14. 1. 2009 Tomáš Kubánek

Spraví si Sparta renomé na Plzni?

P r a h a - Zbabrané utkání v Liberci je už pasé a sparťany čeká nedaleký soupeř z Plzně. Ten si v minulém kole domácí prohrou s Mladou Boleslaví také nevylepšil reputaci. Obě mužstva si tak budou chtít spravit chuť. Komu se to podaří, uvidíme ve čtvrtek 15. ledna od 17 hodin v TESLA ARENĚ.

O soupeři...

Úvodní neporazitelnost a první místo zkraje sezony jsou sice už dávno pryč, přesto ze skvělého vstupu do tohoto ročníku Plzeňští těží doposud. Bůhví, jak by bez něj vypadala jejich situace poté, co si prošli vleklou krizí, do které zabředli v polovině října. Tu o Vánocích překonali a střídavými úspěchy usilují v nahuštěném středu tabulky o místo ve vyřazovacích bojích.

Důležitou oporou se jim znovu stala tradiční zbraň - bouřlivé domácí prostředí. Naopak na cizích kluzištích nechali všechny body v posledních třech případech. V minulém kole se však Plzni nedařilo ani doma, když podruhé za sebou nedali gól a překvapivě podlehli 0:3 zvedající se Mladé Boleslavi. A tak se její náskok na nepostupovou jedenáctou příčku ztenčil na čtyři body.

Hráčské osobnosti v týmu soupeře:

Vlasák, Straka
Tomáš Vlasák Martin Straka

Dříve renomovaný reprezentační střelec Tomáš Vlasák se pomalu smiřoval s rolí vyhasínající hvězdy. Tato sezona však prognózy o hokejovém důchodu rázně oddálila a z Vlasáka je opět velká osobnost celé extraligy. 22 gólů a 25 asistencí jej vyneslo na druhou pozici v kanadském bdování soutěže a třetí místo v tabulce střelců.

V první pětici kanadského bodování má Lasselsberger ještě jedno želízko - kapitán a hrající generální manažer Martin Straka nasbíral bodů 39. Zároveň vede plzeňskou statistiku +/- s 11 kladnými body.

Vzájemné zápasy v letošní sezóně:

Hned 3. kolo přineslo jeden z nejlepších zápasů letošní extraligy. Ještě těsně před polovinou utkání byl stav vyrovnaný 3:3, když stíhací jízdu dokonal Podlešák. Ovšem hned za chvíli přidali domácí další branku a do druhé přestávky skóre ještě o dva další zásahy navršili. Ve 41. minutě z trestného střílení Ton už jen korigoval na konečných 6:4 pro Západočechy.

Také ve druhém vzájemném střetnutí se radovali Plzeňští. Tentokrát to sice byli Západočeši, kdo musel dotahovat, avšak sparťanská vedení měla vždy jen jepičí život. Na trefy Výborného a Vykoukala hosté vždy bleskově odpověděli a dále to byli jen oni, kdo se radoval ze vstřelených branek. Lasselsberger si tedy odvezl vítězství 4:2.

Druhá zajížďka do Plzně už sparťany o tři body obohatila. Zkraje zápasu poslali Výborný s Brošem Pražany do vedení, opět Výborný a Vykoukal účet zápasu uzavřeli. Mezi čtyři góly mužstva z Holešovic se vešel jen jediný plzeňský, a tak Sparta slavila výhru 4:1.

O Spartě:

Z posledního zápasu v Liberci se sparťané budou chtít co nejvíce poučit a co nejrychleji na něj zapomenout. Nášup 1:7, který si odvezli v úterý z Liberce, je nejhorší za poslední roky.

Jinak však Holešovičtí prožívají úspěšné období, během něhož se vyšplhali tabulkou vzhůru až těsně pod její vrchol. Pouhé tři body je ze čtvrté příčky dělí od té první. Naopak páté Vítkovice ztrácejí na Spartu bodů pět.

Ještě hodně čerstvá je rošáda v obranných řadách Pražanů. Z Ruska se před utkáním v Liberci vrátil zkušený Karel Pilař, naopak s rudým dresem se loučí Aleksandrs Jerofejevs.

Ve Spartě nejvíce září:

Ton, Broš
Petr Ton Michal Broš

V Liberci se sparťané oproti sedmi trefám domácích prosadili pouze jednou, což nevypovídá o tom, že by někteří z nich nějak výrazně zářili. Ale podíváme-li se na poslední období, vnímáme to spíše jako výjimečný výpadek.

Na špatnou formu si nyní rozhodně nemůže stěžovat o Vánocích probuzený střelec Petr Ton, s 29 body třetí nejproduktivnější a s 15 brankami rovněž třetí nejpřesněji střílející hráč Sparty.

Po několikazápasovém výpadku se 9. ledna vrátil do sestavy Michal Broš a hned prokázal svou nepostradatelnost, když se podílel na dvou brankách do sítě Zlína. Úspěšný byl rovněž proti Litvínovu, když na konci druhé třetiny zvyšoval na 3:2.

O zápase:

Zápas 42. kola O2 extraligy se odehraje v holešovické TESLA ARENĚ ve čtvrtek 15.1. od 17:00. Spartě můžete držet palce u tradičního online přenosu, na internetové televizi na tv.hokej.cz nebo na televizním kanálu ČT2. O druhé přestávce zápasu proběhne finále soutěže "Trefa do Široka" o krásný automobil Volkswagen Scirocco.

Internetové stránky našeho soupeře najdete na www.hcplzen.cz.

Sestavy z minulého kola
Pöpperle (23. - 58. Přikryl) - Vykoukal, Hanzlík, Černošek, Gulaši, Ptáček, Procházka L., Pilař, Jerofejevs - Netík, Broš, Hromas - Ton, Výborný, Podlešák - Látal, Langhammer, Koreis - Mrňa, Hrdel, Kafka.
Francouz - Benák, Hudec, Cartelli, Pácal, Dresler, Smrek, Redlins, Jeřábek - Tomas, Straka, Vlasák - Adamský, Kracík, Matějovský - Dvořák, Kovář, Ludvík - Šinágl, Kubica, Laš.
Vzájemná bilance zápasů
1999/2000: 3 - 0 - 1 1:5 3:2 6:1 5:1