4. 3. 2008 Lucie Vítková

Šteflovi první čtvrtfinále v životě pořádně zhořklo

Poprvé ve své kariéře se v play off postavil do branky mladý brankář Martin Štefl. Doposud chytal jen nadstavbovou část juniorů. Trenéři na něj ukázali ve chvíli, kdy pro nemoc nemohl mezi tyče naskočit Duba. Štefl prošel zkouškou ohněm, a neuspěl. V bílém pekle v Liberci inkasoval čtyřikrát a Pražané první zápas na severu Čech ztratili.
Brankářská jednička Tomáš Duba marodí. Náhradník Štefl se o své šanci dozvěděl ráno při rozbruslení. Poprvé ve své kariéře dostal příležitost nasát atmosféru play off přímo z branky. „Ještě ráno se Duba radil s doktory, jak to bude vypadat. Nakonec mu doporučili, ať raději leží a je na sto procent připravený týmu co nejdříve,“ vykládal jednadvacetiletý Martin Štefl krátce po úvodním zápase v Liberci.

„Moc jsem na tím nepřemýšlel, jen jsem trenérům řekl, že se budu snažit podat co nejlepší výkon a týmu pomoci. A vidíte, dobře to nedopadlo. Snad to v úterý bude lepší,“ pokračoval talentovaný brankář, jenž přišel do Prahy ze Vsetína. O radostnou zprávu se hned podělil s přítelkyní, se kterou po tréninku cestoval autem. „Moc mi nevěřila, nevěřícně koukala,“ smál se Štefl.

To Šteflovi během utkání příliš do smíchu nebylo. Domácí Tygři na úřadujícího mistra doslova vlétli a bylo jen otázkou štěstí, že neprohrávali hned po několika vteřinách hry. Štefl obrovskému náporu odolával mezi tyčemi do jedenácté minuty. „Hlavně jsem si říkal, ať nedostaneme branku. Když jsme ji dostali, pěkně jsem se naštval. Vzápětí přišla druhá, což jsem už špatně rozdýchával. Stále jsme ale měli celý zápas před sebou a ještě jsme mohli zkusit s tím něco udělat,“ krčí rameny rodák ze Vsetína, kam jej na zimní stadion na Lapači přivedl otec.

„Liberec šel jasně za svým cílem, byl důsledný a důrazný před bránou. Navíc měl i štěstí, třeba u druhé branky. Ale i my jsme vymysleli dobré věci, na kterých můžeme hru stavět. Zítra je nový den, nový zápas a když zlepšíme hru před brankou, můžeme vyhrát,“ vzhlíží lepším zítřkům juniorský mistr republiky se Vsetínem. Liberec hnalo do útoku rovněž výborné publikum, které předvedlo v Tipsport aréně vynikající atmosféru. „Ano, fanoušci byli skvělí. Jen je škoda, že jsme nepředvedli lepší hokej,“ trpce se pousmál Štefl.

Mladý gólman laboroval před play off se zraněním, při rozbruslení před zápasem s Třincem si poranil koleno a zápas opustil dříve než stihl začít. Od toho momentu se na střídačce v roli náhradníka neobjevil. Během pauzy se však stihl dát zase dohromady. „Cítím se zdravotně perfektně, akorát jsem toho moc nenatrénoval. Jsem rád, že jsem dostal šanci, ale zápas se nám moc nepovedl,“ znovu opakuje Štefl. A postaví se do branky rovněž v úterý? „Nevím, budu připravený naskočit. Ale zároveň budu rád, když mužstvu pomůže Dubísek,“ uzavírá muž pod maskou s číslem čtyřiačtyřicet na zádech.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Kdo s koho! Bitva o finále vyvrcholí v Praze

Forman: Věříme si, ale zůstáváme pokorní

LIB - SPA 2:3p - Prodlužujeme semifinále!

Horák: Náročný duel, nezabalili jsme to!