28. 7. 2005 Ivana Paulová

Sparťané před branami NHL

V sobotu 30.7. se v Ottawě uskuteční vstupní draft do NHL. Osmnáctiletý obránce Sparty Jakub Vojta by neměl čekat dlouho než zazní jeho jméno. Na řadu by měl přijít také brankář Tomáš Pöpperle a šanci mají i Lukáš Handlovský a Matěj Cunik.
Tradičně jsou noví hráči vybíráni poslední víkend v červnu, ale jelikož v tu dobu nebyla stále podepsaná kolektivní smlouva, nemohl se konat ani draft. Hned po podepsání kolektivní smlouvy se stanovilo datum pro draft, už dříve se spekulovalo o prvním víkendu v srpnu, ale nakonec budou mladí hráči znát své nové týmy už 30. července. Zástupcem Sparty, který má největší šance je obránce juniorky Jakub Vojta. Ten se objevuje na předních pozicích předběžného pořadí, které sestavují různé skautingové organizace. Například podle centrálního skautingu (CSS) je Vojta na třetím místě mezi evropskými hráči.

Největší šance má Vojta
Vojta je hráč jehož schopnosti a cit pro hokej z něj dělají jednoho z nejlepších obránců letošního draftu. Ovšem po celou sezonu ho trápily nevyrovnané výkony, základní časti juniorské extraligy sehrál Vojta 38 zápasů a připsal si 9 bodů (2+7), v play off odehrál 8 utkání a vstřelil jednu branku a jednou asistoval. Vojta v dresu juniorky Sparty podával od dobrých po podprůměrné výkony, ale v reprezentaci do osmnácti let hrál vždy velmi dobře. Na mistrovství světa osmnáctiletých byl kapitánem českého výběru a svým výkonem znovu potvrdil, že patří mezi nejlepší, ačkoliv v sedmi zápasech vstřelil pouze jednu branku připsal si čtyři kladné body v hodnocení plus/mínus. I přes výkonnostní výpadky se nepředpokládá, že by Vojta byl vybrán níže než ve druhém kole, a to především díky jeho ofenzivním schopnostem, které skauti NHL nemohli přehlédnout.

Hlavní předností obránce původem z Ústí nad Labem je podpora útoku. S přehledem rozehrává akce, často se zapojuje do útočného snažení a velmi platný je i na přesilových hrách. Nebojí se střílet, a jeho střela od modré nepostrádá razanci, ale mohla by být přesnější. Nejvíc musí Vojta pracovat na obrané hře, především mu dělá problémy hlídat si svého hráče a být důraznější a důslednější v osobních soubojích. Vojta je dobrý bruslař a průměrný ve hře tělem. To by mohl zlepšit v následující sezoně, kdy bude hrát v Ontario Hockey League ze Ottawu 67’s.

Změna pravidel draftu
Ostatní hráči Sparty, kteří ještě neprošli draftem, budou mít ještě menší šancí být vybráni, než by tomu bylo podle starých pravidel. Nová kolektivní smlouva obsahuje i změny týkající se draftu a nově vybraných hráčů. Od letošního roku bude mít draft jen 7 kol, oproti dřívějším devíti. Menší počet kol, tudíž menší počet draftovaných hráčů, by měl změnit strategii týmů NHL při výběru. Dříve byli v pozdějších kolech vybíráni spíše osmnáctiletí hráči, kteří byli pro týmy riskem, ale díky více výběrům si to mohly dovolit. Teď bude situace jiná. Méně možností k výběru nových hráčů by mohlo týmy donutil vzít dvacetileté a starší hráče z Evropy, u kterých už se lépe pozná, jestli by z nich mohli být hráči pro NHL a představují pro týmy menší risk. Napovídá tomu i další změna pravidel. Hráči hrající v severní Americe museli být podepsáni do dvou let od roku, kdy byli draftování, ale hráče hrající v Evropě si týmy NHL mohly zamluvit vlastně na zbytek jejich kariéry. To je teď už jinak, stejná pravidla se vztahují na všechny hráče, do dvou let po draftu musí být podepsáni, jinak se stávají volnými agenty.

Další Sparťané pro draft
Jedním ze starších hráčů, kteří skauty i vedení týmů NHL v této sezoně hodně zaujali je brankář Tomáš Pöpperle. Ten má velkou šancí být draftovaný, právě díky tomu, že už ho skauti měli možnost dlouho sledovat, monitorovali jeho výkony a vývoj, mohou tedy lépe odhadnout jestli je to hráč pro NHL. Pöpperle pravidelně hrával v mládežnických reprezentačních výběrech, pravidelně jezdil na akce šestnáctky, sedmnáctky i osmnáctky. Na mistrovství světa hráčů do osmnácti let se neprobojoval, jako hráč ročníku 84 měl těžké rivaly v Lukáši Mansátorovi z Karlových Varů a Lukáši Musilovi ze Slavie. V kategorii dvacetiletých, už oba brankáře výkonnostně dohonil a možná i předčil, protože na mistrovství světa do dvaceti let do Finska jel dělat dvojku oddílovému kolegovi Marku Schwarzovi právě on. V loňské sezoně dvacetiletý gólman naskočil do extraligy, jako náhrada za zraněného Petra Břízu, ale všechny zaskočil tím, jak bravurně se chytil příležitosti. Pöpperle sehrál v základní části 25 zápasů, s průměrnou úspěšností 94.86 procenta a 1.58 obdržené branky na zápas. Jeho výkony mu vynesly cenu pro nejlepšího nováčka extraligy.

V loňské sezoně působili ve sparťanské juniorce dva Slováci. Útočník Lukáš Handlovský se v druhé polovině sezony rozehrál k velmi dobrým výkonům, v základní části sehrál 42 zápasů a nasbíral 36 bodů (11+25), v play off patřil k vůdcům juniorky v osmi zápasech nasbíral 8 bodů (3+5). V roce 2004 si také zahrál na mistrovství světa hráčů do osmnácti let. Ačkoliv je to hráč ročníku 86 draftován může být až letos, důvodem je datum jeho narození. Hráči narození po patnáctém září toho ročníku, který jde na draft, jsou způsobilí k draftu až následující rok.

Druhým slovenským hráčem s nadějí být vybrán je obránce Matěj Cunik. Ten měl ve Spartě sezonu plnou zvratů. Když už se dostával do formy, zbrzdilo ho zranění či nemoc. Ačkoliv v juniorce podal spíše průměrný výkon dostal se na mistrovství světa osmnáctiletých, ani tam nijak výrazně nezazářil, v šesti zápasech nezískal ani bod a v hodnocení plus/mínus nasbíral čtyři záporné body. Jeho šance na to být draftován jsou spíš jen teoretické.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Los Ligy mistrů: staří známí a atraktivní výjezdy

Žmola: Jsem Spartě vděčný za důvěru

Druhou posilou Sparty je Tomáš Hyka

Pavlák: Hrát za Spartu je pro mě čest