6. 11. 2018 Tereza Velikovská

Statistické okénko: Novým obráncům to lepí!

V úvodu listopadu přerušila průběh Tipsport extraligy první reprezentační přestávka, kterou sparťané tráví na prvním místě průběžné tabulky. Odehráno mají již 18 utkání, a tak nastal čas pro první statistické okénko v sezoně 2018/2019.

V dosavadním průběhu Tipsport extraligy mají sparťané druhý nejvyšší počet nastřílených branek, konkrétně 55. V kolonkách kanadských bodů, gólů a asistencí však neokupují první příčky pořadí Tipsport extraligy, o body se ve Spartě dělí více hráčů. A stejně tak o čas na ledě, žádný z útoků nevyčnívá. Nejvytěžovanějším útočníkem je kapitán a lídr klubového bodování Petr Vrána. Ten si v 18 zápasech připsal 15 kanadských bodů a na ledě tráví v průměru 17 minut a 16 sekund na zápas. To ho v pořadí útočníků všech týmů řadí až do čtvrté desítky, nejvytěžovanějším forvardem soutěže je s téměř 23 minutami na ledě brněnský Petr Mueller.

Vyrovnanost všech útočných formací si pochvaluje i kouč Uwe Krupp. "Podle mě je důležité, aby se všichni hráči cítili jako součást týmu. Samozřejmě v každém zápase nastávají situace, které nás nutí nasazovat některé hráče častěji. Ať už jde o přesilovky, oslabení nebo hru zezadu. Ale obecně se snažím nepřetěžovat jeden útok, když si to tedy mohu dovolit. Některé týmy musí spoléhat na jednoho dva hráče, kteří sbírají většinu kanadských bodů, u jiných týmů je to týmová práce. A takový tým jsme my. Hrajeme lépe, když k tomu rovnoměrně přispívají čtyři rovnocenné útoky," těší ho.

Dalším pozitivním aspektem je bezesporu zapojení obránců do útočné činnosti týmu. V první desítce nejproduktivnějším sparťanů jsou hned čtyři beci. Díky povedenému čtyřbodovému večeru v Pardubicích je v jejich pořadí první Jeremie Blain následovaný nenápadným Petrem Kalinou, který už nasbíral skvělých devět asistencí. Za nimi následuje Jan Košťálek, jenž v úvodu sezony dokonce vedl celkovou sparťanskou produktivitu, než ho zbrzdilo zranění.

Ruku v ruce s výhrami a body do tabulky přicházejí i individuální +/- body. V první patnáctce Tipsport extraligy ve statistice pravdy je tak hned pět sparťanů. S Andrejem Kudrnou s Robertem Říčkou zatím drží krok pouze liberecký Michal Bulíř, který už ale odešel do zahraničí, a další bodíky tedy nepřidá. Stejná dvojice je ve Spartě na čele i v počtu střel na branku.

Podrobné statistiky sparťanských hráčů:

GÓLY

33
Matěj Beran
24
  ÚSPĚŠNOST STŘELBY (> 5 zápasů)
18,18 % (6/33)
Petr Kumstát a Jiří Smejkal
17,65 % (3/17)
Jiří Smejkal
17,65 % (3/17)
  HRÁČ ZÁPASU
Matěj Machovský
5x
Lukáš Pech, Miroslav Forman a Petr Vrána
2x
celkem 7 hráčů
1x
  PRŮMĚRNÝ ICE TIME - ÚTOK
Robert Říčka
Andrej Kudrna
  PRŮMĚRNÝ ICE TIME - OBRANA
Petr Kalina
  ÚSPĚŠNOST NA VHAZOVÁNÍ (> 50 vhazování)
54,22 % (167/308)

70
28
0

Poznámka: ve statistice úspěšnosti střelby jsou v závorce uvedené góly a celkový počet střel, u úspěšnosti vhazování jsou v závorce buly vyhraná a buly celkově. Radegast Index se počítá z bodů +/-, hitů a zblokovaných střel.

SPA - TRI 2:3p - Bronzová sezona skončila