30. 4. 2009 Pavel Hrdina

Tůma s Novotným o MS 18

P r a h a - Před nedávnem skončilo MS v hokeji do osmnácti let. Zatímco na tom seniorském nikdo ze současného kádru Sparty neúčinkuje, ve Fargu a Moorheadu se představili sparťané rovnou dva. Brankář Filip Novotný a útočník David Tůma se nám ve dvojrozhovoru rozpovídali o zážitcích a zkušenostech, které na šampionátu nasbírali.

Už je to pár dní, co MS skončilo. Jak na něj budete vzpomínat?
Tůma: I přes ten neúspěch na něj vzpomínám hezky, byl to pro mě nový zážitek a zkušenost. Poznal jsem trošku jiný styl hokeje, jak hrají ostatní týmy.
Novotný: Některé věci jsou pozitivní, ale strašně mě mrzí, že jsme neudělali dobrý výsledek. Bylo tam něco lepšího i horšího, ale osmnáctky jsou jen jednou a pak je konec.

Jakým způsobem jste se vůbec dostali do nominace?
Tůma: Pan Mišek (svazový kouč mládeže) mi volal po prvním kole play off se Slavií, že mě chtějí vidět v širší nominaci na MS. Jsem za to strašně rád, že mi trenéři dali šanci se jim ukázat. Myslím, že jsem je oslovil svojí hrou dopředu, v kempech byli s naší lajnou spokojení.
Novotný: Byli jsme tři gólmani, já s Mazym (Mazanec) jsme bojovali s o pozici jedničky. Trenéři to pak určili a tak to bylo, nikdo to neřešil. Buď on, nebo já.

Filip Novotný

V konečné nominaci jste byli promíchaní z mnoha klubů, navíc těsně po play off. Bylo těžké zapomenout na rivalitu, jaká je třeba mezi Spartou a Slavií?
Tůma: V lize rivalita je, ale v reprezentaci takové věci musejí jit bokem. Já jsem třeba hrál v jedné lajně s Michalem Poletínem ze Slavie, s kterým jsem jinak dobrý kamarád i mimo led. Sem tam nějaká narážka padla, ale jen v rámci legrace. Museli jsme se pak soustředit, abychom podali co nejlepší výkon.
Novotný: Bylo to bez problémů, je to jiná soutěž. Tým byl solidní, byla dobrá atmosféra, hodně srandy. Když jsme měli makat, tak jsme makali.

Při generálce na MS jste vyhořeli s Finskem 7:0 a podobně to dopadlo i při premiéře proti Švédsku…
Tůma: Vstoupili jsme do šampionátu špatně a to nebylo nic příjemného. Fini mají svou kvalitu a přehráli nás, takže zasloužené vyhráli. I Švédové na nás vlítli, byli aktivnější a to se pak projevilo i v pro nás velice nepříjemném výsledku. Chtěli jsme pak se na ten zápas zapomenout, takové prohry mají špatný dopad na psychiku mužstva.
Novotný: Bylo to těžké, ani jsme se k nim nedostali. Bylo tam hodně oslabení, první zápas jsme měli asi 16 vyloučení a se Švédy snad 14. Náš problém byl, že jsme je nestíhali, dokud jsme si nezvykli na to tempo.

Jediné utkání, které jste vyhráli, bylo to se Švýcarskem. Pak jste ale celkem překvapivě podlehli Německu. Jaký byl mezi těmito dvěma zápasy rozdíl?
Tůma: Zapas se Švýcarskem byl pro nás velmi důležitý. Kdyby nám nevyšel, hráli bychom jen skupinu o záchranu a tomu jsme se chtěli vyhnout. Možná právě ten tlak nám trošku pomohl a dotáhli jsme to do vítězného konce. Zápas s Německem jsme začali příliš uspokojení. Mysleli jsme asi, že to půjde samo, ale oni nás na začátku překvapili dvěma góly a to se pak při dobré obranné hře Němců těžko dohánělo. Navíc je podržel gólman.
Novotný: Proti Švýcarsku jsem nechytal. Co jsem ale sledoval, tak ten zápas nebyl lehký, ale pak nám tam napadaly góly a oni přestali hrát. S Německem jsme dostali první gól a tím to začalo. My jsme je trošku podcenili, pak nám tam napadaly další a už bylo těžké to otočit.

Druhý a zároveň poslední světlý okamžik vašeho vystoupení na turnaji bylo utkání s Kanadou. Vedli jste dokonce 3:0, nakonec z toho byl pod za prohru v prodloužení. Jaký to byl zápas?
Tůma: Před zápasem jsem se nešťastně zranil při tréninku a doktor rozhodl, že utkání vynechám. Ale náš tým odehrál dobrý zápas. Možná nás trochu podcenili, ale myslím si, že jsme byli první dvě třetiny lepší a proto jsme vyhrávali. Ve třetí třetině se ale povedlo dát Kanaďanům kontaktní gól na 3:1 a to je zvedlo. My jsme trochu znervóznili, oni zacítili šanci na vyrovnání, začali víc bruslit, napadat a nám to dělalo problémy. Ten kanadský důraz pak vedl až k vyrovnání. Škoda, že jsme to nedotáhli do vítězného konce.
Novotný: Udělat bod s Kanadou je velký úspěch, kdyby nám to někdo řekl odpoledne, tak to bereme všichni. Bylo to 3:0 a mohli jsme to uhrát. Bohužel nám došly síly a oni toho využili.

Nejvíc mrzela prohra s Německem

Do čtvrtfinále jste nakonec postoupili díky vítězství Švýcarů nad Němci. Věřili jste po všech těch váhavých výkonech, že máte šanci postoupit do bojů o medaile?
Tůma: Všichni jsme chtěli Američany porazit, ale ti nás k ničemu vážnějšímu nepustili a potvrdili svou formu ze skupiny. My jsme neměli co ztratit, bojovali jsme na maximum, ale na Američany to prostě nestačilo. Hráli doma, byli lepší a zaslouženě postoupili.
Novotný: S Amerikou to byl podobný zápas jako s Kanadou. Oni byli favorité a vyhráli také nakonec celé mistrovství. Hrají spolu tři roky a to je znát.

David Tůma

Poslední zápas o 5. místo se Švédskem už nedopadl tak hrozivě jako ten první, nakonec jste ale stejně zase prohráli. Odpovídá celkové 6. místo vašim výkonům? Jak byste výkon týmu na MS zhodnotili celkově?
Tůma: Z celého šampionátu vyhrát jenom jednou a udělat bod s Kanadou na úspěch určité nestačí, byli jsme zklamáni z neúspěchu. Mrzela nás hlavně ta prohra s Německem.
Novotný: Já myslím, že to tak úplně neodpovídá. Kdybychom spolu byli déle, hráli víc přáteláků, tak bychom se lépe sehráli a mohli skončit třeba i čtvrtí. Takhle to ještě nebylo ono.

Stihli jste poznat ve Fargu a Moorheadu i něco mimo hokejové haly a hotelu? Zaujalo vás něco?
Tůma: Měli jsme párkrát možnost jit do obchodu na nákupy. Fargo mi ani nepřišlo jako město, je to jenom samej baráček a Moorhead to stejné. Lidé v Americe jsou hodní, snaží se na ulici komunikovat. Co se mi líbilo v Minneapolis, když jsme tam měli kemp, že všichni mladí lidi tam sportují dbají o sebe.
Novotný: Procházeli jsme si město a byli jsme na pár výletech, třeba v největším obchodním centru v Americe. Myslím, že je to úplně jiná země než ty v Evropě, žije se tam jinak, lidi nikam nespěchají. Všichni se s námi chtěli bavit, to mě zaujalo. Tady se každý stará jenom sám o sebe. Nevím, jestli to bylo jenom kvůli tomu mistrovství, ale prý je to tam tak normálně.

Co jste dělali po večerech, když jste měli volno? Bavili jste se s členy ostatních výprav?
Tůma: Po večerech jsme spíš koukali na filmy a pak jsme šli spát.
Novotný: Hodně jsme odpočívali, protože program byl dost náročný. Museli jsme šetřit síly. Na ostatní ani nebyl čas, pořád se trénovalo a hrálo. Jen pár kluků od nás, co hrají v Kanadě, tam měli nějaké známé. My jsme se bavili jen trochu se Slováky.

Co říkáte na tu jejich aféru s prostitutkami?
Tůma: Kluci to asi odkoukali od našich fotbalistů (smích).
Novotný: Já to nechci moc komentovat. Něco pravdy na tom je určitě, ale to, co bylo u nás v médiích, tak z půlky pravda není. Byla to asi jejich blbost, za kterou ostatně zaplatili.

Letošní sezona pro vás tedy skončila, co vás čeká v té další?
Tůma: Já bych chtěl zůstat na Spartě, ale nevím, co bude dál. Teprve uvidíme, jak se to vyvine.
Novotný:Já se budu se hlásit 4. na začátku přípravy A-týmu. Musím s e teď domluvit s panem Hynkem a Výborným, jestli mi dají ještě deset dní, nebo nastoupím už v pondělí. Moje příští sezona je ale stále v jednání.

×
Dnes v 18:00 | Dor.
HC Sparta Praha
HC Havlíčkův Brod
AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

​Kalivoda: Cílem je následovat moderní trendy

Pech: Věříme, že se bude hokej hrát dál

Chlapík: Sparta byla jediná volba!

Posila z NHL! Spartě vypomůže Filip Chlapík