22. 9. 2008 Vojtěch Gibiš

Středočeské derby prověří zlepšující se Spartu

PRAHA Holešovičtí hokejisté chtějí v úterý na Kladně navázat na dvě výhry z duelů s Třincem a Znojmem. Sparťanům se však na Kladně dlouhodobě nedaří. Po dlouhých letech však nepůjde Kladno do duelu jako hůře postavený tým, ale jako tabulkový favorit. Díky povedenému startu do nového ročníku totiž Středočeši drží třetí místo v extralize.
O soupeři
Kladno zatím začívá sezonu snů. Během úvodních pěti zápasů, i díky dočasné pomoci obránce Pavla Skrbka a útočníka Petra Tenkráta, nepoznali Středočeši hořkost porážky. Ztratili jen bod s Třincem, jinak byli stoprocentní. Kladno poprvé narazilo až v minulém kole v Českých Budějovicích. Geus Okna sice vedla 2:0, ale Mountfield nakonec čtyřmi góly strhl zápas na svou stranu. "Každá série jednou končí, hráči si zase stoupli rovnýma nohama na zem. Bylo to jen pár kol a sezona je dlouhá," řekl asistent trenéra Petr Kasík agentuře ČTK.
Hráčské osobnosti v týmu soupeře:
Nejlepší brankář. Tak se zatím dá ohodnoti kladenský gólman Miroslav Kopřiva. Čtyřiadvacetiletý brankář je jedním z důvodů, proč se Kladnu zatím tak daří. Kopřiva je nejúspěšnější v úspěšnosti zákroků s 95,49 procenty, s průměrem inkasovaných branek 1,83 na zápas je druhý. Pavel Patera ukazuje, že kladenská dvojice P+P ještě nepatří do starého železa. Ba právě naopak. Sedmatřicetiletý útočník si zatím drží průměr bod na zápas. V sezoně nasbíral hvězdný centr šest bodů, když zatím na góly jen přhrával svým spoluhráčům.
Vzájemné zápasy v loňské sezoně:
V prvním vzájemném zápase si Sparta se svým sokem poradila a na svém domácím ledě slavila výhru 2:1. Houževnatí hosté byli velice vyrovnaným soupeřem a do závěrečného hvizdu nebylo o vítězi rozhodnuto. Skóre otevřel po krásné Vykoukalově přihrávce Petr Ton. O dvě minuty později se v přesilovce pět na tři dočkalo Kladno díky přesné střele Tenkráta vyrovnání. Orct kapituloval podruhé v čase 46:21, když Petr Nedvěd doklepl za brankovou čáru Hanzlíkovo nahození.

Druhé klání vyznělo lépe pro Kladno. Sparta se v zápase třikrát dostala do vedení, ale její houževnatý soupeř se ani jednou nevzdal a vždy dokázal úder domácích opětovat. Zvláštní příchuť mělo utkání pro Michala Sivka. Nejprve vsítil dvě branky, aby následně putoval v závěru třetí třetiny předčasně do kabiny, protože dostal osobní trest do konce utkání za nepřiměřené reakce na výrok sudího Homoly. Vyrovnaný duel svého vítěze nenašel v šedesáti minutách řádné hrací doby, ani v prodloužení a muselo se přistoupit k nájezdům. V nich se jako jediný trefil po nádherném blafáku Zdeněk Nedvěd a rozhodl o výhře Kladna 4:3 po samostatných nájezdech.

Třetí duel opanovali domácí. Sparťané se střelecky trápili. Holešovičtí na Kladně nedokázali vstřelit branku, a to i přes to, že si vypracovali řadu příležitostí. Největším smolařem, ale zároveň i nejaktivnějším hráčem Pražanů, byl Tibor Melichárek, který se několikrát dostal do nejvážnějších šancí. Slovenský forvard se však, stejně jako jeho spoluhráči, nedokázal střelecky prosadit ani ve více než minutu a půl dlouhé přesilovce pět na tři. Kladno zvítězilo poměrem 4:0.

I čtvrtý duel ukázal, že na Kladně sparťanům pšenka moc nekvete. Z úvodního tlaku domácích vytěžil branku Pavel Patera. Ve druhé dvacetiminutovce mistr srovnal krok a skóre dokonce díky ranám Tona obrátil. Jenže Tomajko záhy vyrovnal a tak se prodlužovalo. Rozhodnutí však přišlo až při samotaných nájezdech. Sparťané je počtvrté za sebou nezvládli, když Kopřivu překonal jen Nedvěd a tak pražané prohráli 2:3.

O Spartě:
Po prohrách v Plzni a na Slavii zvedají Holešovičtí hlavu. V Třinci si v pátek poradili s místními Oceláři, v neděli zas dokázali zabrat doma a obrátit nepříznivě se vyvíjecí utkání se Znojmem. "Bylo to takové odpíchnutí na Kladno, protože jsme uklidnili atmosféru okolo, že Spartě se v úvodu sezony nedaří," prohlásil pro ČTK asistent trenéra Marian Jelínek. K výhrám pomohli Pražanům i změny v sestavě, když Petr Ton se z prvního útoku posunul do třetí lajny, opačným směrem putoval dravý mladík Martin Látal. Starosti však trenérům přidělává zdravotní stav některých hráčů. K dispozici stále nejsou obránci Alexands Jerofejevs a Jiří Vykoukal, v Třinci se na delší dobu zranil útočník Jakub Koreis. Po operaci ramene se vracející forvard Tibor Melichárek byl zas poslán na měsíční rozehrání do Třince.
Ve Spartě nejvíce září:
Stabilní výkony zatím podává sparťanský brankář Tomáš Pöpperle. Navrátilec ze zámořského Columbusu si sice rapidně pokazil statistiky šestibrankovým přídělem od rozjeté Plzně, ale od toho zápasu Pöpperle opět šplhá v úspěšnosti zákroků nahoru. V neděli na něj Znojmo vyslalo pětadvacet střel, třiadvacetiletý gólman pustil za svá záda jen jedinou. Momentálně má Pöpperle percentuální úspěšnost zákroků 91,76. Vypadá to, jako by si obránce Marek Černošek vzpomněl na vítězné góly ze čtvrtfinále proti Zlínu v sezoně 2005/2006. Černošek vstřelil v posledních dvou kolech dvě branky, ta proti Znojmu byla navíc vítězná. K ni si v předchozích zápasech dvatřicetiletý zadák připsal jednu asistenci a je s třemi body nejofenzivnějším sparťanským obráncem.
O zápase:
Zápas začne na kladenském ledě 23. září 2008 v 17:30. Pro ty, kteří se do nedalekého města nevydají Spartu podpořit, bude na našich webových stránkách připraven podrobný online přenos.
Sestavy z minulého kola:
Pöpperle - Černošek, Gulaši, L. Procházka, Jan Hanzlík, Ptáček, Cunik, Bolf - Látal, D. Výborný, Ručinský - Netík, Broš, Kratěna - Ton, Langhammer, Podlešák - Dragoun, Hrdel, Hromas. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.
Kopřiva - Nádašdi, Hájek, Pavlas, Růžička, Šmach, Hořava - Diviš, Patera, Martin Procházka - Čurilla, Frolík, Tomajko - Tenkrát, Kalla, Bělohlav - Rudovský, Stieler, Kuchler. Trenéři: Müller a Kasík.
Vzájemná bilance zápasů
1999/2000: 1 - 1 - 2 2:4 2:5 6:2 3:3