1. srpna 1945 v Berouně

* vedoucí mužstva v letech 1987 až 2013

* 6 mistrovských titulů se Spartou


JIŘÍ VYKOUKAL

* narozen 11. března 1971 v Olomouci

* jako obránce 12 sezon, 568 utkání, 71 gólů, 260 asistencí, 331 bodů

* 4 mistrovské tituly se Spartou

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

​Chlapík: Jsem Spartě vděčný, těším se na restart

Do Sparty se vrací Filip Chlapík!

Do dalších tří sezon se Sobotkou

​Bez vize a tvrdé práce je úspěch jen náhoda