3. 12. 2005 Vojtěch Gibiš

Spartu čekají čtyři utkání venku, začíná ve Vsetíně

V pátek viděli diváci v T-Mobile Areně poslední domácí utkání tohoto roku. V něm Sparta přehrála Karlovy Vary vysoko 6:1. Nyní čeká Holešovické v neděli 4. prosince další soupeř z kategorie slabších, celek Vsetína.
O soupeři ...
Vsetín už před začátkem sezony většina expertů tipovala na poslední celek tabulky, což se i nyní potvrzuje. Vsetín trápí v posledních letech finanční problémy, čemuž odpovídá i složení kádru. Ten je povětšinou poskládán z mladých, nadějných, ale nezkušených hráčů. V průběhu podzimu ale dotáhli Valaši vyjednávání s ruským partnerem a většinový podíl ve vsetínském klubu získala Atlantic management sport group. Vsetín mezitím zkoušel a zkouší různé hráče. Domácí kabinou stadionu na Lapači tak už prošlo v této sezoně několik desítek hráčů! Kdysi bezkonkurenční klub se nyní potácí na posledním místě tabulky a pomalu již začíná pomýšlet na baráž.
Hráčské osobnosti v týmu soupeře:
Vsetín získal v polovině října do branky posilu zvučného jména. Přes kopec Syrákov se do Vsetína ze Zlína přesunul gólman Martin Altrichter. Vedení Hamé pustilo zkušeného brankáře na měsíční hostování, které se nyní prodloužilo o další měsíc. Třiatřicetiletý Altrichter se může pochlubit úspěšností zákroků přes třiadevadesát procent, přesněji 93,01. V zápase průměrně inkasuje 2,32 gólu. Altrichter tak má velkou zásluhu na listopadové pětibodové šňůře zápasů, ve kterých vždy Vsetín bodoval a udržel tak teoretické naděje na vyhnutí se baráži. Třetím nejproduktivnějším hráčem Vsetínské hokejové je překvapivě mladý bek Josef Hrabal. Naskočil jen do třiadvaceti zápasů a přesto již zaznamenal osm bodů za dvě branky a šest nahrávek. Má tak jen o bod méně než nejproduktivnější dvojice Valachů – Janků, Stantien. Dvacetiletý bek se ale v zápase proti Spartě neobjeví, neboť se stále zotavuje po operaci svalu.
Vzájemné zápasy v letošní sezóně:
První vzájemné utkání v polovině září se na stadioně na Lapači vyvíjelo jednoznačné pro domácí. Ti už totiž vedli v osmé minutě 2:0 zásluhou Dubce a Tomíka. Krátce před polovinou zápasu přidal třetí branku Stantien a s Pražany to nevypadalo vůbec dobře. O několik minut později ale snížil Marek. V osmačtyřicáté minutě pak na rozdíl jediného gólu upravil Kratěna a v poslední minutě ve vlastním oslabení vyrovnal bek Hlavačka. Ten samý hráč pak v prodloužení rozhodl o tom, že bod navíc za výhru 4:3 v prodloužení putoval do Prahy.

Druhé utkání, tentokrát doma, nepřineslo příliš atraktivní hokej. Skóre utkání načal z Mladé Boleslavi povolaný David Vrbata dorážkou Růžičkovy střely. Ve druhé třetině překonal Altrichera obloučkem kapitán Sparty Martin Chabada. Brankáře Schwarze překonal až v osmapadesáté minutě bitkař Marek Ivan a po 158 minutách ukončil Schwarzovu neprůstřelnost. Celkově Sparta vyhrála 2:1.

Výkony Sparty v tomto týdnu jsou prozatím rozdílné jako den a noc. V úterý přijelo na Spartu nemocemi a zraněními zdecimované Kladno. To ale nakonec po nevýrazném výkonu Sparty vyhrálo 4:3. Vedení Sparty po tomto zápase projevilo nespokojenost a trenéři zareagovali ostřejším dvoufázovým tréninkem. Toto opatření se asi vyplatilo. V pátek totiž hráči Sparty hravě přehráli Karlovy Vary rozdílem pěti branek, čemuž pomohla i hra Sparty na tři útoky. Holešovičtí se budou muset ve Vsetíně zřejmě obejít bez trojice obránců. Určitě nenastoupí dlouhodoběji zranění Ján Tabaček a Jiří Vykoukal. Nejasný zůstává start Angela Nikolova, který si na tréninku poranil kotník.
Ve Spartě nejvíce září:
V utkání proti Karlovým Varům si opět Petr Ton dvěma body upevnil pozici nejlepšího extraligového střelce a nejproduktivnějšího hráče. Ve čtyřiačtyřicáté minutě předvedl Ton atraktivní kousek pro diváky. V samostatném nájezdu si hodil puk i s holí mezi brusle a odtamtud vystřelil do horní části branky. Byla to již osmnáctá Tonova branka v sezoně, k tomu ještě přidal patnáct nahrávek. Nutno ještě podotknout, že kladenský rodák má v čele tabulky střelců pětigólový náskok! Spolu se spoluhráčem z útoku Janem Markem také vedou tabulku účasti na ledě při vstřelených a inkasovaných gólech se sedmnácti kladnými body. V brance Sparty dostal proti karlovarské Energii přednost Marek Schwarz. Devatenáctiletá jednička české dvacítky se trenérovi za důvěru odvděčila výtečným výkonem. Z šestadvaceti střel soupeře pustil Schwarz za svá záda jen jedinou, navíc v přesilovce, kdy měl zakrytý výhled. Statistiky Marka Schwarze hovoří úspěšnosti zákroků 93,04% a průměru inkasovaných branek na zápas 2,21.
Zápas 30. kola Tipsport extraligy startuje neděli 4. prosince v 17:00 na stadioně na Lapači. Utkání můžete sledovat v online přenosu na našich stránkách.