6. 2. 2019 Petr Pavlík

Útočník Klimo: Za žádnou cenu nesmíme polevit

Také kategorie juniorů už zná svého nejlepšího hráče akademie HC Sparta Praha za měsíc leden. Tím byl zvolen teprve sedmnáctiletý útočník MICHAL KLIMO, který v současné chvíli patří vůbec mezi nejproduktivnější hráče celého týmu. "Každé chvilky na ledě si moc užívám, hlavně když se mohu výkonnostně i herně poměřit s těmi nejlepšími hráči v mé kategorii," pochvaluje si.

Michale, jste dalším sparťanským mládežníkem, který byl zvolen jako nejlepší hráč akademie HC Sparta Praha v kategorii juniorů. Máte z toho velkou radost?
Ano, mám z toho velkou radost, ale pomohli mi k tomu hlavně moji spoluhráči. Bez nich by to určitě nešlo a jsem za to moc rád. Je to ocenění mé práce. Za měsíc tady bude stát zase někdo jiný.

Jako každý kluk v raném věku jste musel mít hodně koníčků. Proč jste se rozhodl hrát právě hokej? Kdy jste s ním začínal a kdo vás k němu přivedl?
Tento sport mi vybrali moji rodiče a jsem jim za to moc vděčný. Začal jsem ho hrát ve třech letech. Přivedla mě k němu moje mamka, která v minulosti hokej hrála také. Mě hokej hodně baví a snažím se v něm zlepšovat.

Tuto akci jsem si zkrátka nemohl nechat ujít. Kuba byl v Praze celý den a večer na jeho privátní akci mě nechal napít z mistrovského poháru. Byl to pro mě neskutečný zážitek.
Michal Klimo o setkání s Jakubem Vránou

Již v tuto chvíli jste už nakoukl do dospělého hokeje, konkrétně v druholigových Letňanech, kde jste hokejově vyrůstal. Jaká je to pro vás zkušenost?
Velice si cením toho, že jsem od trenérů tuto příležitost dostal, a ještě se mi navíc vracejí hezké vzpomínky na prožité časy právě v Letňanech. Dospělý hokej je více silovější a rychlejší, takže musím hrát na sto procent.

Tím, že v Letňanech působí také řada bývalých hráčů ze sparťanské juniorky, máte trochu usnadněnou adaptaci mezi ostatními hráči. Nemám pravdu?
Ano je to tak. Všichni mě přijali velice pozitivně.

Kromě toho jste si vyzkoušel Mládežnické MČR za tým Hlavní město Praha a turnaj VTM (pozn. Výchova talentované mládeže). Jak jste si užil toto zpestření sezony?
Každé chvilky na ledě si moc užívám, hlavně když se mohu poměřit s těmi nejlepšími hráči v mé kategorii.

V současné době se vám herně daří. Věříte, že byste v nejbližší době mohl najít třeba už uplatnění v první lize, když byste pokračoval v dobrých výkonech?
První ligu jsem už dokonce měl možnost si vyzkoušet, a to v jednom zápase za Benátky. Sice jsem nedostal žádný vysoký ice time, ale i tak je to pro mě velká zkušenost do budoucna a jsem za ni moc rád. Věřím, že když budu pokračovat ve svých dobrých výkonech, dostanu další příležitost.

Téměř každý hokejista utrpěl během své kariéry mnoho zranění, která v některých momentech nejsou moc příjemná. Máte za sebou něco podobného?
Zatím jsem se s větším zraněním naštěstí nikdy nesetkal a jsem za to velmi rád. Snad to vydrží co nejdéle a budu moct úspěšně pokračovat bez nějakých zdravotních problémů.

V sezoně se obecně všechny týmy hodně nacestují na venkovní kluziště a trávení několik hodin v autobuse někdy neutíká. Jak si krátíte čas na cestách?
Na cestách, když zrovna jedeme autobusem na venkovní zápasy, si rád pouštím hudbu do sluchátek a také se především koncentruji na samotný zápas, abych v něm podal co nejlepší výkon.

Sezona před dvěma lety byla z vašeho hlediska velmi pikantní. S tehdejším mladším dorostem jste zastavili svoji jízdu až na vrcholu. Jak na tuto sezonu vzpomínáte?
Byl to pro mě nepopsatelný pocit a zatím nejlepší hokejový zážitek v mé kariéře. Myslím si, že na tuto sezonu budu dlouho velmi rád vzpomínat. Bylo to parádní.

Asi většina hokejistů nejvíce sleduje tu nejprestižnější ligu na světě, tedy kanadskoamerickou NHL. Máte to stejně nebo jde tato soutěž mimo vás?
NHL samozřejmě sleduji. Každé ráno, když vstanu, se dívám na výsledky ze všech zápasů, které se hrály.

Mnoho mladých hokejistů má ve svém hledáčku několik hráčů, které se snaží sledovat a odkoukávat od nich různé finty. Jaký hokejový vzor máte vy?
Mým hlavním hokejovým vzorem jsou Jakub Vrána a Alexander Ovechkin.

Když už jste zmínil Jakuba Vránu, který je symbolicky letňanským odchovancem, právě on v létě přijel do Prahy s mistrovským pohárem. Byl jste se na akci podívat?
No jasně! Tuto akci jsem si zkrátka nemohl nechat ujít. Kuba byl v Praze celý den a večer na jeho privátní akci mě nechal napít z mistrovského poháru. Byl to pro mě neskutečný zážitek.

27
Tolik kanadských bodů nastřádal sparťanský útočník Michal Klimo během čtyřiatřiceti odehraných zápasů.

Nyní už působíte ve sparťanské juniorce pod vedením zkušeného trenéra Jana Tlačila. Jak se vám hraje v týmu, který zatím v této sezoně šlape na výbornou?
Začátek sezony byl pro mě trochu obtížný, ale potom jsem se do toho dostal a teď jsem se sebou velmi spokojený. Musíme dál odvádět dobré výkony a snažit se co nejvíce vítězit.

Po těsné porážce se Salcburkem jste měli čtyři prohry z pěti zápasů. Řekli jste si s trenéry v kabině k tomu něco speciálního, co je například potřeba nutně změnit?
S trenéry jsme se bavili o tom, že nutně budeme muset zvýšit počet střel a dávat občas i ty ošklivé góly. Naštěstí jsme si s tím poradili a vrátili se do starých časů.

Druhá část sezony se blíží do konce, na čele tabulky máte už docela dobrý náskok na ostatní soupeře. Co musíte udělat pro to, aby se vám podařilo udržet první místo?
Nesmíme polevit v našich výkonech a musíme se soustředit jen na náš cíl, abychom mohli říct, že sezona byla úspěšná. Proto budeme hrát pořád na maximum.

FOTO: Juliana Zash

Zemřel pan Luděk Bukač

Cizinci ve Spartě: vláda Kanady i jeden titul

Rousek v repre: Budu bojovat o účast na MS!

Pět hráčů prodloužilo smlouvy ve Spartě