5. 2. 2020 HC Sparta

Trenérský tandem Sparty: Hořavu doplní Jandač

Nové trenérské duo Sparty bude ve složení Miloslav Hořava – Josef Jandač. Svého nového a rovnocenného kolegu do trenérského týmu si vybral nedávno jmenovaný trenér Miloslav Hořava, s nímž tým zvítězil v posledních dvou utkáních proti Brnu a Vítkovicím.

„Podařilo se nám dát dohromady opravdu silný trenérský tandem založený na obrovském vzájemném respektu. Pan Jandač prostředí Sparty dobře zná, má za sebou zkušenosti ze zahraničí i národního týmu. Věřím, že bude vhodně doplňovat pana Hořavu a společně dotáhnou náš tým na nejvyšší příčky, na které od začátku sezony cílíme,“ uvedla generální manažerka klubu Barbora Snopková Haberová.

„Jsem moc rád, že se Josef Jandač rozhodl kývnout na nabídku a doplnit náš trenérský tým. Na spolupráci s ním se moc těším,“ uvedl trenér Miloslav Hořava. "Všechno se seběhlo hrozně rychle. Původně jsem měl plán, že tuto sezonu už trénovat nebudu. Potřeboval jsem čas na rozmyšlenou, utřídit si myšlenky a uvědomit si, že spolupráce bude mít význam pro obě strany," řekl jeho nový kolega Josef Jandač, který se do Sparty vrací po třech a půl letech. Tehdy s týmem dosáhl na stříbrné medaile, když Sparta až ve finále podlehla Bílým Tygrům z Liberce.

"Ze strany Sparty jsem cítil velký zájem, ať už od pana Hořavy, tak od sportovního vedení i nového majitele. Se všemi jsem se už před několika dny osobně sešel. Blíží se konec sezony, fáze, na kterou se všichni těší. Uvědomil jsem si, že tuto nabídku bych neměl odmítnout. Chci se se Spartou porvat o úspěch v play off," má jasno Jandač.

Josef Jandač se s Miloslavem Hořavou několikrát sešel a probírali, jak by jejich spolupráce měla vypadat. "Cítíme, že dokážeme jeden druhého obohatit. Nikdo z nás nemá přehnanou ambici se zviditelňovat a něco si dokazovat. Oběma nám jde hlavně o úspěch týmu. Myslím, že naše spolupráce bude bezproblémová," dodává Jandač. "Budeme se dobře doplňovat," věří Miloslav Hořava, který prozradil i rozdělení rolí na střídačce. "Budu mít na starosti především defenzivu týmu, Josef Jandač se zaměří spíše na ofenzivu," prozradil rozdělení rolí Miloslav Hořava.

Profil Josefa Jandače:

Josef Jandač se narodil 11. listopadu 1968 v Berouně, kde si našel cestu k hokeji. Sportovní osud ho však vyslal na dráhu trenéra. Tu začal netradičně v Jižní Koreji, odkud se přesunul k berounským Medvědům, kde sbíral první prvoligové zkušenosti. V roce 2001 si Josefa Jandače vybral ambiciózní Liberec, s nímž o rok později slavil postup do extraligy.

Na lavičce vydržel necelé tři sezony, než ho nahradil jmenovec Josef Paleček a Josef Jandač se přesunul do křesla sportovního manažera. Nadějný trenér na sebe upozorňoval i po dalším trenérském přestupu. V Českých Budějovicích totiž strávil povedené čtyři sezony, během kterých vytáhl tým do nejvyšší soutěže. V dalších dvou sezonách už se naplno věnoval práci reprezentačního asistenta, při které si v roce 2010 sáhl na trofej pro mistry světa.

Úspěšná kariéra pokračovala i po návratu na klubovou scénu. Jeden extraligový ročník a finále s Pardubicemi mu nakonec vynesly angažmá ve Spartě, v níž strávil s krátkou přestávkou ve Lvu Praha celkem pět sezon, během kterých byl u oslav 110 let klubu a v roce 2016 dovedl sparťany až do finále s Libercem, kde náš tým padl 2:4 na zápasy.

Vrcholem Jandačovy kariéry byl rok 2016, na jehož začátku byl zvolen hlavním koučem národního týmu. Na triumf ze světového šampionátu v Německu ale nenavázal, na úspěch nedosáhl ani na Světovém poháru a medaile mu unikla i na olympijských hrách v roce 2018. Zkušený trenér se poté vydal na další zahraniční štaci. V ambiciózním klubu KHL Magnitogorsku strávil celou kompletní sezonu, ale po dvou zápasech ročníku 2019/2020 přišel šok - Metallurg českého kouče odvolal. Josef Jandač bez práce do konce sezony nezůstal, v únoru 2020 si ho vyžádal nastupující Miloslav Hořava a berounský rodák se vrátil zpět do Sparty.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Los Ligy mistrů: staří známí a atraktivní výjezdy

Žmola: Jsem Spartě vděčný za důvěru

Druhou posilou Sparty je Tomáš Hyka

Pavlák: Hrát za Spartu je pro mě čest