10. 11. 2017 Daniel Ryl

Sparťanská krev oslovuje zejména mladé lidi

Listopad patří už tradičně Sparťanské krvi. V pondělí 6. listopadu darovalo více než padesát fanoušků a zástupců Sparty svou krev přímo v šatně A-týmu v O2 areně, už v úterý 14. listopadu pak proběhne na Transfuzním oddělení VFN na Karlově náměstí v Praze druhý termín. Fanoušci ovšem mohou přijít darovat krev v rámci 11. ročníku tradičního charitativního projektu i kterýkoliv den až do 20. listopadu. „Budeme samozřejmě rádi za každého dárce,“ říká Mgr. ILONA DRDOVÁ, vrchní sestra VFN v Praze a tradiční koordinátorka akce Sparťanská krev.

Přibývá lidí, kteří se o darování krve zajímají?
Lidé se zajímají, ale propagace je podle mě stále malá. Bylo by potřeba, aby byla zaměřena hlavně na mladé lidi, což se dneska týká už středních škol. Studenti nejvyšších ročníků už jsou osmnáctiletí, a když se je podaří oslovit, mohou šířit osvětu sami dále i po škole. Hodně se nám ozývají i firmy, ale jak stárne celá populace, stárnou nám i dárci krve.

Propojení dárcovství se sportem se tedy zdá jako ideální cesta propagace. Souhlasíte?
U sportovců se předpokládá, že jsou zdraví a nejsou uživateli různých návykových látek, jako dnešní mladá generace, která dost experimentuje. Hlavně sportovci oslovují malé děti, které když jsou vnímaví, tak se to v nich nenásilně a často i podprahově pěstuje.

K nárůstu dárců pomáhá i Sparťanská krev, která se koná již pojedenácté. Jste s ní spokojeni?
My jsme rádi, protože Sparta je pojem, a díky tomu oslovuje širokou veřejnost. Dává tomu mediální přesah, který nám velmi pomáhá, a oslovujeme tak společně mladé lidi. Na počtu dárců je to vidět každý rok.

Kolik chodí darovat přímo sparťanských fanoušků?
V pondělí jsme se pohybovali kolem padesáti dárců. My jsme byli v O2 areně samozřejmě trochu limitováni personálem i vybavením, ale celá akce probíhá až do 20. listopadu na transfuzním oddělení VFN. Takže lidé mohou přijít kdykoliv a drobnosti od Sparty dostanou také, nemusí se tedy bát, že by byli ochuzeni. (usmívá se)

Co musí případní dárci splňovat, aby mohli darovat krev a pomoci tak zachránit lidský život?
Každému dárci musí být minimálně 18 let a musí být pojištěný. Musí se zároveň alespoň cítit zdravě, když o svém stavu neví nic jiného či přesné informace. A pokud je má, měl by je konzultovat s lékařem fakultního transfuzního oddělení, což jde i po telefonu, a člověk nemusí nikam chodit. Podmínkou je také minimální váha 50 kilogramů. Pokud dárce všechny podmínky splňuje, může přijít na transfuzní stanici, kde si ho zaregistrujeme a následně vezmeme vzoreček. Z něho vyšetříme krevní obraz a dárce jde za paní doktorkou, která rozhodne o tom, jestli je schopen odběru.

Jak následně probíhá celý proces, než se darovaná krev dostane k příjemci, kterému může zachránit život?
Krev se musí prioritně vyšetřit. Dělají se vyšetření daná legislativou plus doplňující vyšetření. Pokud jsou negativní, krev se zpracovává na krevní plazmu a červené krvinky. Pokud všechno v pořádku, plazma se uchová půl roku v karanténě a pak už se může uvolnit pro potřeby příjemců.

Spousta lidí má z darování krve strach a bojí se nevolnosti. Máte zkušenost, jak se s tímto popasovat?
Když k nám přijde skupinka lidí, ve které se najde jedinec, na kterém je vidět, že je nervózní a bojí se, ale jen se cítí trapně nejít, tak mu říkáme, ať krev darovat nechodí a jen se podívá. Ať si se všemi celé kolečko projde, aby viděl, co mu to udělá, jak by to zvládal. Za sebe musím říct, že velká většina lidí stejně jde, nebo přijdou třeba po týdnu, že se jim to rozleží v hlavě. Hodně lidí se bojí vpichu jehly. Tak to trochu štípne, ale nic velkého. (směje se)

💉🌡👏 #SpartanskaKrev #krev #blood #DonateBlood #charity #hokej #telh #sparta #hcsparta

Příspěvek sdílený hcspartapraha (@hcspartapraha),

Klíčové termíny Sparťanské krve 2017

  • pondělí 6. listopadu: zahájení akce a první darování v šatně A-týmu v O2 areně
  • úterý 14. listopadu: druhé darování ve VFN na Karlově náměstí v Praze
  • úterý 21. listopadu: extraligové utkání věnované akci Sparťanská krev 2017

Odběry v rámci akce Sparťanská krev budou ve VFN Na Karlově náměstí probíhat od 1. do 20. listopadu. Vždy je třeba se registrovat. Odběr je možné absolvovat také na pobočce FTO Zbraslav (K Interně 640, Praha 5 – Zbraslav Tel: +420 225 374 230), i zde je nutné se registrovat předem na uvedeném telefonním čísle.

Povinný systém registrace pro zájemce o darování sparťanské krve

Dárci se musí předem registrovat na mailu fto-evidence@vfn.cz nebo v pracovní dny na telefonním čísle 224 963 112 nebo 224 962 757 v čase od 12.00 do 15.00 hodin. Primárně je darování určeno pro prvodárce a pro pravidelné dárce VFN na Karlově náměstí. První termín darování je kapacitně omezen 50 dárci.

Přímo ve VFN na Karlově náměstí probíhá Sparťanské krev samozřejmě i mimo stanovené termíny od 1. do 20. listopadu. Do darování je možno se zapojit rovněž ve FTO Zbraslav, kde se zájemci registrují na telefonním čísle 225 374 230.

Informace důležité pro darování krve

  • s sebou mít doklad totožnosti s fotografií (občanský nebo řidičský průkaz, cestovní pas, zbrojní pas) a doklad o zdravotním pojištění platném v ČR
  • ráno posnídat netučné jídlo (rohlík, džem, med, ovoce…)
  • před odběrem vypít minimálně 0,5 litru tekutin (minerálka, voda, džus…)
  • aktuální potřebu jednotlivých krevních skupin najdete na webu www.vfn.cz
  • na webu VFN najdete také všeobecné informace pro dárce krve a odpovědi na časté dotazy

Dárky pro dárce sparťanské krve a speciální zápas

Každý dárce, který se zúčastní přímo sparťanského darování 6. listopadu v šatně A-týmu v O2 areně či 14. listopadu ve VFN na Karlově náměstí v Praze, získá přímo po odběru voucher na dvě vstupenky na zápas 24. kola HC Sparta Praha – Aukro Berani Zlín, který se hraje v O2 areně v úterý 21. listopadu 2017 od 18.30 hodin.

Navíc k tomu všichni obdrží tradiční sparťanský dárkový balíček a v něm poukázku na 100 Kč od společnosti BILLA, která je generálním partnerem klubu, a poukázku na 100 Kč od společnosti KIKA patřící do skupiny GOLD partners.

Každý, kdo v průběhu kalendářního roku 2017 daroval krev a prokáže se darovacím průkazem, získá na Zákaznickém centru O2 areny vstupenku na utkání se Zlínem zdarma. Volnou vstupenku na zmíněné extraligové utkání dostanou i dárci, kteří přijdou darovat v průběhu listopadu i přímo na Transfuzní oddělení VFN na Karlově náměstí v Praze.

Speciální soutěž o VIP vstupenky a setkání s hráči

Všichni prvodárci, kteří se aktivně zúčastní darování sparťanské krve 6. listopadu v šatně A-týmu v O2 areně či 14. listopadu ve VFN na Karlově náměstí v Praze darování, mají šanci získat speciální sparťanský VIP balíček. Ten se skládá ze dvou VIP vstupenek na speciální utkání proti týmu Aukro Berani Zlín, jenž se odehraje v úterý 21. listopadu od 18.30 hodin v O2 areně, a následného setkání s hráči extraligového A-týmu. Tuto možnost budou mít tři vylosování výherci. Stejná možnost užít si hokejové utkání s VIP servisem a setkat se s hráči budou mít pochopitelně i tři vylosování výherci z nově zaregistrovaných členů Českého registru dárcovství krvetvorných buněk IKEM. Kromě toho bude vylosován i jeden výherce, který získá auto na víkend od společnosti Louda Auto, hlavního partnera HC Sparta Praha.

Sparta podporuje i dárcovství kostní dřeně

V roce 2013 probíhal v rámci akce Sparťanská krev vůbec poprvé také zápis do Českého registru dárců krvetvorných buněk Praha IKEM. I letos budou na všech akcích přítomni zástupci, u kterých bude možno se zapsat do tohoto registru. Vrcholem pak bude v úterý 21. listopadu velká náborová akce v Galerii Harfa, která bude předcházet domácímu duelu se Zlínem.

Video z prvního termínu darování sparťanské krve 2017

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Sparta pořádá další brankářský kemp!

Zemřel pan Luděk Bukač

Cizinci ve Spartě: vláda Kanady i jeden titul

Pět hráčů prodloužilo smlouvy ve Spartě