16. 7. 2012 Tomáš Zetek

Sportovní spolupráce Sparty s HC Lev Praha

V minulé sezoně postavil Spartu zpátky na nohy, ale pak neodolal nové výzvě. Josef Jandač bude stát na lavičce mužstva HC Lev Praha, a podílet se tak na případné sportovní spolupráci obou holešovických subjektů. „Není mi jedno, že někteří fanoušci Sparty cítí pocit křivdy. Je řada věcí, které je potřeba vysvětlit,“ tvrdí bez obalu Jandač.

Spolupráce Sparty se Lvem v rámci nově vzniklého „Holdingu“ bude probíhat jak na provozní, tak i sportovní bázi. „Jedna věc je akciová struktura, ta druhá pak praktické provozní a sportovní věci, které jsou stále z velké části v jednání,“ tvrdí Jandač. „Mně přísluší vyjádřit se zejména ke sportovní spolupráci, na které Sparta rozhodně nebude škodná. Předně bych chtěl z pozice trenéra Lva říct, že Sparta rozhodně není naší farmou. Nikdo z nás nechce Spartu nikterak vykrádat nebo ji škodit,“ vysvětluje nedávný kouč tradičního extraligového celku.

Hned jako první se nabízí rozjasnění případu Jánský, který přichází do kádru HC Lev na dvoustranný kontrakt. „V praxi to bude fungovat tak, že Lev přebírá od Sparty Petrovu smlouvu a bere si jej nyní do tréninkového kempu,“ říká za sparťanskou stranu sportovní manažer Patrik Martinec. Tahle skutečnost samozřejmě ulehčí rozpočtu, který je určen pro hráčský kádr Sparty. A Jánský? Ten by měl ve valné části sezony nastupovat v dresu Sparty. „Kdyby k této dohodě nedošlo, Peter Jánský by pravděpodobně musel odejít do jiného klubu, vzhledem k výši jeho smlouvy,“ dodává Martinec.

Jánský neprožil v minulé sezoně příliš úspěšný ročník ať už z důvodu zranění či složitější aklimatizace na nové prostředí. „Myslím si, že letos ale bude pro Spartu platný hráč. Pokud by v našem týmu byla velká marodka nebo jsme ho potřebovali z jiného důvodu, odehraje určitý počet zápasů za Lev. Jinak bude normálně hrát za Spartu,“ objasňuje Josef Jandač situaci. V kádru Lva je na dvoustranný kontrakt také například Jaroslav Svoboda donedávna působící v Kometě Brno. Sparta mohla využít zdarma jeho služeb stejně jako v případě Jánského, ale nehodil se jí do kádru, a tak bude Lev nabízet Svobodovy služby jinému týmu.

V kádru Sparty je Jánský jediným hokejistou, který má podepsaný dvoustranný kontrakt. Nikdo další není. „Minimální doba hostování je jeden měsíc a může se stát, že se s Ríšou Žemličkou dohodneme na nějaké výpomoci, která může jít směrem od nás do Sparty i opačně. Ale bude to naše rozhodnutí a určitě to není tak, že by někdo z vedení přišel a řekl nám, jaký hráč má kde hrát,“ ubezpečuje Jandač. Další věc, která může nastat, je klasický obchod mezi HC Lev a Spartou v podobě přestupu nebo hostování, který se řídí přestupním řádem ČSLH. Tento posun hráčů může být mezi kterýmikoliv kluby v extralize a první lize, netýká se to pouze přesunu hráčů mezi Lvem a Spartou.

Už ze samotného vzniku HC Lev Praha plynou českým klubům, a tedy i Spartě určité výhody. Nový člen KHL je totiž administrativně veden jako český klub, a tak se na jeho počínání na hráčském trhu vztahují tuzemské regule. V praxi to dokládá situace ohledně Michala Řepíka a Luboše Bartečka, kteří jsou pro český trh vedeni jako hráči Sparty, a tak díky jejich návratu dostala Sparta klasické tabulkové odstupné. „Nejsou to malé peníze, a kdyby odešli hrát jinam do ciziny, Sparta by nic nedostala. Ale podobně na tom je třeba i Slavie, která dostala peníze za Klepiše a Birnera, Pardubice dostaly zaplaceno za Mojžíše a tak dále,“ říká Patrik Martinec.

Dalším propíraným tématem jsou smlouvy s Tomášem Pöpperlem a Michalem Sersenem. I zde jsou některé domněnky objevující se v řadách veřejnosti mylné. „Oběma hráčům jsem ještě jako kouč a manažer Sparty nabízel už před Vánoci dlouhodobé smlouvy, ale oba řekli, že chtějí po sezoně do zahraničního klubu. Kdyby neexistoval Lev, šli by jinam do KHL nebo do Evropy a Sparta by za Pöpperleho nedostala ani korunu,“ má jasno Jandač. Sersen není hráčem Sparty a jako cizinec odešel zadarmo. „Je to byznys a kariéra hokejisty není tak dlouhá, ti kluci se potřebují zabezpečit, to je přece logické. Navíc přestup do soutěže jako je KHL je velkou motivací, a hráči tím nabírají další zkušenosti,“ říká kouč HC Lev. Podobným případem byl Mário Bližňák, jenž uplatnil klauzuli o odchodu do zahraničí. Na rozdíl od zmíněných si vybral odchod nikoliv do Lva, ale do Slovanu Bratislava.

Poněkud odlišná je situace týkající se Tomáše Rachůnka, který odešel do Lva před několika týdny. Mladší z bratrské dvojice, která přišla na Spartu před minulou sezonou, se rozhodl zkusit štěstí v KHL. „Tomášovi u nás po nadcházejícím ročníku končila smlouva a my jsme mu už nyní nabídli její prodloužení. Tomáš ale projevil zájem hrát KHL, protože podle reglementu soutěže musí hrát v týmu ročníky 1991 a mladší. Po sezoně by se stal volným hráčem a Sparta by v případě jeho odchodu nedostala ani korunu, protože není naším kmenovým hráčem. Proto jsme se rozhodli jej pustit už nyní a na jeho místě dát prostor některým z našich odchovanců,“ tvrdí Martinec.

Jeden z bodů nově vzniklé sportovní spolupráce se týká i mladých hráčů, kteří již zasáhli do extraligy, anebo je první zkušenost s nejvyšší soutěží v dohledné době čeká. Reglement KHL dává klubům za povinnost mít na soupisce určitý počet hráčů ročníku narození 1991, 1992 a mladších. Těch má momentálně Sparta v přípravě hned několik. „Pár kluků si s námi občas zatrénuje, aby nabrali zkušenosti, a mohou se objevit i v zápase. Ovšem budou to hráči, kteří v tu chvíli nebudou mít místo v sestavě Sparty. Pokud budou hrát za Spartu extraligu a Ríša Žemlička je bude mít v týmu, tak si je nijak nárokovat rozhodně nebudeme,“ říká Jandač.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Irving: Střílím vždy, když můžu

SPA - KOM 3:4 - Hattrick Irvinga nestačil

Hrabík: Za příležitost jsem vděčný

Ton: Špinavé góly byly klíčové

bonus