28. 2. 2015 Daniel Ryl

Sparta zakončí základní část proti Třinci!

Základní část Tipsport extraligy nabídne v neděli 1. března závěrečné kolo aktuálního ročníku. Elitní šestka týmů už zbrojí na play off, ale Spartu ještě čeká souboj o třetí místo s Kometou Brno. K posunu na třetí příčku potřebuje získat alespoň o bod více než Brno, které hraje doma s Hradcem Králové. Sparta na domácím ledě vyhrála s Oceláři už pět zápasů v řadě a v této sezoně zvládla dva vzájemné zápasy. Úvodní buly posledního kola základní části bude na všech stadionech vhozeno v 18:20.

V sobotu 28. února odstartovala na holešovickém Výstavišti tradiční Matějská pouť, takže se dá očekávat velká zaplněnost parkoviště a zvýšený provoz v okolí Tipsport areny. Doporučujeme proto vyrazit na hokej s dostatečným předstihem a městskou hromadnou dopravou.

Parkoviště Tipsport areny je otevřeno sedm dní v týdnu, 24 hodin denně. Rádi vás tak uvítáme i v mimohokejové dny.

Partnerem utkání je rádio Impuls

Oceláři získali Prezidentský pohár a dotáhli se na Spartu!

Od začátku sezony bylo jasné, že mezi největší kandidáty na titul patří třinečtí Oceláři, kteří přes léto výrazně posílili kádr. Třinecký tým zvládl první krok a základní část jednoznačně ovládl. Slezský celek tak podruhé získal Prezidentský pohár, čímž se dotáhl na Spartu, která ho získala z předešlých šesti sezon dvakrát.

Bodový rekord Pardubic ovšem zůstal nepokořen, jelikož Třinec v posledním domácím utkání se Zlínem padl 1:4 a pokud zvítězí na Spartě, tak získá celkem 110 bodů. „Ty výsledky ke konci sezóny, kdy jsme na 95 % věděli, že budeme první, to je ta vlastnost člověka. Jdete do zápasu, chcete vyhrát, ale podvědomě víte, že máte náskok a nemusíte hrát nijak extra. To se pak projeví,“ uznal na klubovém webu kapitán Ocelářů Rostislav Klesla.

Z jakého důvodu jeho tým se Zlínem prohrál? „Nedostávali jsme se přes jejich obranu. Hra Zlína je pořád o tom stejném. Teď mají formu, nedařilo se nám přes ně dostat. Můžeme litovat několika neproměněných šancí,“ hledal důvody Klesla, který si na Prezidentský pohár nesáhl. „Je to takové pravidlo, doufejme, že to dopadne dobře.“

Oceláři budou vyhlížet čtvrtfinálového soupeře v předkole play off. To znamená dlouhou pauzu, které se ovšem Třinec nebojí. „Všechno je to o hlavě. Pokud na ty první zápasy naskočíme s maximální koncentrovaností a nasazením, tak nám to naopak může hodně pomoct,“ odmítl obavy autor třinácti kanadských bodů.

SPARTA VS. TŘINEC ŘEČÍ STATISTIK

SPARTA VS. TŘINEC
Jaroslav Hlinka 50 (17+33)Nejproduktivnější útočníkJiří Polanský 43 (18+25)
Adam Polášek 35 (9+26)Neproduktivnější obránceVladimír Roth 32 (8+24)
Jan Lukáš (79,59 %)
Brankáři (úspěšnost zákroků)Šimon Hrubec (92,41 %)
Peter Hamerlík (91,18 %)
6116Průměr diváků na domácích zápasech8347

Spartu čeká Mountfield či Zlín, ale ve hře je i Plzeň

Čtvrtfinále play off se opět neobejde bez holešovického celku, který se aktuálně nachází na čtvrté příčce tabulky a teprve v neděli se rozhodne o jeho soupeři. Páteční duely zúžily seznam potenciálních soupeřů na tři celky. Na koho může Sparta narazit?

S kým hrají potenciální soupeři Sparty pro ČF?

7. Plzeň (142:130) 75 bodů

Pozn.: Sparta má lepší bilanci s Kometou, zatímco Plzeň je na tom lépe se Zlínem.

V první řadě záleží na výsledku domácího utkání s Třincem. Pokud Sparta získá alespoň bod, tak se může posunout na třetí příčku před Kometu Brno. Jihomoravský celek zakončí základní část domácím duelem s Hradcem Králové a na Spartu má náskok jednoho bodu. Pokud by došlo na rovnost bodů, tak by rozhodoval rozdíl ve skóre, jelikož vzájemné zápasy jsou vyrovnané.

V případě, že se Spartě podaří přeskočit Kometu a zakončit základní část na třetím místě tabulky, tak pravděpodobně narazí na šestý Zlín. Ve hře je i sedmá Plzeň, ale ta by musela vyhrát za tři body ve Vítkovicích a doufat v domácí porážku Zlína s poslední Slavií. Za těchto okolností by měla Plzeň stejně bodů jako Zlín a skončila by šestá díky lepší bilanci vzájemných zápasů.

Pokud se Sparta před Brno nedostane a skončí základní část na čtvrtém místě, tak ji ve čtvrtfinále čeká právě poslední soupeř Komety v základní části – Hradec Králové. S Mountfieldem má Sparta v této sezoně horší vzájemnou bilanci.

Sparta dvakrát vyhrála, ale naposledy promarnila náskok

Oba celky se poprvé setkaly ve třináctém kole a Sparta se poprvé podívala do nové třinecké arény. A na první zkušenost bude vzpomínat v dobrém. Po dvou třetinách byl stav nerozhodný, ale v závěru zápasu se dokázal prosadit Daniel Přibyl a rozhodl o vítězství 2:1.

13. kolo: HC Oceláři Třinec – HC Sparta Praha 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 27. Rákos (Doudera, Žejdl) – 15. Kumstát (Pech), 56. Přibyl (Hlinka, Polášek). Rozhodčí: Hradil, Lacina – Bryška, Skopal. Vyloučení: 7:8. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 5118. Střely na branku: 23:18. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2. Nejlepší hráči utkání: Hrubec - Novotný.

Odveta na ledě Sparty byla opět vítěznou. Základ položil už po sedmi minutách Sabolič a trefa Jaroslava Hlinky byla brankou vítěznou. Hosté sice zkraje druhého dějství v oslabení udeřili, ale ve stejné přesilovce se prosadil Kumstát a vítězství 4:1 korunoval o dvě minuty později Pilař.

26. kolo: HC Sparta Praha – HC Oceláři Třinec 4:1 (2:0, 2:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 7. Sabolič (Buchtele, Mikuš), 11. Hlinka (Ďaloga, Réway), 22. Kumstát (Barinka, Klimek), 24. Pilař (Hlinka, Piskáček) – 21. Adamský (Roth). Rozhodčí: Hodek, Pešina – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 6:10, navíc Barinka (SPA) 10 minut. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 5931.Střely na branku: 27:21. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1. Nejlepší hráči utkání: Kumstát - Adamský.

Třetí vzájemný duel přinesl daleko větší bitvu a drama. Sparta se dvěma brankami ve třicáté minutě dostala do vedení 3:0, ale domácím se podařilo do 49. minuty otočit stav zápasu. Spartě se sice podařilo vyrovnat zásluhou Poláška, ale o její porážce 4:5 rozhodl tři minuty před koncem útočník Vladimír Dravecký.

39. kolo: HC Oceláři Třinec – HC Sparta Praha 5:4 (0:1, 1:2, 4:1)

Branky a nahrávky: 35. Adamský (Nosek, Plíhal), 42. Kreps (Orsava, Klesla), 42. Adamský (Dravecký, Hrabal), 49. Orsava (Klesla, Hrabal), 57. Dravecký (Polanský) - 2. Réway (Hlinka), 30. Procházka (Barinka, Volek), 30. Réway (Klimek), 53. Polášek (Réway, Hlinka). Rozhodčí: Hribik, Hejduk - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 8:13, navíc Dravecký a Polanský (oba TRI) 10 minut. Využití: 3:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 5200. Střely na branku: 34:22. Průběh utkání: 0:3, 4:3, 4:4, 5:4. Nejlepší hráči utkání: Adamský - Réway.

Sestavy z posledního zápasu:

HC Sparta Praha: Janus – Piskáček, Polášek, Hrbas, Mikuš, Eminger, Barinka – Réway, Hlinka, Buchtele – Kumstát, Pech, Rolinek – Forman, Cingel, Sabolič – Novák, Volek, Dvořáček – Černoch. Trenér: Josef Jandač.

HC Oceláři Třinec: Hamerlík – Klesla, Roth, Linhart, Galvas, M. Doudera, Hrabal, Foltýn, Trončinský – Orsava, Kreps, Hrňa – Ružička, Plíhal, Klepiš – Cienciala, Žejdl, Dravecký – Rákos, Růžička, Matuš. Trenér: Jiří Kalous.