29. 5. 2020 Daniel Ryl

Sparťanští trenéři: Hokej vidíme stejně

V závěru uplynulé sezony převzal naše mužstvo zkušený kouč Miloslav Hořava, kterého o několik dní později doplnil Josef Jandač. Oba trenéři povedou Spartu společně i v následující sezoně. „Většinou se shodneme, oba máme stejný zájem a hokej vidíme stejně. Když děláme nějaké důležité rozhodnutí, děláme ho společně,“ poodkrývají v první části rozhovoru svou spolupráci.

Pandemie koronaviru ovlivnila také začátek letní přípravy. V jaké fázi se tým nachází?
Josef Jandač: Čekání bylo pro všechny dlouhé, takže jsme měli alespoň jízdní řád individuální přípravy v posilovně. Když se opatření rozvolnila, všichni hráči pod smlouvami se začali připravovat ve dvou skupinách. V nich budeme trénovat až do 3. července.

Miloslav Hořava: Od posledního rozvolnění už probíhaly některé tréninkové jednotky společně, ale to bylo až v posledních dnech. Do té doby jsme hráče rozdělili do menších skupinek.

6
V šesti zápasech základní skupiny Generali Česká Cupu nás čekají Kladno, Plzeň a České Budějovice.

Co náš tým v dalších týdnech čeká?
Josef Jandač: V tomto režimu se budeme připravovat i nadále. Ve čtvrtek 23. července volně najedeme na trénink na ledě. První dny si hráči osahají výstroj, máme i nějaké testování a od pondělí 27. července bychom chtěli začít s plným tréninkem na ledě.

V uplynulých letech se náš tým připravoval v zahraničí, což se ale vzhledem k současné situaci v Evropě změní, je to tak?
Miloslav Hořava: Program zápasů máme daný, protože budeme hrát šest zápasů základní skupiny Generali Česká Cupu. Uvidíme, jak budeme dál postupovat a podle toho se přizpůsobíme.

Josef Jandač: Máme šest zápasů ve skupině, pak je ve hře čtvrtfinále, semifinále a finále, což je pro nás s otazníkem. Kdybychom nepostoupili ze skupiny, budeme chtít odehrát jiné zápasy. Aktuálně nemůžeme program naplánovat úplně přesně, ale pokud postoupíme, budeme hrát podle rozpisu turnaje. Minimálně týden před prvním extraligovým zápasem bychom ale chtěli mít v nohách alespoň jeden zápas.

K týmu jste přišli v závěru uplynulé sezony. Podařilo se vám tým nastartovat?
Miloslav Hořava: Naše působení u týmu bylo tak strašně krátké, že nemůžu závěr sezony hodnotit. Odehráli jsme pár zápasů a je škoda, že jsme nepokračovali dál, protože tým vypadal dobře. Nějaké hlubší hodnocení ale udělat nemůžu, protože zápasů nebylo tolik.

Josef Jandač: Vzhledem k tomu, že jsem přišel až po Milošovi, tak mám vzorek zápasů ještě menší, proto ho nemohu tolik posuzovat.

Věk nikomu místo nezaručí, rozhodne výkonnost

Jak vznikla myšlenka společné spolupráce?
Miloslav Hořava: Bylo to velmi rychlé, na dlouhé přemýšlení nebyl čas. Sháněli jsme do realizačního týmu kolegu a volba pro nás byla jasná. Řekl jsem si, že zkusím oslovit Pepu a uvidíme, zda kývne.

(do místnosti vstupuje Jaroslav Hlinka)

Josef Jandač: Jen pojď, poslechni si to. (usmívá se)

Kdo má na lavičce poslední rozhodující slovo?
Josef Jandač: Když mě Miloš oslovil, tak jsme právě tohle řešili. Já jsem totiž v podobné situaci nikdy nebyl, zatímco Miloš už ji měl zažitou s Radimem Rulíkem. I proto jsem se ptal, abychom měli jasno a nevznikaly třecí plochy. Většinou se shodneme, oba máme stejný zájem a hokej vidíme stejně. Řekli jsme si, že do toho půjdeme a rozhodně nejedeme stylem, že dneska trénuji já a příští zápas Miloš. (usmívá se) Ani jeden z nás si tvrdohlavě netrvá na svém. Když máme udělat nějaké důležité rozhodnutí, uděláme ho společně.

Miloslav Hořava: Myslím si, že je hrozně důležité, že se doplňujeme. Nejsme žádní soupeři, ale doplňujeme se tak, abychom byli prospěšní pro mužstvo. Když se nám zdá, že je rozhodnutí pro tým správné, tak ho prostě uděláme.

Bylo od začátku vaším záměrem, že se k vám na lavičce přidá přítomný Jaroslav Hlinka?
Miloslav Hořava: Od začátku jsme chtěli, abychom měli při ruce někoho, kdo nám bude sledovat určité herní situace a předávat nám potřebné informace. Jeho přínos je ohromný pro nás i pro celý tým.

Většinou se shodneme, oba máme stejný zájem a hokej vidíme stejně. Nejsme soupeři, doplňujeme se, abychom byli prospěšní mužstvu. Důležitá rozhodnutí děláme společně.
Miloslav Hořava a Josef Jandač o rozdělení kompetencí

Jardo, jak jste se svými zkušenějšími kolegy spokojený vy?
Jaroslav Hlinka: Možná počkám, až odejdou a pak vám to řeknu. (směje se) Teď vážně, já jsem se před rokem přesunul do kanceláře, kde se stále učím novým věcem. Je ale jasný, že mě to v kabině pořád baví. S klukama je to uvozovkách legrace, rozumíme si i mimo práci. Jsem rád, že u toho můžu být také v této roli.

Josef Jandač: Myslím si, že je to dobré pro nás i pro hráče. Tím, že Jarda není striktně uvázaný jako trenér, vidí situaci trošku s nadhledem a navíc má bohaté hráčské zkušenosti. Ona je jedna věc sledovat zápas z tribuny, kde máte lepší rozhled a hráče lépe vyskautujete, ale druhá věc je být během zápasu u ledu, kde je jiná atmosféra. Díky kontaktu s týmem lépe rozpoznáte, kdo hraje nadoraz a maká, přestože se třeba nedaří, zatímco s odstupem těsný kontakt nemáte. Věřím, že Jardův progres poté, co sundal kýbl z hlavy, bude stále větší a brzo nás vyštípe. (usmívá se)

Pane Hořavo, ve vaší kompetenci je defenziva. Jak hodnotíte přínos Milana Jurčiny, ze kterého se vyprofiloval lídr v kabině i na ledě?
Miloslav Hořava: Když trošku přeskočím jeho pozitivní přínos v kabině, musím říct, že byl pro celý tým ohromným přínosem také na ledě. Milan je bezvadný kluk, který poctivě maká a má spoustu zkušeností z NHL i z reprezentace. Kluci se od něj mohou jen učit. Je výborné, že ho máme na ledě i v kabině.

Dveře mají otevřené také mladí obránci jako třeba Michael Krutil nebo Daniel Poizl. Jak jste spokojený s jejich přístupem?
Miloslav Hořava: Přiznám se, že některé mladé hráče jsem ještě tolik neviděl. Daniel Poizl pod námi odehrál pár minut, Michaela Krutila jsem viděl na ledě až teď, kdy chodíme na lehké tréninky, při kterých pilujeme detaily v bruslení a podobně. Musím si ještě počkat, abych si o nich udělal obrázek.

Máte v plánu skládat sestavu tak, aby dvojici tvořil zkušenější a mladší hráč?
Miloslav Hořava: Šanci budou dostávat hráči, kteří na to budou mít. Nezáleží na tom, jestli je někdo mladý nebo starý. Mladí kluci dostanou šanci, ale musí mít výkonnost. Nebudeme dávat přednost mladším hráčům jen proto, že jsou mladší. Takhle to rozhodně nebude.

VE DRUHÉM DÍLE ROZHOVORU SE DOČTETE:

– O PŘÍCHODU ROMANA HORÁKA
– O DALŠÍM POSÍLENÍ KÁDRU
– O ZAHRANIČNÍCH HRÁČÍCH VE SPARTĚ
– PROČ JE TĚŽŠÍ JEDNÁNÍ S NOVÝMI HRÁČI
– V ČEM JE SPARTA SPECIFICKÁ


×
Dnes v 16:00 | Muži
HC Sparta Praha
HC VERVA Litvínov
AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

​Zpátky do Prahy, Sparta hostí Litvínov

Sukeľ: Zasloužená výhra, skvělý výkon!

Leo Gudas: Radka bych ve Spartě viděl rád

Mistři 2007 - II. díl: Co dělají šampioni?