22. 5. 2012 Jiří Liebreich

Sparťanské ohlédnutí za mistrovstvím světa

Mistrovství světa 2012 ve Švédsku a Finsku je již minulostí. Z hráčů pražské Sparty, kteří za tým z hlavního města hráli v uplynulé sezoně, se na turnaji prezentovali Petr Tenkrát, Mário Bližňák, Michal Sersen a bratři Treillové. Tady jsou jejich osobní i týmové výsledky.

Čtyřiatřicetiletý Petr Tenkrát byl pro fanoušky českého týmu na očích zřejmě nejčastěji. Na turnaji odehrál všech deset utkání, ve kterých si připsal čtyři body za jeden gól a tři asistence. Nejzářivější moment pro Petra Tenkráta znamenala 58. minuta v zápase s Dány. Jeho jediná branka na mistrovství pojistila výhru 2:0 hned v úvodním střetnutí. V týmu Aloise Hadamczika platil především za rychlého útočníka, který chodil i do oslabení. Za celý turnaj byl jen jednou na trestné lavici, na branku soupeře vystřelil dvacetkrát a v tabulce pravdy zůstal na „aktivním“ zůstatku +2. Z turnaje si tak sparťanská dvaašedesátka odváží cennou bronzovou medaili. "Krása. Po zklamání, které jsme prožili se Slováky, jsme si všichni spravili chuť. Jsem nesmírně rád, že to takhle dopadlo," radoval se po vítězství nad Finy s bronzovou medailí na krku.

Ve výběru Slovenska se na úspěchu podíleli Michal Sersen a Mário Bližňák. Tým, se kterým se zpočátku šampionátu spíše nepočítalo na medailové umístění, to dotáhl až k stříbrným medailím. Slovensko ve vyřazovacích bojích nejprve vyřadilo silný tým Kanady, v semifinále pak narazilo na českou reprezentaci, kterou dokázalo taktéž přetlačit. Finálové střetnutí s Ruskem už bylo nad síly týmu českého trenéra Vladimíra Vůjtka. On a kapitán týmu, Zdeno Chára, dovedli tým k medailím se stříbrným leskem. S nimi mimo jiné i Michal Sersen. Na turnaji si bod nepřipsal, nasbíral ale jen čtyři trestné minuty. V tabulce +/- zůstal na hodnotě -1, branky soupeřů za celé mistrovství zásoboval celkem patnácti střeleckými pokusy. Útočník čtvrté formace Slovenska, Mário Bližňák, působil na své pozici centra. Za odehraný turnaj má na svém kontě tři body za tři asistence, pouhé dvě trestné minuty a v tabulce pravdy -2 body.

Země galského kohouta, Francie, nabídla fanouškům Sparty hned dvě želízka v ohni. Bratři Treillové se podíleli i v letošní sezoně na výsledku reprezentačního týmu na mistrovství světa. A nutno dodat, že velmi vydařeného mistrovství. Vždyť tým, který má za hlavní cíl udržet příslušnost pro turnaj i na příští ročník, sahal i v sedmém – posledním zápase ve skupině se Slovenskem po účasti ve čtvrtfinále. To se týmu kapitána Meuniera nepovedlo, i tak je ale dosažená pátá pozice ve skupině velkým úspěchem. Yorick Treille působil po většinu turnaje v elitní formaci s již zmíněným Meunierem a Desrosiersem. A na turnaji si zástupce holešovického týmu nevedl špatně. Nasbíral dva body za gól a přihrávku, na branky soupeřů vypálil za turnaj celkem šestnáct střel, což je třetí nejvyšší hodnota v celém týmu. To, co dokázal Yorick za sedm zápasů, stihl Sacha Treille za dva. Bod za gól a přihrávku si připsal po zápasech s USA a Kazachstánem. Statný útočník Sparty byl ale potrestán za faul na Romana Starčenka, právě v utkání s Kazachstánem, zákazem hry ve čtyřech utkáních. V posledním zápase Francie na turnaji se již neobjevil.

SPA - TRI 2:3p - Bronzová sezona skončila