28. 10. 2006 Vojtěch Gibiš

Spartě ani Tonovi se střelecky nedaří

Poprvé v sezoně nevstřelili Pražané ani jednu branku a z pardubické ČEZ Areny odjeli s vysokou porážkou. Podobně, jako Sparta už čtyři zápasy čeká na body, čeká Petr Ton již šest zápasů na vstřelení branky. I když se naposledy trefil v Třinci, stále patří s Janem Hlaváčem k nejlepší střelcům Sparty.
Už v minulých zápasech jste měli problémy s koncovkou a nyní v Pardubicích zřejmě vyvrcholily. Co se stalo s nejútočnějším mužstvem ligy?
Sezona je dlouhá a každé mužstvo má období, kdy jim to tam nepadá. My bohužel teď góly nedáváme a ještě jich hodně dostáváme. Ale na Kladně jsme dali tři a na Slavii čtyři branky. Takže jsme body mohli přivézt, ale bohužel teď hodně inkasujeme. Dnešní zápas ovlivnilo to, že jsme si před třetí třetinou říkali, že musíme hru více otevřít. Pak jsme ale dostali gól v přesilovce a bylo po zápase. A díky tomu, že už to je čtvrtá prohra v řadě, tak na nás dolehla psychická deka.

Ve všech těch čtyřech prohraných zápasech jste inkasovali jako první. Má to velký vliv na vaše výkony?
Ano, má. V situaci, kdy se týmu dlouhodoběji nedaří, není dobré inkasovat jako první. V zápase hraji velkou roli psychika. Když nedáme první branku, tak pak si herně moc nevěříme. Hra celého týmu poté nemá tendenci stoupat.

Střelecky se nedaří celému týmu. A stejně tak vám osobně. Poslední gól jste dal... (skáče do řeči)
Bylo to v Třinci. Je to šest zápasů nazpátek. Vím o tom, a je to jedna z mých chyb. Vím, že se ode mě očekávají góly, které by v těžkých situacích týmu pomohly. Snažím se jak můžu. Zkouším třeba najíždět do šancí jinak. V Pardubicích jsem se ale nedostal do jediné šance, můj výkon nebyl ideální. V předchozích utkáních jsem šance měl, chybí mi však střelecké štěstí. Když se budu ve svých výkonech vrtat a budu se jimi ubíjet, tak týmu nepomůžu. Musím jít do dalších zápasů se stejným vědomím, jako kdyby se mi dařilo a hrát tak, jak ode mě lidé očekávají.

Pokud dobře počítám, tak jste v posledních devíti zápasech v Pardubicích osmkrát prohráli a vy jste byl u většiny z těch proher. Čím to, že se vám v Pardubicích dlouhodobě nedaří?
Těžko říct. Nevím proč se nám v Pardubicích, či s Kladnem nevede. Já na podobné věci ani nemyslím, s klukama jsme se o nějaké sérii nebavili. Teď když o tom ale přemýšlím, tak vidím, že naše bilance na východě Čech není lichotivá.

V kabině určitě nebylo po zápase moc veselo. Proběhla hlasitá výměna názorů?
Občas proběhne nějaká výměna názorů, ale to k tomu patří, hokej je hra emocí. Je lepší si některé věci po takovéhle prohře v klidu vyříkat. Ale kdybychom měli na sebe po zápase řvát a házet vinu jeden na druhého, tak to bychom nebyli tým.

Další zápas se hraje hned v sobotu. Je pro vás dobře, že naskočíte do dalšího utkání velmi brzy po téhle prohře?
Máme dvacet hodin na otřepání, ta předehrávka s Vítkovicemi bude pro nás hodně důležitá. Ještě si něco k našim výkonům povíme v sobotu po rozbruslení. Ty čtyři zápasy venku jsme chtěli odehrát jinak. Ale stalo se, už to nevrátíme. Špatný dojem můžeme napravit právě v sobotu doma. Tabulka je pořád vyrovnaná a i když jsme čtyřikrát prohráli, tak nejsme daleko od předních pozic. Proti Vítkovicím bychom měli trochu změnit styl a soustředit se hlavně na obranu.

Můžou být Vítkovice tím správným soupeřem pro vaše opětovné nastartování?
Pokud budu mluvit za sebe, tak ne. Víme, že v poslední době odehrály hodně zápasů s výsledkem 2:1. Takže to asi nebude moc atraktivní zápas, nepadne moc branek. Ale i když hraji hokej dost dlouho, tak se mohu mýlit a může padnout hodně branek. Hodně by nám pomohlo, kdybychom dali první branku my.

Karel Hromas si hodně zahrál, spokojen však nebyl

Trenér František Výborný se rozhodl dát příležitost v prvním útoku mladému útočníkovi Karlu Hromasovi. Hromas tak převzal místo po Davidu Vrbatovi, který hrál společně s Jaroslavem Hlinkou a Janem Hlaváčem v posledních zápasech. Vysoký forvard si tak zahrál do sytosti, ale po zápase rozhodně spokojen nebyl. "Kdo by také byl, když prohrajete 5:0. S tím se rozhodně smířit nemůžeme," suše konstatoval útočník draftovaný Chicagem.

Hromas dostal šanci na pravém křídle elitní formace úřadujícího mistra. "Snažil jsem hrát svojí hru. Hodně bruslit, napadat, jezdit na dlouhou přihrávku. A také se snažit vybojovat co nejvíce puků, od toho tady sem. Bylo to poprvé, co jsem hrál s takhle kvalitními spoluhráči, ale bohužel..," zklamaně litoval bronzový medailista z mistrovství světa hráčů do osmnácti let.

Také Karel Hromas příliš netuší, proč se ofenzivně hrající Spartě přestalo dařit v koncovce. "Asi máme smůlu, chybí nám nějaké to herní štěstíčko. Musíme více chodit do branky, předvést větší důraz," hledal dvacetiletý hráč recept na zlepšení výkonů.

Sparta odehrála na hřištích soupeřů čtyřzápasovou šňůru, z které nevytěžila ani jediný bod. "Možná nám chyběla podpora našich skvělých fanoušků, kteří nás doma ženou dopředu," myslel si sparťanský odchovanec Karel Hromas.

SPA - TRI 2:3p - Bronzová sezona skončila