7. 5. 2018 Matěj Mayer

Uwe, Uwe! 2 500 fanoušků se loučilo s Kruppem

Von Berlin nach Prag. Pro média a fanoušky v hlavním městě Německa byla před týdnem zpráva o konci oblíbeného kouče Uweho Kruppa a jeho přesunu do Sparty Praha překvapující. Charismatický trenér dovedl berlínský Eisbären až do finále Deutsche Eishockey Ligy a těšil se velké popularitě. „Fanoušci Berlína budou z jeho odchodu zklamaní,“ řekl deníku Sport Pavel Gross, bývalý útočník Sparty a nyní trenér v německé nejvyšší soutěži. Měl pravdu. S Kruppem se minulý týden v Berlíně loučilo 2 500 fanoušků.

Trenér Krupp dostal v Berlíně před play off jen „Alibi-Angebot“

Během své hráčské kariéry se Uwe Krupp zapsal do historie jako první Němec, který vyhrál Stanleyův pohár. Jako trenér začal rovnou u reprezentace své rodné země, kterou koučoval šest sezon (2005–2011), a v roce 2010 dovedl Němce až do utkání o bronz na mistrovství světa (nejlepší umístění od roku 1953). Následně působil v nejvyšší německé soutěži v Kolíně nad Rýnem, kde se s klubem dvakrát dostal až do finále, a byl také vyhlášen nejlepším trenérem sezony 2012/13. Jeho další štace v Eisbären Berlín byla opět povedená a každý rok se klub probojovával výš a výš. V poslední sezoně se dostal dokonce až do finále DEL.

Krupp chtěl v úspěšném angažmá pokračovat, jenže klub z Berlína s nabídkou prodloužení kontraktu příliš otálel. „Eisbären se dlouho zdráhal, aby mu nabídl prodloužení smlouvy. Kruppovi učinil nabídku až na začátku play off, což ale kolínský rodák vnímal jako ‚Alibi-Angebot‘ (nabídku, aby se neřeklo),“ píše německý server rbb24.de. To příznivce Berlína rozlítilo. Na facebookové stránce Eisbären si poté fanoušci vybíjeli svou frustraci z odchodu známého kouče. „Co jste udělali s Uwem? Proč jste ho nepodepsali v době, kdy potřeboval vidět důvěru?“ kritizoval jeden z mnoha fanoušků.

Berlínské obavy z budoucnosti: Šok! Zamíří Krupp do Sparty?

Německá média o možnosti, že by Krupp opustil německou nejvyšší soutěž, intenzivně informovala už od první chvíle, kdy vyšly najevo první spekulace o zájmu Sparty. Například německý server hockeyweb.de uveřejnil zprávu s titulkem: „Šok! Zamíří Uwe Krupp do Sparty Praha?“ Dále v článku přepisuje tiskovou zprávu Sparty o potvrzení zájmu o německého stratéga.

Uwe Krupp se krátce po konci sezony skutečně rozhodl přijmout novou trenérskou výzvu a stal se trenérem pražské Sparty. Vedení berlínského klubu vyzvihlo v německém tisku přínos dvaapadesátiletého kouče pro organizaci. „Jsem velmi vděčný Uwe Kruppovi za jeho práci, kterou odvedl za tři a půl roku jako hlavní trenér Eisbären Berlín. Během naší spolupráce se nám podařilo dovést klub zpět mezi nejlepší týmy DEL,“ cituje Petera Johna Leeho, generálního ředitele klubu, server westfalen-blatt.de.

Dva a půl tisíce fanoušků skandovalo: „Uwe, Uwe!“

Příznivci klubu z hlavního města Německa se s velkou osobností rozloučili stylově. „Fanoušci Eisbären připravili Kruppovi emotivní rozloučení,“ hlásá titulek Berliner Morgenpost. Jen dva dny po porážce Berlína s mnichovským klubem ve finále DEL se fanoušci shromáždili v Mercedes Benz aréně, aby se rozloučili s povedenou sezonou a odcházejícím koučem. „Dva a půl tisíce fanoušků si v sobotu v Berlíně ještě jednou a naposledy zaskandovalo: Uwe, Uwe!“ píše německý server rp-online.de

Zatímco vedení slavného německého klubu prezentovalo nastalou situaci jako fakt, většina fanoušků Eisbären nesla odchod uznávaného kouče s těžkým srdcem. „Velká škoda, že Uwe opouští náš klub tak rychle. Jsem ráda, že jsme se s ním mohli rozloučit. Přejme mu jen to nejlepší. Hodně štěstí, Uwe!“ prezentovala svůj názor v diskuzi jedna z fanynek. Bez výjimky přejí fanoušci Eisbären svému již bývalému trenérovi v novém působišti úspěch. „Uwe Krupp do Sparty? Je to velká škoda pro německou ligu, ale zároveň dobrý krok pro něj osobně,“ napsal fanoušek Stefan W. na svém twitterovém účtu.

Slova uznání a zároveň lítosti nad koncem společné práce v německé metropoli zveřejnil například i Alan Hamilton, což byl jeden z členů realizačního týmu Uweho Kruppa starající se o statistické analýzy zápasů a videorozbory. „Je smutné, že Uwe odchází z Eisbären Berlín. V posledních třech letech, které jsme tu spolu strávili, pro mne byl skvělým vůdcem, mentorem a také přítelem,“ napsal na sociální síť twitter a dodal typické oslovení "Coach K", jak Kruppovi jeho kolegové často říkají.

FOTO: City-Press GbR, berliner-zeitung.de

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Tvrďák Zach Sill: Moje role? Defenzivní centr

BILLA Cup ovládl Mannheim, sparťané stříbrní

Pšenička: Můj hattrick? Skvělá týmová práce!

MNI - SPA 1:8 - Sparta rozstřílela Mnichov a končí třetí