15. 4. 2005 Lucie Vítková

Sparťané v osmnátce tentokrát bez bodu

Osmnáctiletí reprezentanti mají na mistrovství světa za sebou druhé utkání. V zápase s východními sousedy ze Slovenska zvítězili po výborném výkonu 3:0. Jedním z nejaktivnějších mužů na ledě byl kapitán Jakub Vojta.
Podobně jako první zápas byl i ten druhý v režii českých hráčů. Ti na ledě dominovali, vytvářeli si nespočet šancí a předváděli na ledě českou chytrost v podobě nádherných kombinačních akcí. „Dneska jsme opravdu sehráli výborné utkání. Hráli jsme dobře dopředu, dobře zezadu a určitě jsme byli lepším týmem. Bohužel nám do branky spadly jen tři góly, myslím si, že jsme mohli dát i více,“ sypal ze sebe šťastný kapitán.

Obě klání měla velice podobný průběh. Od samého začátku si domácí hokejisté připravili spoustu vyložených šancí, ale žádná z nich si v první třetině nenašla cestu za záda gólmana soupeře. „V obou zápasech byla jen otázka času, kdy vstřelíme první branku. Předevčírem i dnes to bylo až ve druhé třetině, třeba se to už zlomí a budeme střílet branky od začátku,“ přeje si talentovaný bek.

Čeští mladíci prokazují na turnaji svou sílu, na soupeře vytváří tlak a potvrzují roli jednoho z favoritů. „Máme velice silný útok, který hraje nátlakový kombinační hokej. Útok se dobře prosazuje a obrana soupeře pak nestíhá,“ hledá příčiny.

Druhým vítězstvím si Česko pojistilo účast minimálně ve čtvrtfinálových bojích, první krok by tak měl být teoreticky splněn, ale mladíci míří mnohem výše. „Určitě chceme všechny zápasy zvítězit a postoupit z prvního místa do semifinále, což by pro nás bylo nejlepší,“ poodhaluje následující plány národního týmu osmnáctiletý Vojta.

Hokejisty sleduje v Plzni neuvěřitelné množství scoutů ze zámoří. Nadaní mladíci hrajou také o svou budoucnost. „Všichni určitě máme scouty v podvědomí, ale musíme se stoprocentně soustředit pouze na náš výkon a ostatní věci hodit za hlavu,“ uvědomuje si sparťan, hrající v reprezentaci s číslem dvaadvacet. „Každý maká pro sebe, každý z nás chce tady v Plzni před domácími fanoušky něco dokázat, všichni máme společný cíl, společný sen,“ uzavírá nakonec.