6. 1. 2006 Vojtěch Gibiš

Už jsem jich pár proměnil, říkal střelec penalty Petr Ton

Jedním z rozhodujících momentů povedeného utkání proti Českým Budějovicím byla situace z osmatřicáté minuty. V oslabení vyslal Hanzlík do úniku Petra Tona a toho v polovině útočné třetiny fauloval Petr Gřegořek. Rozhodčí Rejthar nařídil trestné střílení, ke kterému se postavil sám postižený. Po Tonově blafáku si však sudí nebyl jistý a proto jej několik minut posuzoval videorozhodčí.
Jak jste vůbec vnímal situaci ohledně faulu Petra Gřegořka? Vypadalo to, jako by vás chtěl Gřegořek přebruslit…
Přiznám se, že ani nevím, že to byl zrovna on. Honza Hanzlík mi chtěl nahrát lépe, ale byla z toho taková “šmudla“, která ještě přede mnou poskočila. Pak mě začal českobudějovický obránce hákovat. Jsem zvyklý tyhle situace ustát, ale tohle už opravdu nešlo. Kdybych situaci ustál a pokusil se o zakončení, tak byl šel Gřegořek asi jen na dvě minuty ven. Tyhle pravidla mi nepřipadají moc rozumná.

Při provedení trestného střílení jste provedl své obvyklé zakončení – blafák do bekhendu. Přemýšlel jste o tom, jak Cháberu překvapit?
Pokud si pamatuji, tak Chábera moje zakončení zná, v prvním zápase mi ho vychytal. Ale ono je něco jiného jet samostatný nájezd při hře a nebo při trestném střílení. V kariéře jsem tímto způsobem proměnil čtyři penalty. Třikrát jsem to dal normálně a jednou od tyčky. Při penaltě se můžete soustředit na provedení a zakončení, nemusíte se strachovat, že vás dojede bek. I když brankář čeká bekhend, ale vám vyjde perfektně, tak je velmi těžké jej chytit.

Byl jste po trestném střílení hned přesvědčen, že to byla branka a ne břevno?
Bylo mi to skoro jasné, věřil jsem tomu. Slyšel jsem tlumený zvuk a viděl jsem puk vylétávat z branky. Ale když se posouzení videorozhodčím protahovalo, tak jsem trochu znervózněl. Už mnohokrát se stalo, že rozhodčí neuznali regulérní gól. Nevím jak jsou na Spartě postavené kamery zda to bylo dobře vidět. Ale pořád jsem věřil, že to rozhodčí uznají. Video z trestného střílení

Reakce Sparty ihned po trestném střílení ale byla zvláštní, nikdo se neradoval, dokonce ani vy…
V první chvílí po střílení jsem se podíval na rozhodčího a ten si nebyl jistý. Takže mi připadlo divné se radovat. Ale uvnitř jsem měl ohromnou radost, navenek jsem ji však tlumil. A kdo mě zná, ví, že se zase neraduji tak bláznivě. Jsem takový kliďas, nedávám emoce tolik najevo. Pár trestných střílení jsem už jel, a byl jsem hlavně rád za důvěru od trenéra.

Myslíte si, že to byl rozhodující okamžik zápasu s Českými Budějovicemi?
Bylo to důležitý moment, odskočili jsme na dvoubrankový náskok. Myslím si, že nás ten gól hodně uklidnil.

Proč myslíte, že se vám na rozdíl od zápasu s Vítkovicemi podařilo toto utkání dotáhnout do vítězného konce?
Dost o tom rozhoduje soupeř. Už jsme s nimi hráli doma potřetí, pokud počítám i přípravu, a pokaždé jsme jim dali minimálně pět branek. Takže třeba já osobně si proti Budějovicím věřím. Tentokrát jsme dali jako první gól a trochu jsme se uklidnili. Ve druhé třetině jsme ale museli i dost bránit. České Budějovice jsou velmi nebezpečné, vždy když vstřelí branku, tak ožijí.

Až do zápasu s Vítkovicemi jste dával předtím v několika zápasech pokaždé aspoň gól. Myslíte, že zase začínáte další sérii?
Já hlavně doufám, že začínáme nějakou sérii vítězství. Pokud přijdou góly, bude to jen plus pro mě. Jde hlavně o psychiku a sebevědomí. Pokud dám dvě branky, ale stejně prohrajeme, tak je to skoro k ničemu. Ale i když branku nedám, ale vyhrajeme vyšším rozdílem a povzbudí nás diváci, tak jde sebevědomí hodně nahoru.

Když jste hráli naposledy proti Českým Budějovicím, tak jste dle vašich slov hráli “buzerantský hokej“. Jak tomu bylo nyní?
Myslím, že to dnes nebyl špatný hokej. Koukám, že se ten můj výraz chytil. Ale v televizi padají horší slova. (smích)

V neděli jedete do Plzně. Tam to bude asi složitější, nemyslíte?
Asi ano. Ještě jsme tam v základní hrací době v této sezoně nevyhráli. Nepřeji nikomu nic špatnému, ale přál bych si, aby Málek ještě nechytal. Protože nás vždy právě on vychytává. Je to vynikající gólman, který si na Spartu hodně věří. Budeme se snažit hrát jako v posledním zápasu venku ve Znojmě. Takže hlavně zezadu, nebudeme se moc hrnout do útoku. Máme brejkové hráče, kterým by mohl tento způsob hry vyhovovat. Pokud budeme hrát venku takovýmhle stylem, tak se více zvedneme.

Z kabiny za vašimi zády sem doléhá hlasitá hudba, slavíte vítězství?
Takhle je to většinou po všech utkáních. Ale Jirkovi Vykoukalovi se nelíbilo, že je v kabině moc velké ticho. On je takový mladý, nevybouřený kluk. (smích) Takže tam pouští muziku hlavně on.

Sledujete v těchto dnech extraligovou tabulku?
Hodně jí sleduji. Když porazíme Plzeň, tak jsme osmí a na páté místo nám budou chybět čtyři body. Takže zápas v Plzni bude velmi důležitý a pokud ho zvládneme, tak se nám zase otevře šance bojovat o umístění pro play-off.

A tabulku produktivity sledujte? Tam se vám před zápasem s Budějovicemi vyrovnal Josef Beránek...
Také ji sleduji. Vím, že když budeme hrát stejný hokej jako proti Jihočechům, tak body přijdou sami. Není to nejdůležitější, ale považoval bych v současné situaci za neúspěch, kdybych skončil v bodování třeba pátý nebo šestý. Přeci jenom ho vedu od osmého kola. Ale jak říkám, když vyhraji bodování a nedostaneme se do play-off, tak to bude k ničemu. Ale i ostatní útoky jdou nahoru, třeba Sivkova řada hraje výborně. Když budou dávat branky dva nebo tři útoky, tak půjdeme nahoru a v play-off chybět nebudeme.

×
Dnes v 16:00 | Muži
Geneve-Servette (SUI)
HC Sparta Praha
AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Barbora Snopková Haberová: Chceme plnou O2 arenu

Šampionem BILLA Cupu je Třinec, sparťané jsou třetí!

Rousek: Za žádnou cenu se nesmíme vzdávat

SOC - SPA 4:3 - Těsná porážka po dramatu