17. 3. 2021 Daniel Ryl

Ton: Kvalita je na naší straně

Čtvrtfinálovou sérii proti Olomouci vyhlíží také sportovní ředitel PETR TON, který má k soupeři respekt, ale zároveň se nevyhýbá zodpovědnosti. „Troufnu si tvrdit, že čtvrtfinále bude o nás. Nechci Olomouc snižovat, ale hokejová kvalita je na naší straně a musíme ji potvrdit. Nesmíme ji upozadit na úkor jejich bojovnosti," říká před startem play-off klubová legenda, která v rozhovoru komentuje i přestupovou aktivitu Sparty.

Co od čtvrtfinálové série proti Olomouci očekáváte?
V první řadě musím říct, že máme k Olomouci velký respekt. Zároveň si troufnu tvrdit, že série bude zejména o nás, protože jsme v základní části prokázali sílu i kvalitu, kterou musíme potvrdit. Moc dobře víme, co play-off vyhrává. Ukázalo se, že máme sílu ve všech čtyřech formacích, navíc máme skvělé brankáře. Všichni víme, čím je Olomouc už několik let nebezpečná. Zápasy hraje ve vysokém nasazení na hraně faulů a obětavosti. Čekají na rychlé protiútoky, které dokážou využít, ale nesmíme opakovat scénář z předkola a pustit je třeba do vedení 2:0. Máme respekt, ale nebudu zastírat, že jsme obrovští favorité.

Bude nejdůležitější nedovolit Olomouci, aby se nám zaryla pod kůži?
Když jsme Olomouc měli v základní části shodou okolností dvakrát za sebou, oba duely byly úplně jiné (venku prohra 1:3, doma výhra 7:1, pozn. autor). Oba zápasy byly fyzicky náročné, ale ne pokaždé se dá defenzivou vyhrát celá série. Tím nechci snižovat kvalitu Olomouce, ale čtvrtfinále bude o nás. Nesmíme upozadit naši hokejovou kvalitu na úkor jejich bojovnosti. Kvalita je na naší straně, kluci jen musí plnit pokyny trenérů.

Je pozitivní, že jsme v základní části extraligové soupeře nejen přehrávali, ale také zvládali podobně ubojované zápasy?
Souhlasím. Když jste nahoře a podíváte se, koho máte, můžete si myslet, že soupeře snadno přehrajete "hokejovostí". Člověk po základní části vidí, kolik jsme dali gólů my a kolik oni, jenže v jednotlivých zápasech jsou rozdíly minimální. I my jsme měli proti Olomouci zápasy, ve kterých jim vyšel začátek, a když naši kluci chtěli přepnout na level, který by měli hrát, už to nešlo. Všichni si uvědomují, že se o celkovém úspěchu sezony rozhoduje v play-off. Kluci vítězství v základní části oslavili, ale čeká nás důležitější úkol.

Přichází čas, kdy musí držet pomyslný prapor zejména zkušení hráči, kterým se dařilo i v základní části?
Vyhrává tým. Není to tak, že naše první lajna musí vyhrát celou sérii. Mně osobně dělá radost čtvrtá lajna, která se v posledních zápasech dokázala prosazovat. Proti Olomouci nás může čekat podobná série jako mezi Kometou a Vítkovicemi, kdy může rozhodovat jeden gól. Když budeme hrát pátý nebo šestý zápas, bude to náročnější. Máme skoro čtrnáct dní pauzu, zatímco Olomouc jen týden, takže je v tempu a zároveň má dost odpočinku. Olomouc nemá co ztratit, hraje proti favoritovi, ale kluci se musí soustředit na první zápas. Čeká nás soupeř, se kterým v prvních dvou zápasech neočekávám žádné přestřelky.

Jak je na tom sparťanský kádr po zdravotní stránce?
Ondra Němec už se zapojil do tréninku, jinak je celý tým v pořádku.

Dodává vám klid také kvalitní brankářská dvojice s jistým Jakubem Neužilem v záloze?
V první řadě musím říct, že nás Kuba vůbec ničím nezklamal. Zatím je ale pro extraligu nezkušený gólman a všichni víme, čím si Sparta v posledních letech procházela. Když přišla možnost angažovat Sašu Saláka, celý sportovní úsek si ji vyhodnotil jako správnou volbu. Konkurence je zapotřebí. Neznám brankáře, který by šel do KHL nebo NHL jako jasná jednička. Chceme být úspěšný tým, proto jsme se rozhodli pro tuto silnou dvojici. Machy odchytal v sezoně spoustu zápasů a útlum potká každého. Víme, že poslední dobou byl Saša o něco jistější a měl vynikající čísla, ale pořád se bavíme o deseti zápasech. Machy měl takové období také. Víme, kdo ve čtvrtfinále začne, přesto je teoreticky možné, že se v případných dalších sériích mohou prostřídat. Kdo chce vyhrát titul, musí mít dva kvalitní brankáře, protože málokdy odchytá všechno jeden brankář.

Česká liga má v přestupech velkou nevýhodu

Pokoušeli jsme se v závěru přestupového období přivést nějakou last minute posilu?
V útoku nám všechno šlapalo a neměli jsme tolik zraněných, proto jsme o posílení tolik nepřemýšleli. Abychom o někom uvažovali, musel by přijít někdo ze současného kádru, že u nás není spokojený a chce pryč, což se nestalo. Do obrany jsme přivedli Ondru Němce, protože jsme měli dlouhodobě zraněné obránce. Kdyby to tak nebylo, nejspíš by nepřišel ani on.

Zkomplikovalo vám situaci aktuální dění ve světě?
Aktuální sezona byla atypická, protože většinu lig potkalo přerušení, nebo se nehrálo vůbec. Ti kluci, kteří by nám dávali smysl, nebyli ze svých soutěží rozehraní. V tomto případě se bavíme spíše o cizincích, které jsme měli vytipované, ale s nadsázkou bychom kupovali zajíce v pytli. Druhou věcí je nevýhoda české ligy, na kterou už dva roky jako Sparta upozorňujeme a věříme, že se bude v dalších letech něco dít.

Máte na mysli uzávěrku přestupů už 31. ledna?
Přesně tak. Švýcarsko, Finsko nebo i Slovenskou jsou ve výhodě, jelikož pokud se někomu v kvalitních ligách nedaří a rozprodává kádr, tak u hráčů dostávají při jednáních nakonec přednost tyto ligy, protože se v nich přestupy uzavírají později. Nepočítám KHL, protože ta je specifická a s námi nehraje ani Ligu mistrů, ale jinak máme se všemi ligami stejný program i reprezentační přestávky, proto nevidím důvod, proč bychom nemohli mít sjednocené přestupové termíny.

Kdybychom měli, pravděpodobně by se vrátil Filip Chlapík, že ano?
To je aktuální příklad. O Filipa jsme stáli, ale na konci ledna nám bylo řečeno, že zůstane v Kanadě. Za čtrnáct dní bylo všechno jinak, ale on už mohl jít jenom do Finska. To nám nepřijde úplně fér, protože se v Česku zbytečně ohraničujeme a připravujeme extraligu o zajímavější jména.

Rozšíří kádr někdo z hráčů první ligy?
K týmu se připojí Tomáš Jandus, s Prostějovem jednáme ještě o Lukáši Žálčíkovi. My se ale musíme s těmi kluby dohodnout. Nemůžeme sem natahat osm hráčů, protože kluby budou chtít převzít jejich kontrakty. Když navíc vypadne Slavia, vrátí se nám Tomáš Šmerha, který je na rozdíl od jiných náš kmenový hráč.

Mohl by se někdo k týmu připojit natrvalo, nebo dostat větší šanci v létě?
Přemýšleli jsme o tom, ale vše se odvíjí od financí pro zkušené hráče. Věříme, že poskládáme tři nadstandardní lajny, do čtvrté už by se nám nevešel. Chceme do ní zabudovat mladé kluky, navíc nás čeká ještě náročnější program, protože se budeme připravovat i na Ligu mistrů. Ve hře je stále i Spengler Cup. Je pravděpodobné, že se příští sezonu budou přesouvat zápasy. Teoreticky skládáme pět formací, ale zejména po finanční stránce nám dávají větší smysl střídavé starty.

Sparta byla často tématem kvůli příchodům hráčů jako Vladimír Sobotka, Ondřej Němec nebo Alexander Salák, protože se před jejich podpisy snižovaly platy současného týmu. Můžete fanouškům situaci objasnit?
Takové spekulace, které kolovaly, jsou zcestné. Když někomu osekáme výplatu, nemůžeme přeci přivádět další hráče. My máme jasně daný rozpočet a všechna jména, která jste zmínil, se vešla do uvolněného rozpočtu po odchodu Marka Kvapila. Nevydali jsme nic navíc.

My jsme s Markem počítali jako s nadstandardním hráčem i do play-off, takže tomu odpovídala také jeho odměna. Ušetřené peníze jsme použili na příchod těchto hráčů. Než ale došlo k prodloužení smluv do konce sezony, tito kluci zde hráli jen za startovné a odměnu za zápasy! Každý si přečte Filip Chlapík, Alexander Salák nebo Vladimír Sobotka, ale ti kluci se chtěli nejprve ukázat. My jsme strašně rádi, že se s takovými hráči dokážeme domluvit do konce sezony, protože každý z těch kluků myslí v první řadě na týmový úspěch.

Pomohlo vám při jednáních i to, že tito hráči přišli do fungujícího ambiciózního týmu, i proto slevili ze svých běžných požadavků?
Určitě to je jedna z možností. Třeba Vláďa měl nabídky, kterým bychom nemohli konkurovat, přesto u nás zůstal. Byli jsme rádi, že si obě strany vyzkoušely vzájemnou spolupráci, která se následně prodloužila do konce. Možná by byla situace jiná, kdyby Vláďovi přistála atraktivní nabídka z KHL, ale ze Švýcarska zájem byl. Kdyby mu šlo o peníze, nabídku by přijmul. Pokud se ale nepletu, zrovna Vláďa v kariéře zatím nic nevyhrál. A kluci po třicítce mění priority, protože peníze k hokeji patří, ale vaše cena stoupá s týmovým úspěchem.

×
Dnes v | Dor.
Bílí Tygři Liberec
HC Sparta Praha
×
Dnes v 18:00 | Jun.
HC Sparta Praha
HC Škoda Plzeň
AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Kořenář: Byli jsme trpěliví a vyplatilo se!

SPA – PCE 4:3sn – Šlágr kola rozhodl Kousal

1903-1913: Počátek nezdolné Sparty

​Program mládeže: Přijedou Západočeši!