22. 12. 2006 Lucie Vítková

V kanonýru Tonovi bouchly saze

Hokejoví fanoušci jej znají především jako obávaného střelce, vítěze koruny pro ligového kanonýra loňské sezóny. Ale sparťanský křídelník Petr Ton se ve Zlíně ukázal i v jiném světle. Jako býk v koridě naháněl drzého Lešku, kterému chtěl spočítat jeho nečistou hru vlastními pěstmi. Za vniklou potyčku si vysloužil trest do konce utkání.
Petře, co se dneska stalo? Takhle Vás neznáme…
Když jedeme dva v rychlosti proti sobě, stačí obličej trochu trefit a můžeš hráče poslat na čtrnáct dní mimo hru. Leška mě vytočil, vím, že jsem měl být klidný a neublížit mužstvu, ale co zmůžu. Ten frajer se vám nepostaví ani jako chlap, zbaběle uteče a ještě se vám vysmívá. Je to provokatér a nezbývá nám, než se na něj připravit do dalšího zápasu a ukázat mu, jak se hraje hokej. Když se nikomu nechce postavit čelem, tak bude mít zápas u nás hodně těžký.

Vypadáte hodně naštvaně, to vše kvůli loktu Lešky?
Já tyto zákroky vysloveně nesnáším. Když je to zákeřné a smrdí to zraněním, bouchnou ve mně saze velice rychle. Když jsem skloněný, bez puku a Leška okolo mě projede s cílem trefit mě loktem do obličeje, to je dle mě největší sviňárna. Nedokážu to akceptovat, i když nyní mě to velice mrzí. Mám v týmu jiné úkoly, než se prát. Navíc za stavu 1:3 se se zápasem dalo ještě něco dělat.

Myslíte, že si Leška své počínání uvědomuje?
Samozřejmě, že bude zase brečet, že po něm někdo jde a hokej mu kazí. Ale pokud se chová takhle, nemůže se prostě divit. Hokej je ale o emocích a adrenalinu a já jsem tlak dneska neustál. Byl bych raději, kdybych Zlín pokořil brankami. Chtěl bych se znovu omluvit, i když po zápase už to ztrácí význam. Nemůžu mluvit za kluky, ale pouze za sebe. Měl jsem černo před očima a uvědomil jsem si to až později.

Vzpomenete si, kdy jste naposledy takhle vyletěl?
Mě se to stává málokdy. Pamatuji si situaci z Finska, tak čtyři, pět let zpátky. Dostal jsem vztek a popral se. Vzešel z toho trest na tři zápasy a finanční pokuta. Každý, kdo mě zná ví, že jsem klidný člověk a vytočím se málokdy. Navíc mám v týmu jinou úlohu, každý z nás je tu od ničeho jiného. Když se to ovšem ve mně pak nakupí, dokážu to dát vědět všem okolo.

Vraťme se na moment k zápasu, kde se lámal?
Zlomový byl gól v oslabení. Celý zápas byl vyrovnaný, ale Zlín dokázal trestat naše chyby. První padl po našem vyhraném vhazování, u druhého jsme si nepohlídali hráče před brankou, který šel do Tomáše. U třetí branky zase Stehlík zlomil hůl, škoda jen, že šel střídat. To si ale v tu chvíli neuvědomíte. Další průběh zápasu jsem neviděl, ale předpokládám, že si Zlín výsledek pohlídal a vyhrál zaslouženě.

Po dlouhé době jste ztratili všechny body, v takovémhle zápase to zamrzí, mám pravdu?
Když jsme sem jeli, věřili jsme si. V posledních zápasech se nám dařilo a navíc nás Zlín dlouho neporazil, což jsme samozřejmě dobře věděli. O to více nás ztracené body mrzí, mohli jsme tady vyhrát. Akorát víme, že je nebezpečné prohrávat tady o gól nebo dva. Zlín se pak zaměří na ten svůj destruktivní hokej a k ničemu nás nepustí. Tomu jsme se snažili vyvarovat, ale nepodařilo se. Nevadí. Odpočineme si a po svátkách šlapeme dál. Na dnešní nezdařený zápas musíme rychle zapomenout.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Příprava pokračuje, Spartu čeká derby!

Šmerha: Fanoušci byli skvělí, užili jsme si to!

SPA - KVA 2:3sn - Po boji prohra v nájezdech

Vstupenky na přípravné zápasy v prodeji!