13. 9. 2008 Pavel Hrdina

Spartu čeká další šlágr v Plzni

Na druhý zápas na cizím hřišti vyráží sparťané do západočeské metropole a vše nasvědčuje tomu, že půjde opět o velmi atraktivní utkání. Ani jeden ze soupeřů za krátké působení v novém ročníku extraligy ještě neprohrál. Plná ČEZ Arena bude očekávat i souboj dvou hvězd soutěže, kteří ve svých klubech kromě vedení týmu na hřišti zastávají i manažerské funkce. Jedná se samozřejmě o letošní navrátilce z NHL a velké kamarády, Martina Straku a Davida Výborného.
O soupeři...
Plzeňský Lasselsberger přes léto kádr příliš neměnil, z klubu odešli tři hráči a stejný počet naopak tým posílil. Z New York Rangers se vrátil odchovanec Martin Straka, a tak si vedení klubu mohlo dovolit pustit gólového střelce Tomáše Divíška do Pardubic. Čtyři změny zaznamenala obranná řada, posty Marka Posmyka a Stanislava Jasečka v novém ročníku zastoupí Tomáš Pácal z Třince a Stanislav Hudec, navrátilec ze Švýcarska.

Stabilizovaný tým povede letos trenér Pavel Hynek a ten chce po loňském předkole play off opět pomýšlet se svými svěřenci na vyřazovací boje. Do sezony vstoupili Plzenští pravou nohou, obě utkání zvládli bez ztráty jediného bodu. Ve vyhecovaném utkání prvního kola proti Zlínu dal svému mužstu příklad úvodním gólem kapitán Straka a jeho kolegům se posléze podařilo vyhnat brankáře Murína z branky. Západočeši vyklepli doma RI Okna hladce poměrem 6:2. Druhý zápas pak Plzeň hrála u nováčků O2 Extraligy v Mladé Boleslavi. Tam opět s přispěním Martina Straky dokázali naplno bodovat a vyhrát 2:1.

Hráčské osobnosti v týmu soupeře:
Martin Straka je jedním z nových hvězd české nejvyšší soutěže. Ve svých 36 letech má mnoho zkušeností jak z NHL, tak z mistrovství světa. V obou letošních mistrovských zápasech skóroval, což jen potvrzuje jeho roli lídra v mužstvu. Petr Vampola vede v týmu kanadské bodování, jeden gól dal a na další tři přihrával. Jeho parketa jsou právě asistence, loni si jich v základní části připsal 20, nejvíc ze svého týmu. Osmadvacetiletý útočník hraje centra čtvrtého útoku s Lašem a Kubalíkem.

Vzájemné zápasy v loňské sezóně:

První vzájemný zápas minulé sezony se odehrál ve 13. kole v pražské T-Mobile areně. Spartu dostal sice v patnácté minutě kanonýr Petr Ton do vedení, na víc se domácí ale nezmohli, neboť u nich v té době vrcholila menší střelecká krize a brankář Málek měl mimořádnou formu. Západočeši vyrovnali ve druhé třetině a v poslední části rozhodli dvěma góly Důrase a Dvořáka o výsledku 3:1 pro hosty.

Odveta už pro Holešovické dopadla o něco lépe, spokojeni ale být rozhodně nemohli. Na plzeňském ledě hosté otáčeli stav z dvoubrankového manka a ve třetí části chvíli dokonce vedli, ale Plzni se díky důrazu Davida Ludvíka podařilo brzy vyrovnat a dohnala zápas až do penaltovému rozstřelu. Bod navíc nakonec trefil Tomáš Vlasák a Sparta odjížděla ze západu Čech pouze s cenou útěchy v podobě jediného bodu.

Další duel svedly oba týmy v 39. kole. Sparta chtěla i ve třetím domácím zápase v řadě vyhrát, Plzeňští byli ovšem znovu proti. Po základní hrací době svítilo na světelné tabuli skóre 4:4, i když domácí ještě na začátku třetí třetiny vedli o dva góly. Utkání bohaté na góly tedy dospělo k nastavení a v tom odsoudil svou tečí důrazný Divíšek Spartu k porážce. Domácím tak premiéra na Super Six nevyšla, i když Tomáš Netík ukázal svou formu dvěma přesnými zásahy.

Mizérii vzájemných zápasů dokonala Sparta proti Lasselsbergeru v posledním kole základní části. Diváci viděli v ČEZ Areně celkem čtyři góly, z toho tři lovil z brány sparťanský gólman Tomáš Duba. Čestný úspěch na druhé straně zaznamenal jen Petr Nedvěd a to na vítězství nestačilo. Plzeň tak po výhře 3:1 mohla oslavovat postup do předkola play-off a Sparta začala nabírat síly na liberecké Bílé Tygry.

Sparta na vedoucí Plzeň ztrácí po pouhých dvou kolech jeden bod, to však stačí na rozdíl tří míst v celkové tabulce. Holešovičtí potvrdili všeobecně proklamovanou roli favorita v obou utkáních v ročníku. Ostře sledovaný souboj v Litvínově byl na góly nerozhodně až do třetí třetiny, v té o výhře 5:3 rozhodli Kratěna a Koreis. Pro druhého jmenovaného bude mít mimochodem zápas zvláštní příchuť, vrací se totiž na stadion, kde hrál hokej až do svého odjezdu za oceán.

Druhý zápas už Sparta hrála doma, hosté ze severu Čech jí přišli předvést svou devizu v podobě propracované obrany. Domácí dlouho nemohli najít recept na výborného Fikrta, navíc od jedenácté minuty díky Pletkovi doháněli náskok soupeře. Gordický uzel rozsekl až Broš v přesilovce 5:3 a bonusový bod urval v samostatných nájezdech Petr Ton.

Ve Spartě nejvíce září:
Michal Broš se letos vrátil z tříletého angažmá ve Finsku ve skvělé formě. Na ledě se pohybuje vedle spoluhráčů Netíka a samozřejmě Ondřeje Kratěny, svého souputníka v hokejové kariéře. Centr druhého útoku má každý zápas mnoho příležitostí ke vstřelení branky, naposled proti Liberci se mu podařilo po zmařené tutovce zařídit v 44. minutě vyrovnání. „Podruhé už jsem byl přichystaný a přihrávku čekal,“ oddechl si po zápase. Jakub Langhammer je po Petru Tonovi další hráč původem z Kladna, který se dokázal prosadit v týmu z pražské TESLA Areny. Je mu teprve 24, v každém zápase je ovšem hodně vidět. V Litvínově byl u tří branek, jednu dal a na dvě přihrál. Ve druhém zápase pak několikrát velmi nebezpečně vypálil a pár jeho střel zavánělo gólem. Jeho dělovkám stál v cestě výtečný Fikrt, scházelo i trochu štěstí.

Zápas se odehraje v neděli 14. září v ČEZ Areně v Plzni. Čeká se vyprodané hlediště, takže doporučujeme fanouškům, aby si vstupenky raději obstarali předem. Utkání nabídne internetová tv.hokej.cz, na našich webových stránkách pak bude samozřejmě připraven online přenos.