9. 4. 2019 Daniel Ryl

Šrek: Memoriál byl největší a nejsilnější

Mládežnické výběry měly nabitý duben. Juniorka došla až do extraligového finále, zatímco dorostence čekal už 8. ročník Memoriálu Jana Marka, největšího dorosteneckého turnaje v Evropě. "S turnajem jsem spokojený. Všechny týmy měly špičkovou evropskou úroveň, žádný tým nepropadl a téměř všechna mužstva chtějí přijet i za rok," těší bývalého obránce PAVLA ŠREKA, jednoho z hlavních organizátorů prestižního turnaje.

Pavle, jak jste z pozice hlavního organizátora Memoriálu spokojený s jeho průběhem?´
Jako organizátor jsem se na turnaji podílel teprve první rok, ale zažil jsem tu i předchozí tři turnaje. Jsem přesvědčený, že tento ročník byl podle mého největší a nejlépe obsazený. Všechny týmy měly špičkovou evropskou úroveň, žádný z nich nepropadl a všechny byly konkurenceschopné, což byl můj záměr. 

I zápasy měly slušnou úroveň, že ano?
Turnaj se konal čtyři dny, což je pro kluky dlouhé a fyzicky náročné, takže únava byla v posledních dnech znát. I přesto ale kluci předvedli koukatelné zápasy, čímž dokázali, že hokej umí hrát. Až na jeden tým to vypadá, že budou chtít všichni přijet i příští rok. Turnaj se tedy vydařil, líbil se i sponzorům, ale hlavní je, že byli spokojení samotní účastníci.

VŠECHNY VÝSLEDKY A INFORMACE O MEMORIÁLU JANA MARKA 2019 NAJDETE NA WEBU MJM.HCSPARTA.CZ!

Sparta opět dosáhla na medaili, když získala bronz. Jak jste s jejími výkony spokojený?
Sparta neměla úplně nejsilnější mužstvo, protože ti nejlepší hráči, kteří by mohli na turnaji startovat, hráli za juniorku play off. Tým ale výborně doplnil dorostenecký ročník 2003 a tým naplnil očekávání. Nebylo to od Sparty špatné, navíc bylo na dosah finále. Když jsem některé zápasy sledoval, když už byli soupeři lepší, tak pouze o chloupek. Zlatá medaile visela nízko, ale klukům by slušelo i finále. 

Daří se vám pravidelně přitáhnout evropskou špičku, ale poslední dva turnaje vyhrály týmy z Běloruska a Lotyšska. Překvapilo vás to?
Přiznávám se, že je to pro mě překvapení. O to větší, když je Junosť Minsk v běloruské soutěži až druhým nejlepším týmem. Favorizoval jsem ruskou Ťumeň s německým Mannheimem, který má silný kádr každý rok. Určitě je to ale příjemné překvapení, protože Minsk dokázal, že i týmy z Běloruska, Lotyšska a podobných zemí dokáží hrát kvalitní hokej.

Na turnaji startuje deset celků, navíc se splnil organizační sen a startuje na něm i zámořský výběr hráčů z USA a Kanady. Chtěli byste jejich počet rozšířit?
Pro  všechny účastníky je cesta na turnaj namáhavá a složitá. I z toho důvodu si myslím, že více týmů ze zámoří asi nepřijede, ale trenér letošního výběru se dokonce ujišťoval, zda s nimi počítáme i pro příští rok. Mým cílem je zlákat na turnaj týmy ze severu Evropy, ale je to těžké, protože ve Švédsku, Finsku, či Norsku se ještě dohrávají soutěže. Když týmům skončí sezona brzy, tak už mají dovolenou, a když pokračují, tak hrají play off a přijet nemohou.

Konečné pořadí:

1. HC Junosť Minsk
2. Jungadler Mannheim
3. HC Sparta Praha
4. ZSC Lions Curych
5. HC Davos
6. SC Rapperswil-Jona Lakers
7. HC Tumensky Legion
8. Eisbären Berlín
9. North American Selects
10. HK Nitra

FOTOGALERIE Z MEMORIÁLU JANA MARKA 2019

PARTNEŘI MEMORIÁLU:

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Zpátky na led! Kompletní tým zahájil přípravu

Machovský: Za kluky jsem chodil s ortézou

Polášek: Strašně se těším na partu v kabině

Vstupenky na derby a přípravu v prodeji!