23. 10. 2006 Lucie Vítková

Stehlík se divil: On chytal Hronek?

Sparta v derby dvakrát ztrácela o tři branky, přesto se nevzdala a v závěru náskok svého soka mohutně stahovala. Na rozdíl jediného gólu snižoval v třiapadesáté minutě vysoký obránce Richard Stehlík, jenž překvapil Hronka mezi tyčemi nahozením od červené čáry. Slovenský hokejista se prosadil podruhé v řadě a z urputné bitvy udělal v závěru řádné drama.
Slavia se od začátku sezóny utápěla v krizi, která donutila vedení mužstva k velkým změnám. Křeslo se podlamovalo také pod trenérem a generálním manažerem zároveň Vladimírem Růžičkou. Když oznámil možný odchod, mužstvo se lusknutím prstu začalo zvedat. Z posledních čtyř zápasů získalo jedenáct bodů a navázat na zlepšené výkony chtělo také v pražském derby. Cíl vyšel Slavii do puntíku, první dvacetiminutovku vyhrála o tři góly a utkání kontrolovala. “Začátek nám nevyšel. Byli jsme často vylučovaní a Slavia nás v přesilovkách trestala. Je potřeba se na zápas soustředit od začátku a ne pouze dvě třetiny,“ zlobil se po utkání bezmála dvoumetrový obránce.

Ztráta tří branek po první třetině vypadala z pohledu Sparty hrozivě. Přesto se v kabině příliš nekřičelo. Trenér Výborný dal mužstvu impuls střídáním gólmana, samotní hokejisté promlouvali jak rodící se debakl zmírnit. “Říkali jsme, že se musíme zvednout. Tak rychle, jako jsme branky dostali, stejně rychle bychom je mohli dát. Zabrali jsme, ale scházel nám stále jeden gól,“ poodkryl dění za zavřenými dveřmi slovenský reprezentant.

Slavia předčila svého městského rivala především v přesilových hrách. Zatímco ona uspěla ve čtyřech ze sedmi, Sparta dokázala v branku přetavit pouze jednu. “Neustále se trápíme. Stále v nich vymýšlíme všechno možné namísto toho, abychom je hráli přímočaře. Doplácíme na to v každém zápase,“ kritizuje Stehlík hru Pražanů v početní výhodě.

První branku obdrželi Holešovičtí v oslabení, když Stehlík vyhodil touš mimo hrazení. Do přísné pasti nových pravidel se nechytil poprvé, s tímto problémem zápasí celý tým. Za stejný prohřešek Sparta pykala rovněž v Litvínově. “Nemělo by se mi to stávat, ale je to v zápalu boje. Ve snaze rychle vyhodit puk mi to občas ulítne. Někdy se cítím dobře, jindy udělám zbytečnou chybu. Nevím, co k tomu říct. Tohle pravidlo mi zkrátka nesedí,“ kál se talentovaný bek.

Svou chybu napravil bek v třiapadesáté minutě. Kuriózním gólem od červené čáry nachytal nepozorného Hronka a vykřesal pro svěřence Výborného jiskřičku naděje na úspěch. “Základem bylo vyhrané vhazování, já jsem pouze nahazoval puk do třetiny a Franěk to podcenil…,“ pousmál se Stehlík. Na otázku, zda nemyslel brankáře Hronka se na chvíli zarazil “Hronek? Vážně chytal Hronek? Tak Hronek, já ani nevím kdo chytal. Omlouvám se,“ rozpačitě sklopil hlavu k zemi. “Zřejmě čekal, že puk budu nahazovat po mantinelu a už nestihl zareagovat. Pěkně jsem ho překvapil. Ale nestalo se mi to poprvé, góly od červené jsem vstřelil v slovenské extralize i v Americe,“ pokračoval již opět s úsměvem na tváři.

Sparta neúspěchem v derby prohrála podruhé v řadě a pokračuje s výkony jako na houpačce. Z první příčky už klesla na šestou pozici. Navíc obě víkendový prohry byly těsné. Mnohokrát neúspěch o jeden gól může mužstvo zlomit více než jednoznačný výsledek. “Naopak doufám, že nás prohry poučí, že se zocelíme a půjdeme bojovat dál,“ burcuje hráč narozený ve Skalici. “Není třeba dělat z dvou těsných porážek paniku. Každý z nás si v hlavě své chyby uvědomuje, přebere si je a příště se jich bude chtít vyvarovat. Nic se neděje," vzhlíží v lepší zítřky závěrem.