28. 1. 2006 Lucie Vítková

Straka v prodloužení odčaroval prokletí levé branky

Více než šedesát minut padaly góly do svatyně napravo od střídaček, tedy do klece, kam Sparta útočila ve druhé třetině. Holešovičtí dokázali v prostředním dějství odskočit na rozdíl dvou branek, ale branka častěji střežící Turkem pod kotlem domácích byla šedesát minut zakletá. Když už se zdálo, že se brankové světlo nerozsvítí ani jedinkrát, rozjel se Josef Straka a ideální pas Hlinky přetavil ve vítěznou trefu, kterou odčaroval prokletí levé klece a vybojoval tak pro Spartu cenný bod navíc.
Sparťanské vítězství na jihu Čech se nerodilo lehce. Přestože hostům do karet hrála mnohonásobně omílaná série čtrnácti vítězství nad Budějovickými v řadě, začátek zápasu Pražanům příliš nevyšel. Po první třetině vedli Jihočeši, nutno podotknout, že zaslouženě. “Měli jsme štěstí, že Budějovice daly v první části jen jednu branku. Šancí měly spoustu, byli jsme v útlumu,“ přiznává centr Straka, který byl hlavním hrdinou napínavého duelu.

O přestávce si sparťané oddechli, nabrali sílu a ukázali, v čem tkví síla nynější Sparty. Rázem se obraz hry změnil a dotahovat museli domácí. “Řekli jsme si, že musíme být aktivnější a více bruslit. Nechtěli jsme nechat hrát Budějovice, to by se nám mohlo vymstít,“ líčil dění za zavřenými dveřmi o první přestávce jihočeský odchovanec. Právě technický útočník stál u klíčové chvilky celého klání, když ve 26. minutě stav utkání vyrovnal. “Odrazil se ke mně v přesilovce puk, nadvakrát jsem ho se štěstím doklepl do sítě,“ vrací se k radostnému okamžiku z druhého dějství.

Sparta ve druhé třetině přidala ještě dvě branky navrch. O minutu později se trefil Marek, do dvoubrankového vedení poslal nádhernou akcí Holešovické Chabada. Sparta byla na koni a v prostřední části utkání vládla. Bravurně zvládla zejména dvouminutové oslabení ve třech, kdy dvakrát hrozila před Turkem a sahala po čtvrté brance! “Byli jsme v laufu a zaslouženě zápas otočili, škoda že nám to v koncovém součtu na tři body nestačilo,“ zalitoval sedmadvacetiletý forvard.

Třetí třetina přinesla urputný boj hodný zápasům v play off. Obě mužstva dřela, ale šťastnějším týmem byli domácí. Hokejistům z města rybníků se povedl stejný kousek, jako Spartě v předchozí třetině. Tedy v krátkém sledu vsítili dvě rychlé branky a stav utkání vyrovnali. “Útlumu musíme jedině litovat. Měli jsme zápas parádně rozehraný, sahali jsme po třech bodech. Nemělo by se nám toto stávat,“ říká zklamaně dlouholetý tahoun plzeňské ofenzívy.

Utkání dospělo do prodloužení, ze kterého časomíra nestačila odkrojit ani minutu a Josef Straka vystřelil pro Spartu bonusový bod navíc. “Poté, co upadl jeden z beků domácích, šli jsme s Hlinkou dva na jednoho. Hlinka mi to parádně nahrál za bekem a mě nezbývalo než zavěsit puk do prázdné branky. Jsem rád, že to vyšlo,“ neskrýval radost technik, který tak rozjásal i téměř padesátičlenný hlouček příznivců Sparty, kteří za svým týmem vážili cestu. Strakova trefa tak téměř po jednašedesáti minutách rozsvítila také světlo za brankou napravo od střídaček, do té chvíle padaly góly jen do sítě na opačné straně. “Nevím, jak je to možné, ale nakonec jsme jí odčarovali. Bod navíc je malou náplastí nad ztracenými třemi body v závěru zápasu,“ pousmál se hokejista, jenž posílil Spartu v průběhu letošního ročníku.

Straka na Spengler Cupu nabral výbornou formu, kterou následně prodává také v extraligových zápasech. V pouhých třech střetnutích v novém roce vyšel sympatický hokejista bodově naprázdno, ve zbylých zápasech vždy bodoval. Po zranění Petra Tona dává Straka také důležité branky, což je pro trenéry dozajista potěšující fakt. “Petr Ton je jenom jeden, necítím se být tahounem mužstva. Jsem rád, že jsem dostal prostor a snažím se to splácet kvalitními výkony. Máme nespočet kvalitních hráčů, hlavní je vyhrávat a držet se v osmičce pro play off. Jestli rozhodnu utkání já či někdo jiný, to nehraje žádnou roli,“ uzavírá skromně hráč, jenž ve sparťanském triku nasbíral v devětadvaceti zápasech již dvacet bodů!