6. 3. 2012 Tomáš Zatloukal

Toronto s ním vyhrávalo. Přinese Alex Foster štěstí také Spartě?

Alex Foster zřejmě nikdy nenapodobí svého otce Dwighta a nestane se stabilním hráčem National Hockey League, nejprestižnější hokejové soutěže světa. Přesto ani on nebyl ochuzen o elektrizující atmosféru ostrých zápasů slavné ligy, třikrát oblékl dres Toronta Maple Leafs.

Od Fosterova debutu v NHL brzy uplynou čtyři roky. 18. března 2008 se coby třiadvacetiletý nováček postavil do čtvrté formace Javorových Listů a na ledě Nassau Coliseum pomohl vybojovat vítězství 3:1 nad domácími Ostrovany. Barvy NY Islanders tehdy hájila také dvojice Čechů, spolehlivý zadák Radek Martínek a urostlý útočník Josef Vašíček, jedna z obětí leteckého neštěstí u Jaroslavle. Foster hrál pouze epizodní roli, nicméně se udržel v sestavě i pro další dva duely.

Kouče Paula Maurice nepřesvědčil jen bezchybný výkon dravého mladíka, Alexe si v hlavním mužstvu nechal kvůli zranění klíčové opory, kapitána Matse Sundina. Dva dny po triumfu na Long Islandu Maple Leafs hráli v Buffalu. Nedaleko Niagarských vodopádů přesvědčivě přehráli rivala ze Severovýchodní divize a zvítězili 4:1. V domácím dresu se tentokrát proháněl jen jediný český hráč, obávaný kanonýr Aleš Kotalík, momentálně ofenzivní tahoun Českých Budějovic.

Kotalík a tahoun? Ano, během rovné třicítky utkání základní části Tipsport extraligy nakupil velice solidních 24 bodů, o bod více než Foster. Rychlonohý Američan odehrál třetí zápas v NHL proti Ottawě, vůbec nejlepšímu soupeři, jakého si můžete přát, když hrajete za Toronto. Střetnutí obou mužstev se přezdívá "Battle of Ontario" (Bitva o Ontario) a pokaždé poutá značnou pozornost hokejových příznivců. Tradičně nebývá nouze o góly, tvrdé střety a rvačky.

Javorové Listy udolaly Sens 5:4, Foster tak zkompletoval vítězný hattrick. Navíc si připsal svou první a zároveň poslední střelu v torontském dresu, na Švýcara Martina Gerbera si ale nepřišel. Rodák z michiganského Cantonu se mezi mantinely NHL již vícekrát neukázal, slavnou soutěž nicméně opustil se stoprocentní úspěšností - ze tří zápasů Toronto vytěžilo všech šest bodů. Zatím pomáhá vyhrávat i Spartě. Co myslíte, jak si povede ve svém prvním extraligovém play-off?