7. 11. 2017 Daniel Ryl

Sparťanská krev 2017 začala v kabině A-týmu

Přes pět desítek dárců krve odstartovalo v pondělí 6. listopadu v kabině A-týmu v O2 areně už 11. ročník Sparťanské krve. Sparta tak se svými fanoušky a partnery aktivně navazuje na letitou podporu dárcovství krve ve spolupráci s Transfuzním oddělením VFN na Karlově náměstí v Praze. Zároveň se v posledních letech velmi aktivně snaží zvýšit povědomí o problematice darování kostní dřeně ve spolupráci s Českým registrem dárců krvetvorných buněk IKEM.

První díl letošního ročníku s podtitulem „Naše krev je Sparta“ se poprvé v historii uskutečnil v pražské O2 areně, kde fanoušci společně se zástupci klubu věnovali krev přímo v prostorách šatny A-týmu. „Rozhodli jsme se v této sezoně svým způsobem vrátit k počátkům projektu Sparťanská krev, kdy v roce 2009 probíhalo darování přímo v tehdejší šatně A-týmu v holešovické aréně,“ vysvětluje Tomáš Zetek, tiskový mluvčí klubu.

Do šatny prvního týmu zavítalo přes padesát dárců, kteří tak podpořili velmi důležitou věc. „Propagace dárcovství krve je stále malá a je potřeba, aby byla zaměřená hlavně na mladé lidi. V tom nám Sparta velmi pomáhá, protože se jí daří oslovit širokou veřejnost. Sparťanskou krev vnímáme velmi pozitivně,“ těší Mgr. Ilonu Drdovou, vrchní sestru Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

V první várce dárců krve nechyběli kromě fanoušků ani členové realizačního týmu, trenéři mládeže a zástupci sparťanských partnerů v čele se zástupci generálního partnera BILLA a také O2 areny. Fanoušky přišli pozdravit i vybraní hráči A-týmu, kteří vzhledem k rozjeté sezoně krev darovat nemohou, ale učinili tak už v létě.

„Kluci darovali krev už během léta, protože teď kvůli tréninkům a zápasům nemůžeme. Jsem rád, že fanoušci Sparty přispívají na dobrou věc a jsme společně součástí tohoto projektu. Těší mě, že tu každým rokem potkáváme více a více dárců,“ říká útočník Lukáš Klimek, který však s úsměvem připustil, že mu injekce nedělají dobře.

Fanoušci, kteří první termín nestihli se ale bát nemusí, protože v úterý 14. listopadu se ve na Transfuzním oddělení VFN na Karlově náměstí v Praze uskuteční druhé darování krve pod hlavičkou Sparty. Dárci v rámci Sparťanské krve se do nemocnice mohou dostavit každý pracovní den až do 20. listopadu, o den později letošní ročník vyvrcholí domácím utkáním se Zlínem.

Všichni prvodárci, kteří se aktivně zúčastnili prvního darování sparťanské krve, případně se zúčastní druhého v úterý 14. listopadu ve VFN na Karlově náměstí, mají šanci získat speciální sparťanský VIP balíček (dvě VIP vstupenky na utkání se Zlínem a následné setkání s hráči extraligového A-týmu). Tuto příležitost dostanou tři vylosovaní výherci.

Speciální utkání odehrají sparťané 21. listopadu doma proti Zlínu

I letošní ročník má své speciální utkání, které se odehraje na domácím ledě v O2 areně v úterý 21. listopadu proti Zlínu. Na tento duel mají vstup zdarma všichni, kteří v kalendářním roce 2017 podstoupili darování krve. Před tímto extraligovým střetnutím zároveň v Galerii Harfa proběhne nábor do Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM, ale přijít mohou i ti, které problematika darování krve a kostní dřeně zajímá.

Ti, kteří chtějí pomoci, se mohou během pár minut zaregistrovat a přidat se k dalším stovkám dárců. "Češi vstupují do registru kostní dřeně hojně. Na začátku listopadu jsme měli od začátku roku 2 551 nových lidí, což je absolutní rekord. Já bych byla ráda, aby toto číslo motivovalo i další dárce, protože transplantace kostní dřeně je často jedinou možnou léčbou u určitých forem poruch krvetvorby," uvedla Bc. Gabriela Hošková, koordinátorka Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM.

Stejnou možnost užít si hokejové utkání s VIP servisem a setkat se s hráči budou mít pochopitelně i tři vylosování výherci z nově zaregistrovaných členů Českého registru dárcovství krvetvorných buněk IKEM. Kromě toho bude vylosován i jeden výherce, který získá auto na víkend od společnosti Louda Auto, hlavního partnera HC Sparta Praha.

Klíčové termíny Sparťanské krve 2017

  • pondělí 6. listopadu: zahájení akce a první darování v šatně A-týmu v O2 areně
  • úterý 14. listopadu: druhé darování ve VFN na Karlově náměstí v Praze
  • úterý 21. listopadu: extraligové utkání věnované akci Sparťanská krev 2017

Odběry v rámci akce Sparťanská krev budou ve VFN Na Karlově náměstí probíhat od 1. do 20. listopadu. Vždy je třeba se registrovat. Odběr je možné absolvovat také na pobočce FTO Zbraslav (K Interně 640, Praha 5 – Zbraslav Tel: +420 225 374 230), i zde je nutné se registrovat předem na uvedeném telefonním čísle.

Povinný systém registrace pro zájemce o darování sparťanské krve

Dárci se musí předem registrovat na mailu fto-evidence@vfn.cz nebo v pracovní dny na telefonním čísle 224 963 112 nebo 224 962 757 v čase od 12.00 do 15.00 hodin. Primárně je darování určeno pro prvodárce a pro pravidelné dárce VFN na Karlově náměstí. První termín darování je kapacitně omezen 50 dárci.

Přímo ve VFN na Karlově náměstí probíhá Sparťanské krev samozřejmě i mimo stanovené termíny od 1. do 20. listopadu. Do darování je možno se zapojit rovněž ve FTO Zbraslav, kde se zájemci registrují na telefonním čísle 225 374 230.

Informace důležité pro darování krve

  • s sebou mít doklad totožnosti s fotografií (občanský nebo řidičský průkaz, cestovní pas, zbrojní pas) a doklad o zdravotním pojištění platném v ČR
  • ráno posnídat netučné jídlo (rohlík, džem, med, ovoce…)
  • před odběrem vypít minimálně 0,5 litru tekutin (minerálka, voda, džus…)
  • aktuální potřebu jednotlivých krevních skupin najdete na webu www.vfn.cz
  • na webu VFN najdete také všeobecné informace pro dárce krve a odpovědi na časté dotazy

Dárky pro dárce sparťanské krve a speciální zápas

Každý dárce, který se zúčastní přímo sparťanského darování 6. listopadu v šatně A-týmu v O2 areně či 14. listopadu ve VFN na Karlově náměstí v Praze, získá přímo po odběru voucher na dvě vstupenky na zápas 24. kola HC Sparta Praha – Aukro Berani Zlín, který se hraje v O2 areně v úterý 21. listopadu 2017 od 18.30 hodin.

Navíc k tomu všichni obdrží tradiční sparťanský dárkový balíček a v něm poukázku na 100 Kč od společnosti BILLA, která je generálním partnerem klubu, a poukázku na 100 Kč od společnosti KIKA patřící do skupiny GOLD partners.

Každý, kdo v průběhu kalendářního roku 2017 daroval krev a prokáže se darovacím průkazem, získá na Zákaznickém centru O2 areny vstupenku na utkání se Zlínem zdarma. Volnou vstupenku na zmíněné extraligové utkání dostanou i dárci, kteří přijdou darovat v průběhu listopadu i přímo na Transfuzní oddělení VFN na Karlově náměstí v Praze.

Speciální soutěž o VIP vstupenky a setkání s hráči

Všichni prvodárci, kteří se aktivně zúčastní darování sparťanské krve 6. listopadu v šatně A-týmu v O2 areně či 14. listopadu ve VFN na Karlově náměstí v Praze darování, mají šanci získat speciální sparťanský VIP balíček. Ten se skládá ze dvou VIP vstupenek na speciální utkání proti týmu Aukro Berani Zlín, jenž se odehraje v úterý 21. listopadu od 18.30 hodin v O2 areně, a následného setkání s hráči extraligového A-týmu. Tuto možnost budou mít tři vylosování výherci. Stejná možnost užít si hokejové utkání s VIP servisem a setkat se s hráči budou mít pochopitelně i tři vylosování výherci z nově zaregistrovaných členů Českého registru dárcovství krvetvorných buněk IKEM. Kromě toho bude vylosován i jeden výherce, který získá auto na víkend od společnosti Louda Auto, hlavního partnera HC Sparta Praha.

Sparta podporuje i dárcovství kostní dřeně

V roce 2013 probíhal v rámci akce Sparťanská krev vůbec poprvé také zápis do Českého registru dárců krvetvorných buněk Praha IKEM. I letos budou na všech akcích přítomni zástupci, u kterých bude možno se zapsat do tohoto registru. Vrcholem pak bude v úterý 21. listopadu velká náborová akce v Galerii Harfa, která bude předcházet domácímu duelu se Zlínem.

×
Dnes v 18:30 | Muži
HC Sparta Praha
HC VÍTKOVICE RIDERA
×
Dnes v 18:00 | Jun.
HC Sparta Praha
Rytíři Kladno
AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Sparta zakončí domácí sérii proti Vítkovicím

Prymula: Gól v O2 areně? Skvělý zážitek!

SPA - KOM 3:2p - Domácí šlágr rozhodl Chlapík

Roman Horák: Góly nám dodají sebevědomí