6. 11. 2010 Pavel Hrdina, Tereza Velikovská

Ton: Nemůžeme být skleslí, musíme bojovat dál

V Brně Sparta opět inkasovala jako první a nakonec prohrála 1:3. Útočník Petr Ton ale věří, že se situace zlepší. "Musíme pracovat, bojovat a zlomit to nějakými šťastnými góly," nabádá tým.

V utkání s Brnem se opět objevil starý známý problém Sparty, a to neschopnost dát jako první branku. I tentokrát se jako první trefil soupeř, a to v přesilové hře v závěru první třetiny. „Chceme hrát hned od první minuty, chceme dát první gól. Víme, jaké to je, dneska jsme hráli dvacátý zápas a osmnáctkrát dotahujeme. Pořád se o tom bavíme a budeme se snažit to napravit. Dnes to bylo sice až ve dvacáté minutě, kdy jsme hráli ve třech, takže to se někdy stane. Ale góla jsme zase nedali. A v naší situaci prostě potřebujeme dát první gól, trochu se uklidnit. To pomáhá všem týmům,“ ví Ton.

Petr Ton

V přesilových hrách alternoval Ton na pozici obránce. „Nehraje nám Jirka Vykoukal trenéři se rozhodli, že potřebují beka praváka. Já jsem to kdysi hrával, tak jsem teď dostal důvěru. Je to z toho důvodu, aby tam byl pravák s levákem,“ vysvětluje. Brankové vyústění ale tato změna nepřinesla. „Je to o tom dostat se do pohody. Jindy když mi přišla jedna dvě šance, tak jsem rozhodoval. Teď potřebuju šancí víc, proto góly nedáváme.“ V zakončení měl sparťanský střelec i notnou dávku smůly: „Za stavu 2:1 jsme jeli dva na jednoho. Rozhodl jsme se to neřešit přihrávkou, ale vystřelit sám. Trefil jsem místo, které jsem chtěl, ale chyběly tomu centimetry.“

Jako jeden z nejzkušenějších hráčů prožívá špatné období intenzivněji. „Vím, že sezon už moc nebude, a o to víc to prožívám. Neúspěch mě víc mrzí. Ale na druhou stranu je to sport a člověk už byl v podobných situacích několikrát. Byl bych špatný sparťan, kdybych nevěřil, že se to otočí,“ snaží se zůstat pozitivní. „Nemyslím si, že jsme o tolik horší. Ale prostě se nám nepovedly nějaké zápasy a při té vyrovnanosti… Hráli jsme i dobrá utkání, v kterých jsme nebodovali. Ještě není ani půlka soutěže a já věřím tomu, že se to otočí a začneme dávat góly. Budeme se každý zápas snažit to změnit,“ ujišťuje Ton.

Ve hře Sparty útočník vidí oproti začátku soutěže posun: „Na začátku jsme ze stejných střeleckých příležitostí dávali branky, teď nám to chybí. Ale zase jsme laciněji inkasovali. Hra dozadu se hrozně zlepšila, Tomáš Pöpperle perfektně chytá. Ale na Slavii 2:1, doma žádný gól, dneska 3:1, takže je vidět, že je to vždycky o jednom gólu.“ V posledním zápase před reprezentační pauzou čeká Spartu v neděli Mladá Boleslav. „Chci se soustředit na poslední utkání před pauzou, věřím, že vyhrajeme. Myslím, že pauza nám pomůže, a budu doufat, že po ní se to otočí. Dobře se potrénuje, člověk si vydechne ze zápasového rytmu a pročistí si hlavu. Situace je vážná, ale myslím, že není nic ztraceno.“