13. 4. 2015 Robin Mana

Sparťané od pondělí zabojují o místa na MS

Spartě sezona skončila před týdnem, pro tři hráče jejího kádru však pokračuje dál. Obránce ADAM POLÁŠEK a útočníci JAN BUCHTELE a MICHAL VONDRKA byli nominováni do reprezentačního týmu a v následujících dnech se poperou o místa v konečné sestavě pro domácí mistrovství světa. Jaké jsou jejich dojmy před vrcholem hokejové reprezentační sezony, a jaké si dávají šance?

Česká hokejová reprezentace si zatím v přípravě na domácí šampionát počíná skvěle. Svěřenci trenéra Růžičky zatím vyhráli všechny čtyři zápasy se Slovenskem a Norskem a inkasovali přitom pouze tři branky. Bezprostředně po posledním utkání s našimi východními sousedy v Jihlavě, zúžil kouč národního týmu soupisku o čtyři jména. Stejný počet by však měl sestavu doplnit v pondělí.

Součástí tohoto posílení bude právě sparťanská trojice, která s týmem zamíří na sever Evropy, kde se ve švédských městěch Umea a Timra utkají Češi v pátek a v neděli v rámci seriálu Euro Hockey Tour s domácím výběrem Tre Kronor.

Co do zkušeností s dresem národního týmu je jednoznačně nejzkušenějším sparťanem útočník Michal Vondrka, který v reprezentaci odehrál již více než šedesát utkání a v roce 2012 dosáhl v Helsinkách s týmem na bronzové medaile. V probíhajícím ročníku odehrál za repre dvě utkání. V únorových zápasech s Ruskem si připsal tři branky a jednu asistenci a byl jedním z hlavních strůjců obou výher nad úřadujícími mistry světa. "Jsem moc rád, že jsem pozvánku dostal, i když se přiznám, že jsem dění kolem reprezentace vůbec nesledoval. O to víc mě to těší a udělám všechno proto, abych se do konečné sestavy dostal," říká odhodlaně.

To jeho kolega Jan Buchtele se v reprezentaci začal objevovat až v minulé sezoně, ve které zasáhl do jedenácti zápasů, připsal si jednu asistenci. S týmem absolvoval ještě turnaj EHT ve Švédsku, nakonec mu však konečná nominace na turnaj do Běloruska o vlásek unikla. Teď doufá, že na druhý pokus to již vyjde.

"Během play off se soustředíte jen na tým, ale teď, když jsem pozvánku dostal, musím se o to porvat. Pořád se hovoří o tom, že se skládáním týmu pro MS bude problém, ale já si myslím, že v Evropě, včetně extraligy, máme dostatek kvalitních hráčů a získat místo nebude nic jednoduchého. Chci na domácím mistrovství hrát, ale kdyby se to náhodou nepodařilo, tak budu určitě klukům moc držet palce," říká.

Třetím sparťanem do party je pak obránce Adam Polášek, který obdržel v probíhající sezoně vůbec svoji první reprezentační pozvánku a v utkání národního týmu zasáhl do šesti zápasů. Při skládání konečné nominace by mu mohl pomoci fakt, že situace s obránci se zatím zdá být komplikovanější. "Za repre už jsem sice něco odehrál, ale pořád se cítím jako nováček a všichni nováčci tam budeme mít ty šance zhruba stejné. Záleží hodně na tom, jak se mi vydaří přípravné zápasy a jak budu typově trenérovi zapadat do sestavy," přemítá.

"Když jsem se vracel, věděl jsem, že šance probít se do nároďáku je větší. Na druhou stranu zkušenosti z Ameriky sice mám, ale repre hokej je mnohem rychlejší. Nečeká mě nic lehkého, ale dám do toho všechno," uzavírá Polášek.