27. 4. 2013 Tereza Velikovská

Tenkrát: S Hertlem a Vránou nám to klape

B r n o - Ve druhém útoku s Tomášem Hertlem a Petrem Vránou předvedl PETR TENKRÁT v duelu se Švédy v rámci Českých hokejových her opět dobrý výkon, ale na gól to tentokrát nestačilo. Češi prohráli 0:1, jednu z největších šancí v zápase proti týmu Tre kronor vypracoval právě Tenkrát s Vránou ve vlastním oslabení, druhý jmenovaný nakonec orazítkoval tyčku Gustafssonovy branky.

Zatímco Finy český výběr od první minuty drtil a pochvaloval si povedený vstup do zápasu, proti druhému severskému týmu už začal o poznání vlažněji. „Musím říct, že Švédové začali mnohem lépe, než se to povedlo v prvním zápase Finům. Od začátku věděli, co chtějí hrát, byli hodně silní ve vlastní obranné třetině. Proti tomu se dalo hodně špatně prosadit, ale to nás samozřejmě neomlouvá. Snažili jsme se chodit do brány, ale bez gólu se prostě nedá vyhrát,“ povzdechl si pětatřicetiletý forvard.

Důrazně hrající Švédsko se dostalo do vedení v 19. minutě po smolné teči obránce Linharta, od jehož brusle se puk z hole Arlbrandta odrazil za jinak skvěle chytajícího gólmana Saláka. Po bezbrankové druhé dvacetiminutovce už svěřenci Aloise Hadamczika vrhli vše do útoku a Švédové se několikrát dostali do nebezpečného přečíslení. „Poté, co dali gól na 1:0, tak poctivě bránili, vraceli se pořád ve čtyřech dozadu a nepropadali, takže jsme jezdili do plných. Prostor před brankou si dokázali velice dobře pohlídat,“ chválil Tenkrát výkon Švédů.

Sám přichystal v úniku ve vlastním oslabení jednu z největších českých šancí střetnutí. Najel si do útočného pásma a zadovkou přenechal puk najíždějícímu Vránovi, který střelou šikovně skrytou mezi nohama obránce trefil tyč. „Je to škoda, Petr trefil tyčku. Padnout to tam, určitě by se zápas odvíjel trošku jinak,“ mrzelo Tenkráta, který si spolupráci s Hertlem a Vránou pochvaluje. „Už první zápas jsme měli šance a podařilo se nám dát gól, dneska k tomu opět chybělo málo a mohli jsme dát jednu nebo dvě branky. Ale bohužel to tam nepadlo a prohráli jsme.“

Produktivita vůbec dělá Čechům problémy. V jedenácti zápasech Euro Hockey Tour vstřelili pouze patnáct branek, jasně nejméně ze všech čtyř týmů. „Když se v celém zápase nedá jediný gól, tak je samozřejmě něco špatně a my se nad tím musíme zamyslet,“ přiznává Tenkrát. Jeho útok dostal příležitost i v přesilových hrách, ale ani v nich se Gustafssona překonat nepodařilo. „Zkouší se různé varianty a různé kombinace hráčů na rozdílných postech. Dneska to moc nevycházelo, musíme se na to zaměřit,“ uvědomuje si.

S dobrou spoluprací ve druhé útočné formaci je spokojen i Hertl, který je v devatenácti letech blízko nominaci na světový šampionát. „Měli jsme spoustu šancí, já tam měl prázdnou bránu a ani nevím, jak mi to chytil. Tyhle dva zápasy nám spolu sedly, vytvořili jsme si spoustu šancí. V utkání s Finskem jsme se dokázali i gólově prosadit, snad se nám proti Rusku podaří vstřelit nějakou branku,“ doufá vycházející hvězda českého hokeje. I sám kouč Hadamczik je se spoluprací ve druhé formaci spokojen. „Je to útok, který podává stabilní výkony na určité úrovní a říkají si jimi o to, aby mohli jet,“ naznačil trenér českého výběru, že celá trojka má šanci na MS.

Foto: Ivo Dostál, Michal Eger

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Dvořák: Skvělý zápas, fanoušci byli úžasní

SPA - KVA 6:3 - Sparta vzdala hold výhrou

​Jedenáctý hold vzdáme legendám kriminalistiky

Prchal: Sparta je obraz dobré výchovy mládeže