9. 9. 2005 Vojtěch Gibiš

Štrba předvedl ”čarodějnici”

První extraligový zápas za Spartu se velmi povedl posile z Českých Budějovic Martinu Štrbovi. Ten nejenže byl střelcem prvního gólu Sparty v novém ročníku, ale zároveň i jediným střelcem Holešovických v důrazně hraném duelu.
“Byl jsem na začátku trochu nervózní. Přeci jenom jsem hrál první zápas za nový mančaft před domácím publikem. Ale velmi brzy jsem se uklidnil. A to nejen já, ale celý tým,“ uvádí důrazný forvard. První gól si Jihočech vybojoval prakticky sám. Vyhrál buly nad Janem Bendou, a pak objel Kamila Jarinu a dorazil Markovu střelu. “Zkusil jsem to zahrát chytře. Viděl jsem, že jde do toho Honza docela silově, tak jsem ho povalil a hodil to dozadu na Honzu Marka. Pak jsem zajel k bráně a dorazil jsem puk do prázdné branky,“ skromně říká Štrba.

Po gólu následovala svérázná oslava. “Když se mi gól líbí, nebo je důležitý, něco vždy předvedu. Ale tentokrát to bylo hlavně kvůli manželce. Slíbil jsem jí, že když dám branku, udělám čarodějnici. Dělával jsem čarodějnici v Budějovicích, tak jsem rád, že jsem jí mohl ukázat i na Spartě,“ směje se devětadvacetiletý hráč. A jak bude velké zápisné? “To ještě nevím. Ale už mi řekl pokladník, abych za ním v sobotu zašel .Uvidím, co si na mě připraví.“

O hře Litvínova se křídlo prvního útoku zmínilo velmi krátce. “Ničím nás nepřekvapili. Přijeli sem bránit, což se jim částečně povedlo. Dobře bránili střední pásmo, mají velké silné kluky. Dařilo se jim nás ubránit hlavně v první třetině. Ale možná to bylo dáno právě tou naší nervozitou,“ zamýšlí se usměvavý hráč.

Dalším hráčem Sparty, který rozhodl o osudu vyrovnaného duelu, byl brankář Petr Bříza. “Litvínov hodně bránil. Bránili prakticky po celý zápas. Díky tomu byla hra hodně rozkouskovaná. Puk často končil mimo mantinely. Takže to pro mě bylo nepříjemnější, hra neměla takový spád, jaký bych si přál. Několikrát jsem se v brance skoro nudil a pak jsem musel čelit náporu Litvínova v přesilovce,“ osvětloval Petr Bříza zápas ze svého pohledu.

Spartě se tak nástup do nového ročníku Tipsport extraligy povedl. Soupeři totiž nepovolili Pražané ani jedinou branku. “Hlavní je, že máme tři body. Je to důležité pro psychiku, zvláště pro tohle nové mužstvo. Spousta věcí je tu ještě hodně „syrových“, ale věřím, že se budeme zápas od zápasu zlepšovat. Kádr máme dobrý, dobře připravený, takže předpoklady na úspěch máme,“ věří čtyřicetiletý gólman.

Přesto úspěch v prvním zápase velezkušený brankář nepřeceňuje. "Jsme teprve na začátku. Je před námi dalších jednapadesát večerů. Až nám to v některém z nich nepůjde, uvidíme sílu téhle sestavy. V prvních kolech mají všichni spoustu sil a hladu po hokeji. Až se nám zvedne sebevědomí, budeme ještě lepší.“ Petr Bříza se vždy přirovnává k vlaku, který má pomalý rozjezd ale v závěru sezony již nabírá slušné tempo. Dnes to však vypadalo jako když z nástupní stanice vyjelo Pendolino. “Kluci hlavně výborně bránili. Mezi zákroky, při vší úctě k soupeři, nebylo moc vyložených šancí. Byly to zejména nahozené puky od litvínovských beků,“ uvádí majitel tří ligových titulů se Spartou.

Petr Bříza si dnes navlékl dres s velkým rudým “S“ v popředí a sparťanskou trikolórou na ramenech a rukávech. “Vítám každou věc, která se vrací k tradici Sparty. Vítám každou akci, která přitáhne do T-Mobile Areny více lidí a oživí ji. Uvítal bych, kdybychom se dokázali přitáhnout šest, sedm tisíc diváků a abychom se my a diváci bavili hokejem. Dnes byla velmi dobrá atmosféra. Původně jsem se dnešní návštěvy bál. Je září a navíc bylo hezké počasí. Prostě ještě není to pravé hokejové počasí. Nicméně, ti diváci, co tu dnes byli, si to užili a to je dobře,“ uzavírá gólman Sparty.