2. 5. 2019 Marek Táborský

Stach: Na nenávist soupeřů jsem připravený

Dodnes je platný jeho rekord z první ligy, kdy za jednu sezonu dokázal nasbírat neuvěřitelných 91 bodů. Po následujících třech sezonách v Plzni, kde DAVID STACH sbíral extraligové zkušenosti, přichází posílit útok našeho klubu. Informace o dalších posilách se dočtete na této stránce

Přicházíš z Plzně, z týmu, který platí za jednoho z našich rivalů. Proč jsi zvolil právě Spartu?
Cítil jsem, že už ve své kariéře potřebuji změnu. Nabídka ze Sparty byla suverénně nejlepší, kterou jsem obdržel. Rozhodlo i její jméno. Sparta je Sparta. Tradiční klub, za který bude velká čest hrát.

Kolik nabídek ti leželo na stole?
Rozhodovat jsem se mohl mezi pěti týmy. Nebylo to ale příliš velké rozhodování. (směje se)

Hraješ na pravou stranu, umíš hrát na centru i křídle. V čem jsou tvé další přednosti?
Zejména v útočné fázi. Naopak cítím, že ještě musím trochu zapracovat na obraně, věřím, že právě v ní se dokážu pod trenérem Uwe Kruppem posunout o kus dál. Mou doménou ale byly vždy hlavně přesilovky, snad mi budou vycházet i ve sparťanském dresu.

Vnímáš angažmá ve Spartě jako svou dosud největší výzvu v kariéře?
Ano, dosud se mi nepoštěstilo hrát za tým s tak zvučným jménem a bohatou historií.

91
Tolik bodů dokázal David Stach získat za sezonu v první lize, čímž vytvořil rekord soutěže.

Před čtyřmi lety jsi zazářil v Kladně, držíš rekord první ligy v produktivitě. Poté jsi hrál za Plzeň…
…kde už to tak velkolepé nebylo, ano. Mezi oběma soutěžemi je obrovský rozdíl, ani ne tak v rychlosti, ale ve zkušenostech. V extralize hrají skvělí hráči, kvalita je oproti první lize mnohem víc znát.

Na druhou stranu se ti dařilo i v hokejové Lize mistrů, kde jsi byl nejlepším střelcem klubu v základní části. Zde je konkurence ještě větší, ne?
To sice ano, ale sedl mi i přímočařejší herní styl v této soutěži. Dařilo se mi tam víc, než v extralize, kde jsem se poté trápil i kvůli zranění. Snad si Ligu mistrů jednou opět zahraju i za Spartu.

V NHL jsi velký fanoušek Colorada Avalanche, nyní se v týmu setkáš s trenérem Uwe Kruppem, který platí za hvězdu tohoto týmu. Jak se na něj těšíš?
Moc, je to legenda Colorada i německého hokeje. Na spolupráci se moc těším, slyšel jsem na něj jen samou chválu.

Do dospělého hokeje jsi vstoupil ve Finsku, kde jsi strávil i juniorská léta. Proč takový krok?
Chtěl jsem do zahraničí, abych se naučil jazyk. Po mistrovství osmnáctek jsem měl dvě možnosti mé hokejové cesty – evropská a zámořská. Vybral jsem si evropskou.

Co tě tato hokejová štace naučila?
Hlavně pořádně trénovat. Letní příprava je ve Finsku prakticky celou sezonu, trénuje se zde trochu jinak než v Česku. Dlouho mi trvalo, než jsem si zvykl. Byl jsem tu moc spokojený. Před narozením mé dcery jsem se ale chtěl vrátit domů.

David Stach

Znáš se s někým ze sparťanů?
Hlavně s Honzou Piskáčkem a Matějem Machovským, hrával jsem s Davidem Dvořáčkem, v národním týmu jsem se potkal i s Tomášem Dvořákem. Už se těším, až se 15. května připojím k týmu, těším se na fanoušky, na O2 arenu… I to byly důležité součásti toho, že jsem si vybral právě Spartu. Líbí se mi, že je Sparta klub, který fanoušci buď milují, nebo nesnáší. Hraje proti všem. Nic takového jsem dosud nezažil.

Jsi připravený na to, že tě bude celá extraliga nesnášet?
Jsem na to připravený, naopak se na to moc těším. (směje se)

Příprava: derby, tým z KHL i turnaj v Německu

Den otevřených dveří pro budoucí sparťany

Petr Ton: Nabídka Sparty nešla odmítnout