1. 3. 2008 Lucie Vítková

Sparťané pozor! Obhajoba začíná…

Na den přesně jako před rokem startuje pro všechny sparťany vyřazovací část. Pro pražský velkoklub má nadstavba opět pikantní příchuť, vždyť parta okolo trenéra Výborného vstupuje do play off v roli dvojnásobného úřadujícího mistra. Tomu se ve čtvrtfinále postaví tým Bílí Tygři Liberec. Boje, kdy tuhne krev žilách, začínají pod Ještědem dvojzápasem 3. a 4. března shodně od 17:25.
O soupeři ...
Tygři v uplynulých dvou letech vždy dokázali vyhrát základní část, ale jejich další cesta se brzy zastavila. Předloni nad síly Liberce byly ve čtvrtfinále České Budějovice, vloni jejich jízdu zastavila v semifinále pražská Sparta. Liberec se chystá na odvetu, očekává na atraktivní čtvrtfinálové zápasy plný stadion.

V průběhu sezóny podával Liberec pod novým koučem Gregorem vyrovnané výkony, klopýtnul jej párkrát. Série tří proher přišla v závěru listopadu a v půlce prosince. Zřejmě největší krizi prožili Tygři v závěru základní části, když nevyhráli devětkrát v řadě. Před play off se znovu naladili na vítěznou vlnu, porazili Plzeň a Zlín.

Během ročníku došlo pod Ještědem k řadě změn. Nejvýraznější změna se zrodila na gólmanském postu, Liberec opustil reprezentační brankář Milan Hnilička jehož nahradil Marek Pinc z Vítkovic. Tygři posilovali hlavně v ofenzívě, když pod Gregorovy ruce přišli pracovat Blatný, Bartovič a navrátilec Podkonický.

Hráčské osobnosti v týmu soupeře:
Ofenzivním esem v družstvu Tygrů je Leoš Čermák, který vyhrál kanadské bodování Liberce a je s dvaceti zásahy také nejlepším týmovým střelcem. K brankám přidal Čermák ještě devět asistencí. Bojovník jenž zanedlouho oslaví třicáté narozeniny čichl k extraligovému hokeji v dresu Slavie, působil také ve Vítkovicích. Svou nejlepší sezónu prožívá ale nyní, devětadvaceti body v nejvyšší soutěži si vytvořil osobní rekord. Z Liberce až do reprezentace se probojoval centr Pavel Kašpařík. Sparťanským příznivcům velice známý hokejista je specialistou na vhazování, jeho parketa je před brankou. Branky střílí z brankoviště, vyniká důrazem a bojovností. Letos se trefil osmkrát, osm branek připravil. S deseti plusovými body je ve statistice +/- bodů v Liberci druhým nejúspěšnějším hráčem.
Vzájemné zápasy v této sezóně:
První vzájemné utkání této sezóny odehrála obě mužstva na severu Čech. Vyprodaná liberecká Tipsport Aréna sledovala vypjaté utkání, jehož skóre otevřel Petr Nedvěd svým prvním gólem po návratu do Sparty. O zvrat se postaral Leoš Čermák, když dvakrát našel skulinku v postoji Tomáše Duby. Tři minuty před koncem základní hrací doby vyrovnal Petr Ton a nasměroval zápas do prodloužení. V něm rozhodl v přesilovce střelec od modré čáry, Valdemar Jiruš. Sparta si tedy vezla do Prahy bod za porážku 2:3 v prodloužení.

I druhý mač se odehrál v Liberci. Tentokrát se Pražanům dařilo v úvodu duelu, už v páté minutě Langhammer vymetl všechny pavučinky v růžku Hniličkovy branky. Ve třinácté minutě plácl do puku Marek Černošek, liberecký gólman měl zakrytý výhled a bylo to 0:2 pro Pražany. Když před koncem druhé třetiny zvýšil na tříbrankový rozdíl Vykoukal, vypadal zápas jednoznačně. Tygři ve třetím dějství snížili Plodkem a Vantuchem, mistr si však závěr pohlídal a odvezl si všechny body po výhře 3:2.

Střetnutí třetí, tentokráte v pražských Holešovicích, přineslo napínavou podívanou. Sparťané se gólem exlibereckého Vaice ujali hned v sedmé minutě vedení. To udrželi do konce druhé třetiny. Poslední dějství se však domácím ani v nejmenším nevydařilo. Nejprve si před Altrichtera vybruslil Klimenta a vyrovnal, aby šest minut před koncem strhl Víšek vedení na stranu Tygrů. Obrat dokonal Jiří Moravec střelou do prázdné branky a Liberec si po zásluze připsal všechny body za výhru 3:1.

Do sestavy pražského mužstva se vrátil z marodky pro čtvrtý zápas s Libercem Petr Nedvěd a hned se stal hlavní postavou zápasu. Dal dva góly a svou druhou trefou zařídil svěřencům trenéra Výborného bod za remízu v základní hrací době. Prodloužení také nerozhodlo a nájezdová loterie dlouho čekala na úspěšného exekutora. Nakonec rozhodla pátá série, ve které se prosadil liberecký Víšek. Liberec zvítězil 4:3 na nájezdy.

Sparťané pozor! Základní část je minulostí a s ní i všechny nevydařené či vydařené zápasy. Již v minulých letech hokejisté Sparty dokázali ze zadních příček vystoupat až na vrchol a postarat se o další kapitolu nekonečné sparťanské pohádky. Letos tomu nebude jinak. Šesté místo po základní části je zapomenuto a znovu jako jeden tým jdeme do boje! První část cesty vede přes Liberec, kde sparťané budou bojovat se snad již zdavým Štrbou, Podlešákem i náhradním brankářem Šteflem. S nimi a s vámi v zádech odjíždí Sparta na sever Čech s touhou ve dvojzápase vybojovat alespoň jedno vítězství. Pojďte do toho s námi!
Ve Spartě nejvíce září:
Poslední kola po reprezentační přestávce nevyšla celému týmu, přesto se jeden muž opět postavil před všechny. Kanonýr Petr Ton potvrdil, že patří mezi extraligovou extratřídu a stal se nejproduktivnějším hráčem domácí soutěže. Dlouho bojoval také o titul krále střelců, ten mu nakonec unikl o jedinou branku. Doufejme, že si Ton zpraví chuť v nadstavbové části. V té budou Pražané spoléhat rovněž na dovednosti Tomáše Netíka. Mladý útočník rok od roku vyrůstá ve velkého hráče, letos přispěl týmu sedmatřiceti body. Odchovanec Sparty vyniká především dvou bojovností, neúnavností a touhou vítězit, která se několikanásobí s příchodem play off.
Čtvrtfinále Česká pojišťovna play off O2 extraligy zažíná v liberecké Tipsport Aréně v pondělí a úterý 3. a 4. března shodně od 17:25. Zápasy můžete sledovat na ČT4 Sport nebo v online přenosech na našich stránkách. V lepším případě můžete jet úřadujícího dvojnásobného mistra povzbudit přímo do Liberce. Více informací sledujte na našich stránkách nebo si pište na mail destroy22@seznam.cz