8. 8. 2006 Lucie Vítková

Tabaček: Z prvního zápasu mám obavy

Obránce Ján Tabaček posílil Pražany přesně před rokem, do Sparty přicházel s přáním prosadit se. Jenže jeho smělé plány zhatil hned první duel proti Litvínovu, kdy si slovenský hokejista v pádu zlomil nadvakrát lýtkovou kost. Pět měsíců byl odkázaný na berle a po lednovém návratu stihl odehrát jen osmnáct utkání. Přesto se stihl dát do formy a patřil ke spolehlivým zadákům Holešovických. Myšlenky na první extraligový zápas jej krátce před startem ligy znovu děsí.
Téměř tři neděle se již obhájce titulu připravuje na ledě. Na led vstoupili sparťané mezi prvními a po třítýdenní dovolené opět začali s namáhavou přípravou pod taktovkou trenérského dua Výborný – Jelínek. “První týden byl hodně těžký. Náhle jsme museli změnit pohyby a trenéři nám dávali zabrat. Nyní už ale jdeme více do rychlosti a tělo si začíná zvykat na bruslení, takže už je to určitě lepší,“ oddychl si odchovanec slovenského Martina. Přechod z letního drilu na přípravu uvnitř haly ale Tabaček uvítal. “Určitě jsem se těšil, jako každý. Měli jsme trochu specifickou přípravu, která se zkrátila na pouhé čtyři týdny, z nichž jsme ještě byli deset dní byli v Řecku. Říkal jsem si, a už jsem zase na ledě. Volno bylo krátké,“ usmívá se šestadvacetiletý hokejista.

V prvotních plánech chtěl Tabaček využít volno po sezóně na operaci levé nohy. Zlomenina z úvodu loňské sezóny se zcela nevyléčila a poctivý obránce se na ledě musel podvědomě šetřit. Nakonec z plánů ale sešlo. “Nečekaně jsme si prodloužili sezónu, takže jsem operaci nestihl. Odešel jsem na dovolenou a poté se zapojil do přípravy. Během dovolené jsem netrénoval, tak jsem se musel připojit k mužstvu. Dohodli jsme se tak s trenéry a doktor rovněž řekl, že by to neměl být problém. Noha by mi měla vydržet,“ doufá dvojnásobný mistr slovenské ST extraligy se Slovanem Bratislava.

Na ledě Tabačka zranění mírně limitovalo, ale v závěru sezóny problémy mírně ustaly. Znovu svou lýtkovou kost ucítil až v letní přípravě, kdy polykal neúprosné denní dávky náročného tréninku. “Cítil jsem bolest hlavně když jsme běhali nebo skákali. Později jsem raději přešel na volnější přípravu a trénoval zejména na kole, aby noha dostávala menší zápřah. Na ledě se ale cítím dobře,“ prozrazuje svůj současný zdravotní stav bek draftovaný mocnými Kačery v roce 2001.

Minulý čtvrtek odehrála Sparta první přípravné utkání na ledě Českých Budějovic. Tabaček naskakoval ve třetí formaci s Ladislavem Benýškem, i když složení obranných řad ještě nebylo finální. V zápase sparťané dlouho vedli, nakonec po šedesáti minutách byl stav nerozhodný 1:1. “Nehráli jsme špatně, i když výsledek je spíše fotbalový. Na to, že Budějovice hrály třetí zápas a my první, to bylo slušné. Podržel nás Salfický, nechali jsme ho vyniknout,“ vyzdvihl kvality nové akvizice Pražanů mezi tyčemi, brankáře Dušana Salfického. “Hrál se otevřený útočný hokej, typický pro přípravné období. Málokdo šel do těla a hodně se kombinovalo. Kdybychom na začátku proměnili slibné šance, mohli jsme tam i vyhrát,“ myslí si talentovaný hokejista.

Od prvního utkání už uběhla řada dní, kdy se Sparta věnovala tréninku na ledě a v posilovně. Mužstvo je rozdělené na dvě skupiny, které se pravidelně točí. Zatímco na ledě vede své svěřence především František Výborný, v posilovně na vše dohlíží kondiční specialista Marian Jelínek. „Doposud jsme trénovali pouze čtyři hodiny ráno a tento týden nabíháme na režim dvoufázových tréninků, tedy ráno a odpoledne. Všechno už směřujeme na ligu, musíme se dobře připravit,“ nastiňuje program v nejbližších dnech. “Zaměřujeme se už také na nacvičování různých kombinací, hlavně pak pohyb v útočné třetině. Ze začátku jsme působili malinko neohrabaně, ale už se do toho dostáváme. Více nám ukáží až samotná utkání,“ myslí si hráč, jenž rok působil v zámořské nižší soutěži AHL, kde oblékal dres klubu Cincinnati Mighty Ducks.

Většina hokejistů už se ale nyní těší, až skončí přípravné období a začne nový ročník Tipsport extraligy. Ani Tabaček není výjimkou, ale z prvního kola má mírné obavy. “Určitě to není příjemný pocit a na smolné utkání z loňska si vzpomenu. Sice se nyní začíná 8.9. a nikoliv 9.9., jako před rokem, ale i tak doufám, že první zápas přežiji ve zdraví. Snad ze mě nervozita a obavy opadnou při prvním střídání a půjdu do zápasu naplno, jak jsem zvyklý,“ přeje si na závěr Tabaček, který si v dubnu na krk pověsil svou třetí zlatou medaili.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Sparta On Air s Matějem Machovským!

Sparťanská abeceda 2019/2020 - II. díl

Sparťanská abeceda 2019/2020 - I. díl

​Sbohem, velký šéfe!