25. 8. 2017 Matěj Mayer

V československém derby hrálo pět sparťanů

První zápasy nové sezony mají za sebou členové reprezentačních kádrů České a Slovenské republiky. Ve dvojutkání, které se konalo v Třinci a Žilině, se každé mužstvo radovalo jednou z vítězství. Akce se účastnilo hned pět zástupců Sparty, ani jeden z nich se však bodově neprosadil.

Zatímco už začala Kontinentální hokejová liga, Liga mistrů a vrcholí přípravy extraligových mančaftů na novou sezonu, česká reprezentace včele s trenérem Josefem Jandačem rozehrála dvěma zápasy nový ročník 2017/2018. První z dvojutkání mezi Českem a Slovenskem se hrálo ve středu v třinecké Werk aréně. Mladý český tým, v němž bylo 14 nováčků, se nechal už v páté minutě příliš unést útokem a výsledkem byla vedoucí branka Slováků. Navzdory tomu, že Češi soupeře v celém zápase výrazně přestříleli, na brankáře Konráda si jedinkrát nepřišli. Slovensko vyhrálo první utkání 2:0.

Česká reprezentace velmi spoléhala zejména na sparťanského obránce Tomáše Dvořáka, který byl ve svých dvaadvaceti letech jedním z asistentů kapitána Radana Lence. Nastupoval v první obraně s kamarádem Liborem Šulákem a oba si zapsali jeden minusový bod za účast na ledě při obdržené brance. Jiný talentovaný obránce Sparty Petr Kalina nastupoval ve čtvrtém defenzivním páru a také byl u jednoho inkasovaného gólu. Útočník Dominik Uher hrál ve třetí lajně s Martinem Hanzlem a Jakubem Hermanem. Za Slovensko dostával velký prostor na ledě sparťan Andrej Kudrna, jenž se však ani jako útočník první formace bodově neprosadil. Nešťastně první zápas skončil pro obránce Juraje Mikuše, který si hned v první třetině zlomil nos.

ČESKO – SLOVENSKO 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 5. Paulovič (Sukeľ), 59. Svitana (L. Hudáček). Rozhodčí: Hradil, Šír – Gebauer, Lederer (všichni Česko). Vyloučení: 2:5. Bez využití. Střely na branku: 34:21 (16:7, 10:4, 8:10). Nejlepší hráči: Patrik Bartošák – Branislav Konrád. Diváci: 4914.

Česká republika: Bartošák – Dvořák, Šulák, Sklenička, Klok, Pyrochta, D. Musil, Kalina, Němeček – D. Kaše, P. Musil, Lenc – Indrák, Stach, P. Straka – M. Hanzl, Herman, Uher – V. Tomeček, Tomášek, D. Šťastný.

Slovensko: Konrád – Černák, Mikuš, Čerešňák, Gernát, Holenda, Kotvan, Romančík, Brejčák – Kudrna, Hovorka, Nagy – Svitana, L. Hudáček, Tybor – Macík, Zagrapan, Buc – Paulovic, Sukeľ, Koyš.


Druhý duel se hrál na půdě Slováků v Žilině o den později. Přestože byli opět Češi aktivnější, do vedení šli gólem v 18. minutě první třetiny domácí. Zhruba v polovině utkání čeští hokejisté ukončili 176 minut dlouhé čekání na gól, když se po vyhrané buly v útočném pásmu přesnou střelou prosadil Pavel Musil. O chvilku později pak skóroval David Tomášek po přihrávce od zadního mantinelu a Češi své vedení 2:1 dotáhli do vítězného konce. Střelecká statistika vyzněla jasně pro Jandačovy svěřence – 42:21 – reprezentanty České republiky však mohou mrzet neproměněné šance. Dvojzápas s tradičním rivalem ze Slovenska tak skončil vyrovnaně 1:1.

Český tým příliš nezměnil sestavu, ale Tomáš Dvořák se tentokrát přesunul do druhého obranného páru k Filipu Pyrochtovi. V minusových hodnotách opět skončil Petr Kalina s bilancí –1, Dominik Uher se ani tentokrát do statistik nijak nezapsal. Slovensko naopak trochu zamíchalo sestavou a Andrej Kudrna se tentokrát představil ve druhé formaci s Markem Hovorkou a Radoslavem Tyborem. Tato trojice však byla na ledě u jednoho inkasovaného gólu. Kvůli zmíněnému zlomenému nosu do utkání nenastoupil Juraj Mikuš.

SLOVENSKO – ČESKO 1:2 (1:0, 1:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 18. Zagrapan (Brejčák) – 31. P. Musil (Lenc), 37. Tomášek (Klok, M. Hanzl). Rozhodčí: Konc, Stano – Tvrdoň, Výleta (všichni Slovensko). Vyloučení: 3:5. Bez využití. Střely na branku: 21:42. Diváci: 3763. Nejlepší hráči: Tomáš Tomek – Miroslav Svoboda.

Česká republika: M. Svoboda – Sklenička, Šulák, Pyrochta, Dvořák, Němeček, Klok, Kalina – D. Kaše, P. Musil, Lenc – Indrák, Stach, P. Straka – M. Hanzl, Tomášek, Uher – V. Tomeček, Herman, D. Šťastný.

Slovensko: Tomek – Černák, Brejčák, Čerešňák, Gernát, Holenda, Kotvan, Romančík, Michal Roman – Svitana, L. Hudáček, Nagy – Kudrna, Hovorka, Tybor – Macík, Zagrapan, Buc – Paulovic, Sukeľ, Koyš.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Zemřel Jaroslav Šíma, člen Klubu legend

Zahálka: Sparta je pro fanoušky náboženství

Pech: Pět bodů neřeším, hlavní je výhra

Aukce dresů Sparta vzdává #HOLD2020