10. 3. 2014 Tereza Velikovská

Ton: Věřím, že čtyřikrát nás nikdo neporazí

Ovládl nejen klubové, ale i extraligové ofenzivní statistiky! Útočník PETR TON prožil ve čtyřiceti letech individuálně nejúspěšnější základní část své kariéry. Ustanovil si nové osobní rekordy v počtu branek i kanadských bodů, v obou statistikách kraloval celé české nejvyšší soutěži a v obou se během ročníku stal nejúspěšnějším sparťanem historie. „V životě by mě nenapadlo, že bych mohl atakovat nejvyšší příčky. Je to určitě týmovou hrou, díky tomu jsme dali tolik gólů. To mi výrazně pomohlo k tomu, že jsem i já osobně nasbíral tolik bodů i branek,“ říká sparťanský kanonýr.

V závěru sezony jste dokonce útočil na extraligový rekord třineckého Martina Růžičky, který loni nastřílel rovných 40 branek. Myslel jste si na něj?
Určitě jsem na něj nemyslel od samého začátku. Je pravda, že když jsem měl v první, druhé i třetí čtvrtině v průměru tak deset gólů, tak by to vycházelo. Třetí čtvrtinu jsme končili v Pardubicích a známí a kamarádi mi to v tu dobu připomínali. Já sám jsem si byl ale vědom toho, že jsem neměl žádnou sezonu, ve které by nepřišel nějaký střelecký útlum. Až jsem se sám divil, že těch gólů je díky projevu celého týmu tolik. Takže to beru tak, že to konečné číslo je pro mě hodně vysoké, ani jsem to nečekal, že bych to mohlo být tolik.

Závěr základní části se týmu nevydařil, poprvé v sezoně prohrál tři zápasy v řadě. Už jste se z toho oklepali?
Už je to za námi, já se snažím myslet do budoucna pozitivně. Myslím, že to na nás vliv mít nebude. Neřekl bych, že by v závěru poklesla motivace. Základní část je dlouhá a my jsme se během ní vyvarovali slabších okamžiků, góly jsme dávali pořád. Pokaždé to ale prostě nejde. Je to vidět na tom, kolik jsme měli v posledních zápasech střel či šancí, akorát jsme prostě ty góly nedali. Na Slavii to byl vyrovnaný zápas, ve Zlíně jsme měli gólových šancí také víc. Proti Pardubicím, jsme sice nedali žádnou branku, ale nemyslím si, že by přišel nějaký útlum. Doufám, že jsme to načasovali dobře a v play off to tam bude padat. Teď se plně soustředíme na první zápas 18. března.

Vy osobně jste poslední zápasy odehrál kvůli zranění v derby s celoobličejovým krytem, byl to nezvyk?
Bylo to pro mě vcelku neobvyklé, ale vybral jsem si druh krytu, který by mi to co nejvíc usnadnil. Neuvažoval jsem o mřížce, to plexi mi vůbec nevadilo. Za ta léta jsem samozřejmě zvyklý na krátké, takže jsem rád, že se to dobře hojí a nemusel jsem s tím odehrát víc zápasů. V play off už s ním hrát nebudu, bylo to jen na konec základní části, kdy bylo zranění čerstvé a hrozilo by, že by sešitá rána mohla znovu prasknout při nějakém kontaktu s protihráčem.

Nyní už jen čekáte, jakého soupeře vám přisoudí předkolo. Budete ho vy osobně sledovat a máte nějakého favorita?
Už jsem odehrál hodně play off, takže jsem se naučil o tom nepřemýšlet. Ne vždy to vyjde, zápasy, kde jde o všechno, jsou často úplně jiné než v základní části. Víme, že v úvahu přichází Slavia, Vítkovice a Liberec, budu to sledovat. Jediné, co bych si přál, aby hráli tu sérii co nejdéle. Předloni jsme šli na Kometu, která vyhrála nad Kladnem 3:0 na zápasy. Máme nejvyšší ambice, chceme jít co nejdál, takže je jedno, na koho narazíme. Máme v kádru dvacet lidí a každému se hraje na jednotlivé týmy lépe nebo hůře. Musíme se soustředit na sebe a věřit, že po úspěšné základní části budeme pokračovat stejně a čtyřikrát nás nikdo neporazí.

Ton v rámci Sparty vládl i v dalších aspektech. Hned dvanáctkrát se trefil v přesilovce, na kontě má i nejvíc vítězných gólů a nejvíc ocenění pro nejlepšího hráče zápasu. Na gólmany soupeře vyslal během padesáti zápasů, do kterých nastoupil, 165 střel. Na kompletní podrobné statistiky, které se v letošním extraligovém ročníku poprvé detailně sledovaly, se můžete podívat v následujícím přehledu.

Podrobné statistiky sparťanských hráčů po základní části:

GÓLY

5
13
0

Poznámka: ve statistice úspěšnosti střelby jsou v závorce uvedené góly a celkový počet střel, u úspěšnosti vhazování jsou v závorce buly vyhraná a buly celkově. Radegast Index se počítá z bodů +/-, hitů a zblokovaných střel.