5. 9. 2008 Lucie Vítková

Ukaž, že umíš hrát hokej, slyšel Látal od otce

Ve Spartě bude patřit mezi dravé mládí, které má za úkol oživit hru Pražanů. Talentovaný útočník Martin Látal se mezi dospělými teprve rozkoukává, příliš ostýchavým dojmem však nepůsobí. V generálce na extraligu s Českými Budějovicemi si připsal první branku v rudém dresu a od otce očekává jen slova chvály.
Hokejisté Sparty mají za sebou generálku na nejvyšší domácí soutěž. Střetnutí s HC Mountfield se nevyvíjelo ke spokojenosti sparťanských příznivců, nakonec však mohli být zastánci rudých barev spokojeni. Nepříznivě se vyvíjející utkání dokázali srovnat a ze zápasu vydolovat pomyslný bod za remízu. “Budějovice vloni vyhrály základní část, kádr se jim příliš nezměnil. Byla to velká kontrola před sezónou a myslím, že jsme uspěli. Můžeme být spokojeni,“ říkal po zápasem mladý forvard Martin Látal.

Právě dvacetiletý Látal načal v osmadvacáté minutě tažení za náskokem soupeře, když pohotově snížil na rozdíl jediné branky. Martin Látal se v rudém dresu Sparty prosadil poprvé v přípravě. „Moc mě to těší, byla to ale výborná práce celé naší pětky. Jakub Langhammer s Koreisem výborně vybojovali puk a na mě už zbylo jen zakončení,“ usmíval se spokojeně hokejista, jenž do hlavního města přišel v létě po dvou letech strávených v zámoří.

V utkání s Českými Budějovicemi jej sledoval rovněž jeho otec, sportovní manažer HC Mountfield. „Doufám, že budou slova chvály,“ přeje si Látal ml., jehož otec je zárověn i jeho manažer. Před samotným pátečním utkáním však žádné hecování v rodinném kruhu neproběhlo. „Táta mi jen řekl, ať ukážu jeho týmu, že umím hrát hokej,“ prozradil šikovný hráč, jenž většinu své dosavadní kariéry strávil v mládežnických výběrech Kladna.

V dresu Kladna nakoukl Látal rovněž do extraligy dospělých, štěstí zkoušel i v Plzni. Ve Spartě ho však čeká první velká sezóna mezi seniory. „Moc se na ní těším, chtěl bych všem dokázat, že na to mám. Jsem šťastný, že mohu být ve Spartě,“ sní na chvíli mladičký forvard, jenž v Holešovicích prochází velkou školou.

V kabině usedá po boku velkých jmen hokejové historie České republiky. Denně se může učit od olympijských vítězů či několikanásobných mistrů světa. „Kluci jsou super, ačkoliv jsou to hvězdy, tak si na nic nehrají a nám mladším jsou vzorem i pomocníkem. Nemůžu si na nic stěžovat, cítím se tady velice příjemně,“ prozrazuje Látal, kterého před dvěma lety draftoval Pheonix.