20. 12. 2022 Jakub Houžvička

Tomášek: Potřebujeme makat za každý bod

Jediným gólem zápasu v úvodu první třetiny se David Tomášek postaral o cenné vítězství 1:0 nad tabulkovým konkurentem z Olomouce. „Začali jsme hrát jednodušeji, hodně jejich šanci pramenilo z našich ztrát kotouče, vymýšleli jsme věci, které nevycházely. Zjednodušili jsme hru a vrátili se k systému, to nám dalo možnost vyhrát,“ viděl jako hlavní klíč úspěchu šestadvacetiletý útočník.

Tvůj gól nakonec rozhodl, pomohlo nám trošku štěstí?
Kotouč se od někoho ke mně odrazil, možná dobře, že jsem nic nevymýšlel a trefoval střelou z první. Propadlo to tam, jsem za to rád. Bavili jsme se, že v přesilových hrách musíme víc střílet.

Za vítězství vděčíme i Kovymu, souhlasíš?
Díky Kovymu a možná trochu i štěstí jsme udrželi skóre 1:0, což bylo důležité. Druhá třetina od nás nebyla vůbec dobrá, byli jsme rozlítaní, nebyli v systému, dali jsme jim mnoho šancí. Něco jsme si k tomu řekli a do třetí třetiny styl hry upravili.

Co přesně přišlo za změnu?
Začali jsme hrát jednodušeji, hodně jejich šanci pramenilo z našich ztrát kotouče, vymýšleli jsme věci, které nevycházely. Zjednodušili jsme hru a vrátili se k systému, to nám dalo možnost vyhrát.

Jak moc jste vnímali, že jsme s Olomoucí v této sezoně zatím nebodovali?
Samozřejmě jsme věděli, že jsou našimi konkurenty v tabulce. Dvě předchozí porážky s nimi byly po špatných výkonech, chtěli jsme tedy nastoupit jinak a zápas urvat na naší stranu. Čeká nás s nimi ještě jedno domácí utkání, bude to těžký zápas, hrají dobře a v tabulce jsou vysoko právem.

Jak velké nervy to byly na konci zápasu, kdy jsi byl hned dvakrát na trestné lavici?
Nervy samozřejmě byly, udělali jsme včetně mě nějaké fauly, při prvním jsem zachraňoval situaci, druhý plynul pravděpodobně z mého špatného vystoupení. Určitě si k faulům musíme něco říct, já si ty své také zrekapituluji, abych si příště dal pozor. Kluci na štěstí vše výborně ubránili a zvládli jsme i závěrečnou hru soupeře v šesti, za to jsme rádi.

Má výhra o to vyšší cenu, když na ni stačil jeden gól?
Hraje se na vítězství a my body potřebujeme. Když jsme tu v minulých sezónách hráli s tím, že jsme byli v tabulce první či druzí, hrály se zápasy jinak, kolikrát jsme dávali góly z ničeho, panovala pohoda. Nyní potřebujeme makat za každý bod, na to, jak hra vypadá, se následně nikdo neptá.

Už jsme si ale několikrát potvrdili, že umíme zvládat i těsné zápasy, vnímáš to stejně?
Je to velký posun v naší hře, dříve jsme tyto výsledky uhrávat neuměli. Často se tyto zápasy podobají play-off, stmelují tým a ve vyřazovací fázi to pak není jiné.

Jak ses vyrovnal s nabitým program po návratu z reprezentace?
Snažil jsem se hlavně zregenerovat, dobře vyspat a najíst. Byly to těžké přelety, těžký program. Jsem rád, že jsme vyhráli, tělo bolí o to míň. V pozdějších momentech jsem se snažil hrát chytřeji a ušetřit tak síly, samozřejmě to znát bylo. Na druhou stranu je lepší být v zápasovém tempu než v tom tréninkovém, možná to tak pro mě bylo paradoxně lepší než pro ostatní kluky.

Čeká nás vánoční utkání proti Plzni a pak už Spengler Cup, těšíš se?
Prvořadý je pro nás momentálně zápas s Plzní, bude to podobně těžké utkání jako dneska, v tabulce jsou kolem nás. Těžký soupeř. Hrajeme doma, těším se na dobrou atmosféru. Na Spengler Cup se také těšíme, přeci jen je to ale ještě trochu daleko.


AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Martinec: Příprava s áčkem mladým pomůže

Filip Novák: Smlouva je pro mě odměnou!

Termíny CHL: začátek doma, venkovní víkend

Příprava: extraliga a generálka v Německu