29. 9. 2006 Vojtěch Gibiš

Štrba dal do prázdné branky stý gól

Do sestavy Sparty se po půlročním léčení operovaného kolena zapracovává útočník Martin Štrba. Ten se výrazně podepsal na výhře nad plzeňským Lasselsbergerem. Dvě branky sám vstřelil, na jednu nahrál spoluhráči Ondřeji Kratěnovi. Jeho trefa do opuštěné klece hostů při power play byla pak stou Štrbovou jubilejní trefou.
Martin Štrba si během jarní semifinálové série se Znojmem pochroumal koleno, musel na operaci a vynechal nejen finálovou bitvu o Prahu, ale také celou letní přípravu Sparty. Bruslit sice mohl, ale musel se vyhýbat jakýmkoliv kontaktům. Až ve Vítkovicích naskočil Štrba do zápasu, premiéru před domácím publikem si odbyl v duelu s Plzní. “Říkal mi před zápasem Petr Ton, ať se doma předvedu jako loni v prvním zápase. To jsem dal Litvínovu dvě branky. Tak měl Petr pravdu, opět se mi podařilo dát dvě branky,“ smál se dobře naladěný forvard.

Martin Štrba měl před utkáním se Západočechy na kontě osmadevadesát přesných zásahů v naší nejvyšší soutěži. A důrazný útočník o této skutečnosti moc dobře věděl. “Hlídal jsem si to. Trochu jsem se toho ale i bál. Kdybych dal jen jeden gól a pak bych čekal na další, tak by v tom mohla být taková křeč, jak to už někdy u takových jubilejních branek bývá. Ale já jsem si na druhou trefu věřil. Když Jarda vyhrál při plzeňské power play buly, tak jsem si řekl, že to zkusím vystřelit přes celé kluziště a vyšlo to,“ popisoval svou stou trefu třicetiletý útočník.

Přesto, že začala Sparta aktivně, v první třetině dvakrát inkasovala. “Bylo to dané tím, že jsme ve Zlíně a na Slavii odehráli strašně těžké zápasy. Navíc Plzeň byla rozjetá, odehrála tu velmi dobrý zápas. V našem výkonu ze začátku byla možná trochu křeč a nervozita. Ovšem ve druhé třetině jsme naším vynikajícím výkonem skóre otočili. Sice bylo na konci ještě malé drama, ale zápas jsme měli už pevně pod kontrolou.“ Po odchodu Jana Marka do Ruska zaujal post centra druhého útoku právě Štrba, i když loni hrál celou sezonu na levém křídle. “Na centru jsem ale odehrál většinu kariéry. Jsem univerzál, můžu hrát nalevo, napravo, je mi to jedno,“ vysvětloval exbudějovický forvard.

Původně měl naskočit Štrba až začátkem října, svůj návrat na led o dva týdny uspíšil. “Noha mě při trénincích nebolela, mohl jsem ji už plně zatížit. Proto jsem zašel za trenéry, a domluvil jsem se s nimi, že už začnu hrát. Sám jsem totiž cítil, že už bych měl hrát.“ Štrbu však provází smůla. Ze čtyř odehraných zápasů dva nedohrál. Ve Vítkovicích odstoupil s bolestivě nastřelenou nohou, na Slavii zase pro problémy se žebry. “Třeba to je nějaké znamení, že jsem měl ještě vydržet dva týdny nehrát,“ smál se Štrba. “Je to dáno mým stylem hry. Puku ani kontaktům se nevyhýbám."

Hlinka si třemi asistencemi upevnil pozici krále kanadského bodování extraligy

Začali jste sice velmi dobře, ale s vašimi šancemi si poradil Roman Málek. Pak jste dvakrát inkasovali. Nesrazilo vás to psychicky dolů?
Ani ne. Spíše nás to nebudilo. Celou první třetinu jsme nehráli úplně špatně. Ale něco naší hře scházelo. A ty dvě inkasované branky nás trochu nakoply. Měli jsme rychlý vstup do třetí třetiny, v které jsme pak průběh zápasu otočili.

Chvílemi to vypadá, že radši prohráváte a pak zápasy otáčíte...
Ale určitě je lepší vést, než pak dotahovat. Dnes jsem měli na otočení dost času, a jak jsem již říkal, inkasované branky na nás tentokrát měly pozitivní dopad.

Jak to vypadalo v kabině o první přestávce?
Bylo to v pohodě. Nedělali jsme z té první třetiny žádnou vědu. Řekli jsme si, že to vzadu zavřeme a zkusíme ve druhé dvacetiminutovce dát dvě, tři branky.

Nepřekvapilo vás, že Plzeň, proslulá svou tvrdou hrou, vás poměrně často pouštěla do dorážek?
Ani ne. Plzeň zatím moc neznám, neznám jejich styl. Chtěli jsme před brankovištěm soupeře přitvrdit, což nám dnes vyšlo.

Co chystáte na oslavu pro Martinu Štrbu?
No já doufám, že on nachystá hlavně něco pro nás, ne my pro něj. (smích) Nechám se překvapit.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Hráči přistoupili na dočasné snížení platu

Jiří Hrdina: Ze Sparty jsem měl dobrý pocit

​Buchtele prodloužil kontrakt se Spartou

STATISTIKY: Veleli zkušení, dařilo se i bekům