31. 1. 2017 Petra Pilbauerová, Klára Petrásková

Umíme ukázat svou sílu, těší Briana Ihnačáka

Útočník BRIAN IHNAČÁK dokázal vlastní vyloučení, které Spartu poslalo do oslabení téměř v začátku utkání proti hradeckému Mountfieldu, vynahradit tím nejlepším možným způsobem. V poslední třetině vstřelil gól, který rozhodl o tom, že si Sparta i tentokrát zpod Bílé věže odváží tři body. O své aktuální formě přesvědčil své stávající i minulé spoluhráče a fanoušky.

Poslední utkání pod Bílou věží v základní části aktuální sezony skončilo výhrou Sparty, která zde opět rozhodla o svém vítězství. Co bylo rozhodujícím momentem zápasu? Čím jste dokázali Hradec přehrát?
Ono to bylo popravdě velmi vyrovnané. Zápas se mohl v podstatě kdykoliv zlomit i ve prospěch domácích, skóre bylo velmi těsné. Museli jsme si další vítězství vybojovat a nestačily nám k tomu jen hbité nohy. I soupeř výborně bruslil. Nakonec jsme tu přetlačovanou vyhráli my, a to zejména díky obraně. Podpořila nás totiž pohotová defenziva a v neposlední řadě náš brankář. Ten měl neskutečnou formu. Bylo to vítězství celého týmu.

Ve výsledcích vzájemných utkání mezi Spartou a Hradcem Králové v této sezoně stojí za povšimnutí jedna zajímavost. Ve všech zápasech vyhrál pokaždé hostující tým a vždy pouze o gól. Je to souhra okolností, anebo to má své opodstatnění?
Myslím si, že je to jen náhoda. Nic složitého bych v tom nehledal. Zápas od zápasu se velmi liší, a jestli se zrovna hraje doma či venku, to v tom hraje minimální roli.

Filip Novotný se dostal do branky po delší době. Co jste říkal na jeho výkon?
Podle mého názoru chytal neuvěřitelně. Je velmi důležité, aby se tým mohl spoléhat i na svého druhého brankáře. Když totiž jde do zápasu, musí si umět poradit. Převzít zodpovědnost po prvním brankáři, anebo to odchytat sám za sebe. On to dokázal a navíc předvedl výbornou formou.

Na začátku utkání jste byl sice vyloučen, zároveň jste to ale dokázal odčinit tím nejlepším možným způsobem. V další části zápasu jste zajistil rozhodující branku, a proti svému bývalému týmu jste se tak prosadil potřetí v této sezoně. Hraje ve vašem případě roli nějaká zvláštní motivace, když se jedná o Hradec Králové?
To si nemyslím. Já ke každému zápasu přistupuji bez rozdílu. Nezabývám se tím, proti komu se máme postavit. Hraju, snažím se, a pokud mi to tam spadne, tak jsem samozřejmě velmi rád. Teď mi to zrovna vyšlo a navíc to byl důležitý gól.

I tohle tedy berete spíš jako souhru náhod?
Víte, všechno co se na ledě stane, je tak trochu o náhodě. Kromě toho v tom hraje velkou roli tvrdá práce, technika a samozřejmě i trocha toho štěstí.

Proti Hradci jste hrál již potřetí. Je to pro vás stále trochu zvláštní, anebo jste si již zvykl hrát proti hráčům, se kterými jste ještě v minulé sezoně tvořil jeden tým?
Já se toho snažím nevšímat, pokud to jde. S kluky udržujeme kontakt, mám tam kamarády. Ve chvíli, kdy vstoupím na led, se z nich ale stávají protihráči a já to zkrátka musím brát tak, jak to je. Je potřeba se toho umět držet, i když to není lehké.


V úvodu zápasu si na vás domácí fanoušci připravili menší choreo. Zřejmě vám ten odchod ještě úplně neodpustili?
Já to popravdě nečetl, ale kluci mi později řekli, co tam stálo. Hradečtí fanoušci jsou pro hokej hrozně zapálení a to z nich dělá jedny z nejlepších. Vkládají do podpory svého týmu úplně vše a to se projevuje i na jeho výkonu. Hráče to žene kupředu. Na mě si sice nepřipravili nic hezkého, takový je ale hokej.

V posledním domácím utkání proti Třinci jste nasbíral několik bodů a nyní jste si připsal další zářez. Musíte být tedy spokojený, když vám to tak pěkně přibývá?
To víte, že jsem. Já byl v téhle sezoně třikrát zraněný. Něco takového jsem ještě nezažil. Většinou jsem byl vždy zdravý a tak se mi hrálo podstatně snáz. Pokud si ale musíte projít soustavně několika zraněními, tak je velmi těžké se pak vrátit zpět do původní formy. Potřebujete na to trochu času, pak se teprve vrátíte do hry. Já jsem tu možnost měl a nyní jsem se svým výkonem už spokojený. Mnohem důležitější ale je, že vyhráváme. Na tom mi záleží nejvíc.

Pokud si musíte projít soustavně několika zraněními, tak je velmi těžké se pak vrátit zpět do původní formy. Potřebujete na to trochu času, pak se teprve vrátíte do hry. Já jsem tu možnost měl a nyní jsem se svým výkonem už spokojený.

Brian Ihnačák

Vraťme se ještě zpátky k rozhodující brance, která padla v poslední třetině utkání. Jak celá ta situace proběhla z vašeho pohledu?

Puk byl nahozený na bránu a já viděl šanci v souboji, který jsem mohl vyhrát, a tak se také stalo. Dostal jsem se ke kotouči a posunul jej u mantinelu na Petra Kumstáta. Ten jej výborně nahrál na beka, který rychle vystřelil a puk se zablokoval o jednoho z bránících hráčů Mountfieldu. Následně skončil mezi bruslemi Lukáše Pecha, kde jsem ho dostal zpátky na hokejku a prostřelil brankáře zpod vyrážečku.

Sparta se posunula už na třetí místo tabulky, ze kterého se bude do další štace domácích utkání vstupovat mnohem lépe, souhlasíte?
Abych byl upřímný, my jsme sami sebe „kopli do zadku“ poté, co jsme na začátku sezony spadli dolů. Tahle soutěž je náročná, protože každý z týmů se snaží předvést ten nejlepší možný výkon. Vybojovat si takhle silnou pozici tedy nebylo nic jednoduchého, o to víc si toho ceníme. Máme výborný mančaft a během zápasů to umíme prodat.

Před několika dny proběhla na internetu zpráva, že se do týmu vrací jeho bývalí hráči Jan Hlaváč a Jan Buchtele, což jsou pro Spartu výborné posily. Je možné, že se po jejich příchodu stanete jedním z kandidátů na letošní titul?
S mančaftem, který máme v současné době, zápasy vyhráváme. Po jejich příchodu budeme zase o něco silnější. Vrací se k nám zkušení hokejisté, kteří do téhle sestavy už v minulosti zapadli. Těším se, až nám budou pomáhat k dalším výhrám.

×
Dnes v 18:00 | Dor.
HC Sparta Praha
BK Mladá Boleslav
×
Dnes v 18:00 | Muži
Mountfield HK
HC Sparta Praha
AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Měsíc Sparťanské krve zakončíme v Hradci

​Vosmík: Oslavy budou pro sparťany velký zážitek

Holešovice oživíme s hvězdami! Lístky mizí

Zlaté góly Sparty: pálily legendy i mladík