27. 8. 2018 Jakub Borovský

Sparťanská juniorka skončila v Německu pátá

Sparťanští junioři se v přípravě na novou sezonu zúčastnili od 21. do 26. srpna mezinárodního turnaje DEL Junior Cup v německém Mannheimu. V konkurenci kvalitních evropských týmů skončili svěřenci kouče Jana Tlačila po výhře nad finským celkem IFK Helsinky pátí.

Ve skupině s názvem Team Goc, která nese jméno německého reprezentanta Marcel Goce, se svěřenci trenéra Tlačila utkali s ruským týmem Lokomotiv Jaroslavl a také finským celkem IFK Helsinky. Druhou skupinu s názvem Team Hecht, která je pojmenované po německé hokejové legendě Jochenu Hechtovi, tvořily švýcarský EV Zug, domácí Jungadler Mannheim a švédský tým Frölunda Indians, který oběma svým soupeřů nadělil osm branek.

Zatímco ruský soupeř z Jaroslavle byl nad síly Pražanů a úvodní zápas s ním prohráli 1:4, finského soupeře sparťané porazili 4:0 a do čtvrtfinále postoupili z druhého místa. "Do turnaje jsme vstoupili utkáním proti Helsinkám, které jsme zvládli bravurně, protože jsme vyhráli 4:0. Potom nás čekala Jaroslavl, která měla starší hráče, byly tam i ročníky 1998 a 1999. Podali jsme velice slušný výkon, i když jsme prohráli 1:4. Do stavu 1:2 jsme měli několik šancí a zápas by se možná vyvíjel jinak, kdybychom je proměnili, ale chybí nám ještě zkušenosti, protože jsme mladý tým," ohodnotil skupinovou část turnaje trenér Jan Tlačil.

V boji o semifinále vyzvali junioři pražské Sparty švýcarský EV Zug, který po vítězství 4:2 postoupil do bojů o medaile. "Před utkáním s Zugem jsme měli nepříjemné zdravotní potíže, neměli jsme s sebou doktora a dostali jsme střevní virózu. Nevíme, z čeho to bylo. Nemyslím si, že by to bylo z jídla, to bylo na velmi vysoké úrovni. Infekce nám vyřadila několik hráčů, nemohli jsme je do zápasu pustit. Takže jsme utkání odehráli ve velmi improvizované sestavě. Ve třetí třetině už jsme hráli na krev a snažili jsme se něco se zápasem ještě udělat, snížili jsme na 2:3, chtěli jsme zkusit vyrovnat v power play, ale to se nám nepodařilo a dostali jsme gól na 2:4 do prázdné brány," popsal kouč sparťanské juniorky.

Sparťany tedy čekalo utkání o páté místo, ve kterém se utkali opět IFK Helsinky. Sparťané dokázali finský tým porazit na turnaji i podruhé a po vítězství 6:3 skončili na páté příčce. O zlato se utkali hokejisté Jaroslavle a Frölundy. Šťastnější byl nakonec tým ze Švédska, který zápas vyhrál 3:2. Bronz vybojovali hráči Mannheimu. "Zdecimovaní zdravotními nepříjemnostmi jsme šli do posledního zápasu, los nám přiřadil opět Helsinky a porazili jsme je 6:3, což bylo díky veliké vůli a sebezapření kluků, kteří do toho zápasu šli napůl nemocní. Byl jsem na ně hrdý, že utkání takhle zvládli. Na závěr turnaje jsme se snažili zachránit, co se dalo, a výsledek 6:3 je krásný," těšilo Tlačila.

Na turnaj se silnou zahraniční konkurencí sparťané odjeli kvůli zraněním a nemocem pouze s 18 hráči a dvěma gólmany  protože jsme měli hodně nemocných a zraněných hokejistů. "Odcestovali jsme v počtu hráčů na hraně účasti. Takhle těžké zápasy jsou obrovskou zkušeností pro hráče. Škoda, že jsme nemohli být v kompletní sestavě, protože by to bylo zcela něco jiného. Ale ti hráči, co se turnaje zúčastnili, získali obrovskou zkušenost, určitě je to posunulo dál v jejich hokejové vyspělosti a kariéře a doufám, že to zúročíme v nadcházející sezoně," věří sparťanský šéftrenér mládeže.

Očima kapitána Štěpána Čecha:

"Turnaj v Mannheimu byl velmi dobrý a plný kvalitních zahraničních týmů. Myslím si, ze jsme měli šanci i na lepší umístění, kdyby některé hráče nepotkaly zdravotní problémy a nebyli jsme oslabení. To nás ale samozřejmě neomlouvá, příště už to snad bude lepší. Po zápase s Zugem jsme byli hodně zklamaní, že nakonec budeme hrát jen o páté místo. Myslím si totiž, že jsme měli na víc. Ale postupem času musím říct, že jsme na ledě všichni do jednoho nechali úplně vše, a tak se nemáme za co stydět. Pro náš tým to byla dobrá zkušenost. Bylo znát, že v zahraničí má hokej úplně jinou úroveň, a přesto jsme hráli dobře. Zkušenosti, které jsme na turnaji získali, nás posunou výš a v české lize budeme dominovat," věří útočník ŠTĚPÁN ČECH, který na turnaji v Mannheimu vedl sparťanský tým jako kapitán.

Sparťanské zápasy na turnaji DEL Junior Cup:

Základní skupina:

HC Sparta Praha - HK Lokomotiv Jaroslav 1:4 (1:2, 0:0, 0:2)
Branky a nahrávky Sparty:
8. Havlín (Najman, Béreš) - 5. Tesanov (Diadenkin, Domničev), 16. Nikolajev (Milonov, Berezkin), 45. Diadenkin (Domničev, Tesanov), 49. Nikolajev (Goriačev).

IFK Helsinky - HC Sparta Praha 0:4 (0:2, 0:1, 0:1)
Branky a nahrávky Sparty:
4. Rubeš (Pika, Čech), 15. Havlín (Najman, Čech), 31. Slavíček (Havlín, Najman), 43. Havlín (Najman, Obadal).

Čtvrtfinále:

HC Sparta Praha - EV Zug 2:4 (0:0, 0:2, 2:2)
Branky a nahrávky Sparty:
51. Havlín (Kasanda), 54. Béreš (Havlín, Čech) - 29. de Nisco (Schwab, Graf), 37. de Nisco (Wismer, Hofer), 45. Welter (Stampfli, de Nisco), 60. Barbel (Hedlund).

O 5. místo:

HC Sparta Praha - IFK Helsinki 6:3 (1:1, 1:1, 4:1)
Branky a nahrávky Sparty:
12. Čech (Prchal, Pšenička), 38. Čech, 42. Prchal (Čech), 49. Pšenička (Najman), 52. Pšenička (Vorobjev, Pika), 55. Klimo (Pšenička) - 18. Hänäläinen (Tanskanen, Utriainen), 34. Utriainen (Pitkänen, Kuhta), 50. Turúnen (Bergman).

Sestava HC Sparta Praha na turnaji:

Brankáři: Mičán, Cichoň;
Obránci: Havlín, Najman, Tomek, Prchal, Pika, Vorobjev;
Útočníci: Klimo, O. Pšenička, Gluzman, Rubeš, Béreš, Čech (C), Slavíček, Kasanda, D. Vitouch, Obadal, Vágner, Kuracina;
Trenéři: Jan Tlačil, Jan Havel, Tobiáš Slavíček.

Sparťan Ondřej Havlín byl vyhlášen nejlepším obráncem turnaje:

Mistři 2007: Aktivní hráči, manažeři i trenéři

Bulhar Tomov: Chci se prosadit v áčku!

Přidejte se do registru dárců kostní dřeně

Chlapík: Rád bych si za Spartu ještě zahrál