18. 3. 2021 Daniel Ryl, Vojtěch Martinek

Trenéři před play-off: Chceme i druhý pohár!

V sobotním startu čtvrtfinále play-off proti Olomouci nebudou na střídačce chybět ani trenéři Miloslav Hořava a Josef Jandač, kteří chystají celý tým na houževnatého soupeře. "Chceme i druhý pohár, ale musí se nám vyhýbat zranění," doufá trenérské sparťanské duo před začátkem vyřazovací části, do které sparťané vstoupí na domácím ledě.

Je pro vás rychlé vyřazení Plzně určitým varováním?
Josef Jandač: Pro nás se o žádné překvapení nejedná, sílu Olomouce samozřejmě vnímáme. V průběhu sezony měla spoustu zraněných hráčů, proto nebyla kompletní jako teď. Načasovala si formu, hraje urputný hokej, proti kterému se Plzeň neprosadila, navíc ji podpořil skvělý výkon Branislava Konráda.
Miloslava Hořava: Ve vzájemných zápasech skončil větším brankovým rozdílem snad jediný, jinak jsme odehráli těsné zápasy. Víme, co nás čeká.

Dá se říct, že je Olomouc rozehranější a v prvním zápase bude rozdíl asi nejvýraznější?
Miloslav Hořava:
Olomouc má výhodu, že už má „play-off“ formu. Už si play-off vyzkoušeli, zatímco nás čeká první zápas. Dlouhé čekání je nevýhodou, ale věděli jsme, že se mu nevyhneme, když budeme hrát nahoře. I proto jsme připravení.

Sportovní ředitel Petr Ton říkal, že se vyprázdnila marodka, na led se postupně vrací Ondřej Němec. Platí to i po posledních trénincích?
Josef Jandač:
Máme plán do prvního zápasu, do kterého někteří hráči nezasáhnou. My se nebudeme vyjadřovat, zda je někdo zraněný, nebo není. Ondra Němec už s námi začal trénovat, ale do prvního zápasu nezasáhne.

Už víte, kdo naskočí do čtvrtfinále jako brankářská jednička?
Miloslav Hořava:
Celý rok odhalujeme sestavu až v den zápasu, což budeme dělat i v play-off. Nechceme ji tajit, ale první ji chceme oznámit hráčům, kteří se ji dozví v sobotu během přípravy na utkání.

Pane Jandači, proběhla nějaká komunikace s olomouckým trenérem Zdeňkem Motákem, který vám dělal ve Spartě asistenta?
Josef Jandač: Vůbec žádná. My máme s panem Motákem výborný vztah, spolupráce s ním byla výborná a pak jsme šli oba vlastní cestou. Zdeněk Moták je výborný trenér, v Olomouci odvádí parádní práci a je to hlavně i výborný chlap. Rád ho uvidím, ale je play-off a teď to na nějaké rozprávění nebude. Teď je to nepřítel.

Josef Jandač: Ztracené zápasy jsou varováním

Základní částí jsme prošli relativně suverénně, přesto se objevily nevydařené zápasy. Jedná se před play-off o cennou zkušenost?
Josef Jandač: Kolem Vánoc jsme měli období, během kterého jsme ztratili pár dobře rozehraných zápasů s vysokým vedením. V sezoně jsme se s tím občas potýkali, zaregistrovali jsme to a něco jsme si k tomu řekli. Ke konci základní části ještě přibylo pár domácích zápasů, které jsme nesehráli úplně ideálně a ve kterých nás soupeř nachytal.

Vyhrála u nás Olomouc, uspěl také Litvínov. Pro nás to bylo dobře, protože nás donutily věnovat velkou pozornost i týmům, které byly v dolní polovině tabulky. To se týká speciálně Olomouce, která sice skončila dvanáctá, ale její urputný herní projev je pro nás zdviženým prstem.

Pracujete v tomto ohledu s týmem nějak speciálně?
Miloslav Hořava: Zatím ne. Čekáme, jak to bude vypadat v zápasech. Teprve potom bychom na to zareagovali.

Bylo složité krotit euforii po triumfu v základní části?
Josef Jandač:
S tímhle jsme neměli vůbec žádný problém, protože kluci vědí, co nás čeká. Žádné extra oslavy neproběhly. Byli jsme samozřejmě rádi, že jsme základní část vyhráli. Každý zápas hrajeme na vítězství, a když se to sečte a skončíme první, je to příjemné. Chceme ale získat i druhý pohár!

Pane Jandači, vy jste se Spartou vyhrál základní část už dvakrát, ale pak následoval rychlý konec. Vzpomněl jste si na to?
Josef Jandač: Vzpomněl, samozřejmě.

Už jste přemýšlel, co udělat lépe, aby to letos vyšlo lépe?
Josef Jandač: Určitě jde něco udělat líp, ale hlavně si myslím, že musíme zůstat zdraví. Některé věci nejsme schopni ovlivnit – musíme doufat, že nám bude i trochu přát takové to neviditelné štěstí. Aby se k nám odrážely kotouče, aby se od tyček odrážely do branky, aby se nám najednou nezranilo pět klíčových hráčů a tak podobně. Je to každé play-off stejné. Když se nám tyhle věci sejdou, tak to samozřejmě může vyjít.

Na jaře 2016 jste skončili těsně pod vrcholem. Jsou si obě mužstva podobná?
Josef Jandač: Ono to úplně porovnat nejde. Necítím, že by současný tým byl nějak silnější než tým z roku 2016. Tehdy byla naším největším problémem extrémně velká marodka, jelikož jsme měli myslím šest nebo sedm zraněných hráčů, což byl výrazný zásah do naší sestavy. Myslím, že v plné síle by finálová série mohla vypadat jinak.

Aktuálně je tedy kádr zdravý?
Josef Jandač: Já to nechci zakřiknout. Tenkrát jsme šli do první série proti Zlínu v plné síle, pak nám v semifinále vypadli Daniel Přibyl a Michal Čajkovský, v tréninku se zranil Lukáš Klimek, Miroslav Forman i Petr Kumstát nemohli moc hrát. V tomhle stavu jsme dohrávali a ten kádr byl podle mě v roce 2016 ještě širší, než je teď.

Miloslav Hořava: Velká škoda, že nejsou fanoušci na tribunách

Řešíte intenzivněji opatření kvůli případné karanténě a vyřazení z play-off?
Josef Jandač: Na tohle téma jsme měli krátký mítink, abychom hráčům řekli, že teď musí obětovat všechno k tomu, aby minimalizovali jakékoliv riziko. Jsme připraveni. Doufáme, že nás to nepotká.

Vnímáte, že vás utkání bez diváků připravují o výhodu?
Miloslav Hořava: Malinko se smazává, když nejsou fanoušci na tribunách, což je velká škoda. Ale bereme to tak, že to je pro všechny kluby stejné. Jsme každopádně rádi, že začínáme doma.

Fanoušci vám budou nablízku i díky kampani "dobitvy.cz", protože s vámi bude v kabině také klubový kameraman. Bude to netradiční?
Josef Jandač: My trenéři jsme to nepřijali příliš pozitivně, ale chápeme to. Měli jsme diskuzi, po které jsme s natáčením souhlasili, ale jen pod podmínkou, že nebude výrazně zasahovat do chodu mužstva. Natáčení v kabině bude mít na starost dlouholetý pracovník klubu, se kterým se známe, bereme ho jako součást týmu. Máme ale nějaké dohody, chvíle, kdy si můžeme vyžádat úplné soukromí a právo veta. Pochopitelně bychom byli rádi, aby se některé věci nedostaly ven, ale víme, že fanoušky zajímají. V dnešní době je propojení s fanoušky hodně těžké, tribuny jsou prázdné, proto jsme se nechali přesvědčit.

ČTĚTE PŘED PLAY-OFF:

PŘIDEJ SE DO SPARŤANSKÉ ARMÁDY!
OLOMOUC V KOSTCE: TÝMOVOST A EXSPARŤANÉ

PETR TON: KVALITA JE NA NAŠÍ STRANĚ
DAVID NĚMEČEK: ČEKÁ NÁS TĚŽKÁ PRÁCE
×
Dnes v 18:30 | Muži
HC Sparta Praha
HC VERVA Litvínov
×
Dnes v 18:00 | Dor.
HC Sparta Praha
VSK Technika Brno
AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Vzhůru do boje! Sparta hostí Litvínov

Mikliš: Hrát v první formaci je skvělé

Staň se členem sparťanských statistiků

Bezpečnostní podmínky pro zápasy v O2 areně